OwlTail

Cover image of Host Lucie Výborné

Host Lucie Výborné

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

Read more

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

V kriminálkách jsem dosud hrála vražedkyně typu hodné paní s brokovnicí, směje se Petra Špalková

Podcast cover
Read more
Zhruba před rokem skončilo natáčení seriálu Stíny v mlze, který nyní běží v České televizi. Herečka Petra Špalková se v něm představuje v roli policejní vyšetřovatelky. Jaké bylo hrát s vlastní dcerou?

Jan 17 2022

22mins

Play

Sexuální výchova na druhém stupni ZŠ? Některé děti se dříve setkají s pornografií, varuje sexuoložka

Podcast cover
Read more
Dětem bychom měli dát jednoduché odpovědi ještě předtím, než půjdou do mateřské školy, je přesvědčená sexuoložka Petra Sejbalová. „Rodičům mohou pomoci publikace přiměřené věku dítěte. Role školy je nezanedbatelná, ale sexuální výchova na školách nemá pevný rámec. Nejlepší by byla kombinace sexuální výchovy od rodičů a poté ve škole.“ S jakými patologickými jevy se u nezletilých klientů ve své ordinaci setkává? A lze jim předejít?

Jan 14 2022

25mins

Play

Poctivě na sebe kulte oči a vyplazujte jazyk, vyhladíte si vrásky, slibuje trenérka obličejové jógy

Podcast cover
Read more
Panika z vrásek začíná okolo čtyřicátého až padesátého roku ženy, ale Andrea Doležalová se zhrozila už ve dvaceti. „Mám životní motto pokud ti něco vadí, tak to změň. Když nepomohl krém, objevila jsem obličejovou jógu. Jakmile jsem začala, už jsem nemohla přestat,“ vypráví cvičitelka, která pomáhá ženám nejen vyhladit vrásky, ale celkově ozdravit jejich pleť.

Jan 13 2022

26mins

Play

Kamil Fila: Doping jsem zkoušel kontrolovaně, film Síla nakonec dopadl jinak, než měl

Podcast cover
Read more
Chtěl mít svaly, ale nakonec to celé dopadlo trochu jinak, než plánoval. Proč si filmový recenzent pustil kameru tak blízko, když dobře ví, co se potom může stát? Lucie Výborná si do studia pozvala filmového publicistu Kamila Filu, protagonistu dokumentu Síla. „V dokumentu Síla to pro mě byl souboj s nebezpečím. Když se k dopingu dostanete, můžete do něj naplno sklouznout," popisuje.

Jan 12 2022

31mins

Play

Proč ubývá ptáků? Lidé považují přírodu za zdroj své obživy, nechtějí se dělit, vysvětluje ornitolog

Podcast cover
Read more
Heslo České společnosti ornitologické zní „společně pro ptáky i lidi“. V duchu tohoto motta proběhl další ročník Ptačí hodinky, v níž dobrovolníci sčítali ptáky na krmítku. „Dopadlo to dobře, účastníků bylo letos víc než loni: zatím přes třicet tisíc a výsledky stále chodí,“ neskrývá radost ředitel společnosti Zdeněk Vermouzek. Co ohrožuje ptáka roku 2022 a jak můžeme změnit postupný úbytek ptáků?

Jan 11 2022

30mins

Play

Dimo Lipitkovský: Dnes je vše bezpečné, ale v 80. a 90. letech šlo o pokus omyl. Padalo se skutečně

Podcast cover
Read more
Padal z Titaniku, dubloval Johnnyho Deppa a nedopatřením zranil oba malíčky Jackie Chanovi. Kaskadér Dimo Lipitkovský se dostal mezi světovou špičku. „Šel jsem za tím jako buldok. Roky jsem tvrdě makal, přesto mi trvalo dvacet let, než jsem se toho přestal bát,“ popisuje bývalý zápasník. Jaký je Hollywood? A jak pracuje se strachem?

Jan 10 2022

31mins

Play

Děti rozchod zvládnou, pokud ho zvládnou rodiče, zdůrazňuje poradkyně. Jak se správně rozvést?

Podcast cover
Read more
Na podzim loňského roku vyšla kniha Hlavu vzhůru po rozvodu?! Jak je možné zvládnout rozchod tak, aby děti utrpěly co nejméně? „Je potřeba motivovat rodiče, aby si nechali pomoct,“ říká jedna ze spoluautorek knihy, sociální pracovnice Pavla Poláková.

Jan 07 2022

29mins

Play

Petr Ostrouchov: Kvůli spolupráci s Mišíkem jsem přečetl štos kainarovských básní

Podcast cover
Read more
Petr Ostrouchov je právník, ale také hudební skladatel a vydavatel. „Chtěl jsem studovat něco užitečného a dělat věci, které mě baví. Vnímám jako hendikep, že jsem hudbu nevystudoval, ale učit se za pochodu je dobrodružnější,“ vypráví. Co se mu daří na poli hudby a čím se zabývá ve své právnické praxi?

Jan 06 2022

29mins

Play

Čemu se Lucie Výborná nemůže přestat smát? Poslechněte si nejúsměvnější historky jejích hostů

Podcast cover
Read more
Hosté Lucie Výborné jsou pro ni – jak sama říká – zdrojem energie, radosti, inspirace a poznání. Ale také humoru. Nejeden z rozhovorů pobavil i vás, posluchače Radiožurnálu. Abychom vám ke konci roku udělali radost, připravili jsme výběr nejzábavnějších příběhů. V jakých situacích se takzvaně zasekne Marek Eben? Jaké alotrie v dětství vyváděl Jaroslav Dušek? A co když si trenér zvířat Václav Tomšovský splete slepici?

Dec 31 2021

25mins

Play

Eva Samková: Marek je dobrý herec, prince mu věřím

Podcast cover
Read more
Na sledování svého partnera Marka Adamczyka v televizi si prý Eva Samková dosud zcela nezvykla. „Těžko se mi oprošťuje od toho, že je to Marek, a ne nějaký princ. Když mu to ale věřím, tak je to známka toho, že je to dobrý herec,“ usmívá se snowboardistka. Marek Adamczyk si letos zahrál hlavní postavu ve štědrovečerní pohádce Jak si nevzít princeznu.

Dec 24 2021

24mins

Play

V Angole musíte z autonehody ujet, vypráví manželé Holečkovi

Podcast cover
Read more
Nejdříve jsem měl pocit, jako kdyby mě vystřelili na jinou planetu, pak po třech letech jsem tam chodil, jako kdybych byl jeden z místních, vzpomíná Petr Holeček, který do Angoly odjel v roce 2003 zakládat střední zemědělskou školu. Později se společně s jeho ženou Petrou pustili do podnikání a na Tatře 148 poskytovali závoz stavebních materiálů. Co všechno s autem, o kterém se říká, že vydrží uplně všechno, zažili?

Dec 22 2021

25mins

Play

Spolupráce s tátou je soutěžení, přiznává František Svěrák. Jen tě nechci zklamat! kontruje otec Jan

Podcast cover
Read more
Režisér Jan Svěrák pracuje se svým synem, střihačem Františkem Svěrákem, na filmu Betlémské světlo. „Střihač je takový dramaturg: všímá si, jak to šlape a co už je zbytečné. Říká se, že film se dá vyrobit ve střižně. Z blbého filmu může vzniknout něco zajímavého. Ale to není náš případ,“ smějí se Svěrákovi. Svírá je nepříjemné očekávání pramenící ze slavného jména?

Dec 21 2021

27mins

Play

K zvířatům se musím plížit a maskovat. Nejvíc nás vypekli jeleni, popisuje fotograf divoké přírody

Podcast cover
Read more
Nadšení z pozorování přírody prožíval vnuk slavného dědečka Petra Pitharta už jako dítě a dnes se jím úspěšně živí. Prokop Pithart totiž fotografuje a natáčí divokou přírodu. Sýkorka na krmítku ho stále fascinuje stejně jako lovící ledňáček nebo orel vysoko na obloze. Přesvědčit se o tom můžete třeba v seriálu Do divočiny, který vysílá Česká televize. „Máme dvacet dílů, třeba o vlaštovkách nebo o dubu a o tom, co se kolem něj točí.“

Dec 10 2021

26mins

Play

Chci, aby publikum na opeře šílelo. Jsme na koncertě, ne v kostele, vyzývá dirigent Steven Mercurio

Podcast cover
Read more
Dirigent a skladatel Steven Mercurio začínal jako samouk. Je žákem Leonarda Bernsteina a stejně jako on se pohybuje napříč hudebními žánry. Diriguje Český národní symfonický orchestr, ale klidně si zahrál na kytaru s kapelou Pražský výběr. Jak vnímá Čechy a co je pro něj v hudbě důležité?

Dec 09 2021

25mins

Play

Elon Musk je šílenec, na Mars chce vypravit flotilu tisíců raket, popisuje odborník na vesmír Přibyl

Podcast cover
Read more
Ve vesmíru začíná být rušno. Bojují o něj Američané, Rusové, Číňané i Japonci, do kosmu míří i první vesmírní „turisté“ z řad miliardářů. Kdy lidstvo znovu přistane na Měsíci? Dobudeme Mars? A co všechno si vlastně lidé v kosmu mohou a nemohou dovolit? Lucie Výborná se ptá Tomáš Přibyla, kurátora letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.

Dec 08 2021

29mins

Play

Nedokážeme „opravit“ závislé dítě. Nejvíc pomáhá rodinná terapie, radí adiktolog

Podcast cover
Read more
Obecně prospěšná společnost Magdaléna léčí lidi ze závislostí. „Pro závislost je charakteristické bažení. To nedokážeme ovládat, nutí nás znovu sáhnout po skleničce. Covid situaci nepomohl. Čekací doba na léčbu se z týdne protáhla na dva měsíce, lidé potřebují pomoc,“ varuje ředitel společnosti Ondřej Sklenář. Co dělat pro to, abychom závislosti nepropadli?

Dec 07 2021

29mins

Play

Svatý Mikuláš byl robustní chlap a muž činu, heretikovi dal dokonce facku, vypráví Otakáro Schmidt

Podcast cover
Read more
Na Boží hod vánoční poběží v České televizi dokument o svatém Mikuláši. „Od dětství pro nás byl důležitým světcem, takový posel nebes. Jediný svatý, který za dětmi v době adventu, největší temnoty a odříkání, přímo přijde a něco jim dá,“ vysvětluje režisér Otakáro Maria Schmidt. Na filmu pracoval se svou partnerkou Janou Kristinou Studničkovou. Co se o Mikulášovi na své pouti po Sicílii, Itálii a Řecku dozvěděli?

Dec 06 2021

23mins

Play

Pralinky barvíme řepou nebo špenátem, v chuti to ale nepoznáte, usmívá se majitel čokoládovny

Podcast cover
Read more
Začínali v malém krámku s vínem a delikatesami. Impulz k založení čokoládovny přišel od nynějšího kolegy, bývalého spolužáka, který chtěl začít podnikat. „Na to, že jsme obchůdek na malém městě, se poměrně dobře prodávala čokoláda. Tak jsme mu dali tip na čokoládu. Chtěl si ji nechat vyrábět, ale nikdo to nechtěl dělat podle našich představ. Tak jsme si řekli, že začneme sami,“ vypráví Václav Durďák, jeden z majitelů Čokoládovny JANEK. Jaká je tedy ta nejlepší čokoláda?

Dec 03 2021

24mins

Play

Michal Hrůza: Svět kolem vnímám jako film, v hlavě mi neustále zní

Podcast cover
Read more
Zpěvák a skladatel Michal Hrůza rekapituluje svou kariéru. To nejlepší ze své tvorby vydává na trojalbu Hity a příběhy. „Jsem strašně rychlý. Nahlíženo duelem Tolstoj nebo Čechov jsem ještě kratší než Čechov. Chci vyjádřit věci krátkým veršem a baví mě, když nad nimi pak lidi dumají,“ říká ke svým textům. Jak vzniká jeho hudba?

Dec 02 2021

27mins

Play

Co chystá Divadlo Mír? Připravujeme noční show, film i Shakespeara, prozrazuje Albert Čuba

Podcast cover
Read more
Koupil staré kino v Ostravě a udělal z něj jedno z nejpopulárnějších divadelních scén v Česku. Herec a komik Albert Čuba je zakladatelem Tří tygrů, které během pandemie získalo obrovskou popularitu – především díky seriálu sKORO NA mizině a také díky pravidelné tvorbě na YouTube. A jak Albert Čuba v rozhovoru s Lucií Výbornou prozrazuje, divadlo teď chystá i další projekty...

Dec 02 2021

29mins

Play

iTunes Ratings

4 Ratings
Average Ratings
3
0
0
0
1