OwlTail

Cover image of Studio N

Studio N

Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.

Popular episodes

All episodes

The best episodes ranked using user listens.

Podcast cover

Trable kolem rušení střídání času. Všichni to chtějí, ale nikdo neví jak

Dříve než v roce 2021 v Evropské unii jarní a podzimní střídání času neskončí. Není ale zatím jasné, jestli potom ano. Členské státy se mezi sebou zatím nedohodly, jaký z časů si ponechat celoročně. Kdo chce co? Mapu Evropy prosvištíme se šéfem zahraniční rubriky Deníku N Honzou Kudláčkem. Noci plné nenávistných duchů, hory obývané masožravou babicí i vody, kde číhají vodníci a krvelačné hadí ženy. Ale také tajuplné příběhy, které vás udiví i rozesmějí: to je svět japonských strašidel. Podle autora knihy Júrei: japonský duch Zacka Davissona je Japonsko nejstrašidelnější zemí na světě. Je tomu opravdu tak? To probereme s redaktorkou Magdalenou Slezákovou.

24mins

25 Oct 2019

Rank #1

Podcast cover

Americké volby jednoduše. V čem je výběr Trumpova soupeře unikátní

Joe Biden vítězí, Bernie Sanders oslabil, Michael Bloomberg to vzdal. Po nejdůležitějším dni amerických primárek už je mnohem jasnější, kdo bude stát proti Donaldu Trumpovi v boji o prezidentské křeslo. Jana Ciglerová popisuje, jak funguje americký volební systém a kdo má jaké šance na vítězství. A ještě jedno téma. Česká republika se dohodla s Ruskem na prvních krocích, jak řešit třicet let opomíjený problém s budovami, které obě země užívají na území druhého státu. Moskva však i nadále porušuje dohody o pronájmech bytů, na kterých v Česku neoprávněně vydělává. Téma Lukáše Prchala.

22mins

5 Mar 2020

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

Jediné, čemu neumíme vzdorovat, je blahobyt, říká kněz a biolog Orko Vácha

Evolučně jsou lidé specialisty na nespecializovanost. Umíme zvládnout bouřky, hladomory, stejně jako epidemie, říká ve velkém rozhovoru pro podcast Studio N kněz a biolog Marek Orcho Vácha. „Jsou druhy, které jsou velmi specializované – například mravenečník. Když vyhynou mravenci, tak už toho moc nezmůže. Podobně jako lev, pokud mu vymřou pakoně a zebry. My nejsme tak rychlí jako gepardi, dobří ve šplhání jako opice, moc toho neumíme, ale jsme velmi univerzální. Podobně to má potkan. Není v ničem specialista, ale přežije všude.“ Jak jde dohromady práce kněze a evolučního biologa? Promlouvá Bůh k člověku skrze bolestné události, jako je globální epidemie? A proč má česká katolická církev problém s homosexuály? Poslechněte si celý podcast.

1hr 5mins

2 Apr 2020

Rank #3

Podcast cover

Monty Pythonové slaví půlstoletí. A pořád neznají limity humoru

50 let. Zní to až neskutečně, ale britská komediální skupina Monthy Python slaví půlstoletí. Britský komediální fenomén v podcastu popisují největší fanoušci v redakci Deníku N Honza Kudláček a Lenka Vrtišková Nejezchlebová. V pátečním Studiu N stihneme ještě jedno téma. Adeptka na nominaci Demokratické strany na prezidentku Spojených států Elizabeth Warrenová se v průzkumech volebních preferencí dotahuje na dosavadního favorita Joea Bidena. Chce Američanům opravit kapitalismus, říká Kirill Ščeblykin ze zahraniční redakce. Jak? Poslechněte si celé Studio N.

19mins

4 Oct 2019

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Premiér má další problém. Finty se státními pozemky

Andrej Babiš v minulosti skoupil téměř 175 hektarů státní půdy. Podle zjištění Deníku N se většiny pozemků zbavil a za částku více než trojnásobně vyšší je prodal jedné ze svých firem. Přišla na to investigativní reportérka Eliška Hradilková Bártová. Ve druhé části podcastu se podíváme do Kanady. Jana Ciglerová zhodnotí volební úspěch premiéra Justina Trudeaua, který v posledních volbách ztratil část podpory.

22mins

24 Oct 2019

Rank #5

Podcast cover

Jaroslav Kmenta: Zeman pro mě nikdy nebyl prezidentem, jen kontroverzním politikem

Miloš Zeman se nezměnil, je pořád stejný, jen jsme ho neuměli prohlédnout. V životě ho vždycky hnala touha uspět a zlikvidovat nepřítele, tvrdí investigativní novinář časopisu Reportér a autor nové knihy Rudý Zeman Jaroslav Kmenta. "Je to pragmatik, který rozehrává šachové partie. A i když se zamiluje do královny, tak ji - v případě, že mu přestane vyhovovat - dokáže za tři minuty odklidit."

55mins

29 Nov 2019

Rank #6

Podcast cover

Nepanikařte

V České republice máme první případy virového onemocnění Covid-19. Co je nezbytné v tuto chvíli vědět, jaké praktické informace potřebujete a proč není čas na paniku, popisují editor vědecké rubriky Petr Koubský a Iva Bezděková, která se u nás v redakci věnuje zdravotnictví. A ještě jedno téma. Za daňové úniky odsouzený Tomáš Pitr radí Jaromíru Soukupovi se zkrocením dluhů v jeho mediálním impériu, kam spadá agentura Médea nebo vydavatelství Empresa Media včetně televize Barrandov. Soukup je už od začátku roku pod tlakem věřitelů a jeho firmám hrozí insolvence. Významnou částku mu přitom měl půjčit další odsouzený podnikatel – Roman Janoušek. Téma Jakuba Zelenky.

22mins

2 Mar 2020

Rank #7

Podcast cover

Jak se Hrad vyhýbá otázkám Deníku N

Dočkali jsme se. Hradní kancléř Vratislav Mynář se po čtyřech dnech, kdy on i mluvčí Jiří Ovčáček odmítali odpovědět na otázky Deníku N, vyjádřil k dokumentu, ve kterém Čína hrozí Česku kvůli plánované cestě někdejšího šéfa Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Naši reportéři zjistili, že si tento „výhrůžný dopis“ vyžádal u čínské ambasády právě prezidentův kancléř Mynář. Proč Hrad v prohlášení neodpovídá na naše otázky? Jak se k tomu vyjádřila čínská strana? A jakou politickou dohru může celá kauza mít? To probereme s reportérem Jakubem Zelenkou.

15mins

3 Apr 2020

Rank #8

Podcast cover

Zmapovali jsme proruskou síť kolem prezidenta Zemana

Dlouhodobé styky prezidenta Miloše Zemana a rusínské organizace z Dašic na Pardubicku vyvolaly v posledních měsících několik diplomatických skandálů, které pak muselo hasit ministerstvo zahraničí. Deník N proto zjišťoval, kdo všudypřítomní rusínští aktivisté jsou a kam až sahají jejich mezinárodní kontakty. Je zřejmé, že jsou napojeni na špičky proruské i dezinformační scény nejen v Česku, ale i v dalších evropských zemích, říká v podcastu náš investigativní reportér Lukáš Prchal. A ještě jedno téma. Starší seržant Rudé armády Michail Kalašnikov postavil roku 1946 zbraň pro budoucí válku – pro mnoho budoucích válek. Zbraň prozatím smrtonosnější než všechny jaderné arzenály lidstva. O AK-47 a o muži, který by letos v listopadu oslavil sté narozeniny, vypráví Petr Koubský.

25mins

8 Nov 2019

Rank #9

Podcast cover

Hledá se česká Čaputová. Když nebude, půjdu do boje, říká generál Pavel

Byl druhým nejmocnějším mužem v NATO. Doma prý moc nevelí. Má snížený práh zodpovědnosti, což se může stát důvodem, proč se vzdá klidu, který mu poskytuje vojenský důchod, a vytáhne do bitvy, s níž nemá moc zkušeností. Třeba o prezidentské křeslo. S generálem Petrem Pavlem mluvila v dlouhém rozhovoru Petra Procházková. Jeho názory a postoje analyzujeme v dnešním Studiu N. Ve druhé části podcastu se budeme bavit o klimatické změně. Vyplatí se s ní bojovat, i kdyby neexistovala, tvrdí Jan Moláček.

34mins

4 Nov 2019

Rank #10

Podcast cover

Čínský virus už se přenáší z člověka na člověka. Co způsobuje 2019-nCoV?

Přes dvě stě nakažených, čtyři mrtví, pacienti v dalších třech zemích východní Asie. Nový koronavirus se šíří a podle vládního experta se adaptoval k přenosu z člověka na člověka. Navíc se blíží čínský Nový rok a na cesty se vydají stamiliony Číňanů. Co novém viru víme, popisuje Magdalena Slezáková ze zahraniční redakce. A ještě jedno téma. Nedávná bezpečnostní chyba Facebooku odhalila, že za stránkou Zastavme zloděje, která dehonestuje podnikatele Zdeňka Bakalu, Milion chvilek pro demokracii i poslance Miroslava Kalouska, stojí - v uvozovkách - protikorupční aktivista, který na Slovensku organizoval studentské protesty. Co je jeho záměrem, zjišťoval redaktor Prokop Vodrážka.

24mins

21 Jan 2020

Rank #11

Podcast cover

Jak estébáci pomáhali budovat demokracii. Ve službách státu na ně narazíte dodnes

V sobotu uplyne třicet let od zrušení Státní bezpečnosti. Bývalý disident Radek Schovánek, který léta pracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů, tvrdí, že ve skutečnosti StB nikdy nezanikla. Více než polovina jejích pracovníků totiž ve službách státu zůstala i po revoluci. Schovánek Deníku N prozradil přesný počet zaměstnanců StB, kteří po roce 1989 zůstali ve státních službách. Mluvila s ním Renata Kalenská. A ještě jedno téma. V českých kinech se už za několik dní objeví dokumentární film V síti od režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Snímek má radikálním způsobem otevřít téma zneužívání dětí na internetu. Nakolik je ale tento psychosociální experiment etický? Odpovídá Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

27mins

13 Feb 2020

Rank #12

Podcast cover

Trump se dohodl s Pekingem. Vyhráno ale nemá. A svět taky ne

Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che podpsali v Bílém domě první část obchodní dohody. Dlouho očekávaný pakt má ale ke konci americko-čínské obchodní války hodně daleko. Proč bude druhá fáze smlouvy nesrovnatelně složitější? A kde byl při podepisování čínský vůdce Si Ťin-pching? Odpovědi nabízí Magdalena Slezáková ze zahraniční redakce. A ještě jedno téma. Budova českého velvyslanectví v Berlíně je pro tamější památkový úřad významnou architektonickou stavbou, kterou chce v německé metropoli za každou cenu zachovat. Berlínští památkáři teď čekají na návrh českého ministerstva zahraničních věcí, jakým způsobem ji republika hodlá zrekonstruovat tak, aby ambasádě zůstal její unikátní brutalistický vzhled. Proč se k budově upírají zraky památkářů a jak náročná bude oprava? Vysvětluje berlínský zpravodaj Deníku N Pavel Polák.

29mins

17 Jan 2020

Rank #13

Podcast cover

V pátrání po vrazích Kuciaka pomohl Facebook i operátoři. Poslechněte si, po jakých stopách šli policisté

Ve slovenském Pezinku dnes pokračuje proces s obžalovanými z vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Ve speciálním podcastu uslyšíte, jakým způsobem policie vrahy vypátrala. Dozvíte se, v čem přesně pomohl Facebook a proč nevyšel pokus se satelity.

24mins

20 Jan 2020

Rank #14

Podcast cover

Doma budeme ještě dlouho. Pročetli jsme studii, která ukazuje vývoj situace

Studie, kterou zveřejnil tým z londýnské Imperial College, hledá odpověď na otázku, co mají Evropa a USA dělat s koronavirem. Dochází k závěru, že jsou zapotřebí velmi tvrdá opatření, a to na delší dobu než měsíc či dva. Možná mnohem delší. Studii pročetl editor vědecké rubriky Deníku N Petr Koubský.

26mins

20 Mar 2020

Rank #15

Podcast cover

Čeští novináři jsou nevraživí, máte tu extrémně konkurenční prostředí, říká slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová

Zuzana Kovačič Hanzelová je novinářkou slovenského deníku SME. Na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc lidí. Sebeprezentace novinářů je podle ní cesta, jak zvýšit důvěru v média. „Myslím si, že budoucnost novinařiny není v tom, že si někdo koupí jen tak noviny. Ale koupí si je z toho důvodu, že tam píše konkrétní člověk, kterému důvěřují a kterého znají. Žurnalistika bude postavená na kredibilitě konkrétních osob.“

40mins

24 Jan 2020

Rank #16

Podcast cover

Jak všem po verdiktu britského Nejvyššího soudu spadla čelist

Před očima britské a světové veřejnosti vyhřezla naplno politická a ústavní krize. Řada poslanců a podstatná část britských voličů má za to, že britský odchod bez přívlastků je vážnou chybou. A konečná verze brexitu, která bude průchodná parlamentem a vyrovná se s ní i unavená ostrovní veřejnost, se tak může proměnit v noční můru těch, kteří se o odchod Británie z Unie tolik zasazovali. Ve středečním podcastu se také musíme vrátit ke kauze Čapí hnízdo. Interní dokumenty banky HSBC byly při vyšetřování jedním z hlavních důkazů o tom, že za stavbou luxusního hotelu je ve skutečnosti Agrofert a Andrej Babiš osobně. Jak ale napsal státní zástupce Jaroslav Šaroch v usnesení o zastavení trestního stíhání, výslechy zaměstnanců banky to nepotvrdily. Jan Moláček analyzoval roli britské banky i obrat, k němuž v kauze došlo.

16mins

25 Sep 2019

Rank #17

Podcast cover

Co s muslimskými radikály? All you need is love

Druhé největší dánské město Aarhus je od Sýrie asi 4 tisíce kilometrů daleko. Tato vzdálenost ale pro zradikalizované bojovníky nic neznamená. Tamní policie proto vymyslela a zavedla program, který má za úkol bojovníky deradikalizovat a předcházet tak extremismu. Podrobnosti zjišťovala přímo v Dánsku naše spolupracovnice Albína Mrázová. A ve čtvrtečním podcastu probíráme ještě jedno téma. Loňský rok byl pro českou přírodu extrémní hned v několika ohledech. Byl nejteplejší v dosavadní historii měření a zároveň velmi suchý. Na stavu životního prostředí se také začal výrazně podepisovat tuzemský způsob hospodaření s krajinou ve spojení se změnou klimatu: půdu ohrožovala eroze a lesy podlehly kvůli suchu a kůrovci vůbec nejobjemnější těžbě v historii. Deník N má aktuální dokument k dispozici, prostudovala ho Adéla Skoupá.

17mins

26 Sep 2019

Rank #18

Podcast cover

Londýn se chystá na uzavření města. Královna odjíždí do izolace

Ve Spojeném království se začíná velmi dramaticky vyvíjet situace s nákazou koronaviru. Ještě o víkendu nabádal kabinet premiéra Borise Johnsona, aby se lidé po sedmdesátce nevydávali na luxusní výlety na obřích zaoceánských lodích. V pondělí večer už dostalo skoro 9 milionů Britů na penzi od vlády doporučení, aby zůstali doma, nevycházeli a omezili kontakty v rodinou. A teď z Londýna přicházejí zprávy, že se chystá úplná karanténa města. Překotný vývoj na britských ostrovech sleduje spolupracovník Deníku N v Londýně Ivan Kytka.

29mins

19 Mar 2020

Rank #19

Podcast cover

Jak jsme se dostali k auditu a proč ho zveřejňujeme

Deník N má k dispozici celou závěrečnou zprávu auditorů Evropské komise z 29. listopadu, podle které je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Jak dokument vypadá, co z něj vyčteme a jak náročné bylo jej získat, se dozvíte v podcastu Studio N od Jakuba Zelenky. A ve čtvrtečním podcastu přinášíme ještě jedno téma. Reportérka Deníku N Jana Ustohalová se poslední tři roky intenzivně věnuje tématu romských osad. Nedávno navštívila jedno z největších ghett na Slovensku. Poslechněte si, jaké problémy trápí lidi ve vyloučených lokalitách a proč se je nedaří řešit.

23mins

5 Dec 2019

Rank #20