OwlTail

Cover image of Vinohradská 12

Vinohradská 12

Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!Všechny díly podcastu Vinohradská 12 můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Popular episodes

All episodes

The best episodes ranked using user listens.

Podcast cover

Krizová komunikace Andreje Babiše

Den co den vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) seznamuje Čechy s postupem boje státu proti šíření nového koronaviru. Na tiskových konferencích se vyhlašují mimořádné zásahy do života lidí včetně nouzového stavu nebo omezení volného pohybu. Politici ujišťují, že Česko situaci zvládne, zazněla ale třeba i omluva za nedostatek roušek. Jak premiér a jeho kabinet zvládají svou roli vůči veřejnosti? Lenka Kabrhelová mluví s komentátorem Hospodářských novin Petrem Honzejkem. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

25mins

19 Mar 2020

Rank #1

Podcast cover

Austrálie v plamenech: Tři měsíce jsme neviděli modré nebe a dusili se, popisuje novinářka ze Sydney

Ničivé požáry, s nimiž se Austrálie potýká už čtvrtý měsíc, zabily skoro tři desítky lidí a stovky miliónů zvířat a zpustošily milióny hektarů půdy. Jak se tamní úřady i samotní obyvatelé s pohromou vyrovnávají? Mohla vláda premiéra Morrisona dělat víc, aby drastickým dopadům předešla, jak tvrdí kritikové? A na co se země v souvislosti se změnou klimatu bude muset připravit do budoucna? Lenka Kabrhelová mluví s novinářkou ze Sydney Ikou Detrichovou. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

21mins

10 Jan 2020

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

Karel Gott společnosti ukázal, jak má vypadat hvězda. A lidé to přijali, říká hudební publicista

Česká hudební scéna ztratila svůj nejznámější hlas. Na úmrtí zpěváka Karla Gotta reagují politici, známé osobnosti i běžní lidé a ohlasy se sbíhají také ze zahraničí. Proč se právě z Gotta stal takový fenomén? A jak je příběh jeho života a kariéry spojen s osudy české společnosti? Odpovídá hudební publicistka Pavel Klusák. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

29mins

3 Oct 2019

Rank #3

Podcast cover

První pohled. Co nám přináší unikátní fotografie černé díry?

„Historie vědy se odteď rozdělí na dvě části – dobu před fotografií, a dobu po fotografii.“ Tak průlomový je podle vědců historicky první snímek černé díry. Obrázek objektu ze vzdálené galaxie vzbudil mezinárodní nadšení a ovace. A také oživil řadu otázek. Co vlastně o černých dírách víme? Čím je snímek tajemného objektu přelomový? A k čemu všemu bude dobré to, co jsme se dozvěděli? Hostem Vinohradské 12 byl Ondřej Novák z vědecké redakce Českého rozhlasu. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

20mins

15 Apr 2019

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Trump na startu obhajoby mandátu. Podle profesora Lukeše lidé nehledají filozofy, ale zábavu

Donald Trump oficiálně zahájil svou kampaň za znovuzvolení prezidentem Spojených států. Když v roce 2015 vstupoval do svého prvního boje o Bílý dům, mnozí o jeho šancích pochybovali. O čtyři roky později je ale z prezidenta obávaný soupeř. Platí stále Trumpovo kouzlo? A v čem vlastně spočívá? Odpovědi hledáme s profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igorem Lukešem. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

22mins

20 Jun 2019

Rank #5

Podcast cover

Z výsledků programu Apollo čerpáme dodnes, říká popularizátor kosmonautiky

Miliony lidí před půlstoletím sledovaly první kroky člověka na Měsíci. I dnes ale zaznívají hlasy konspirátorů, podle kterých Apollo 11 Zemi nikdy neopustilo. Proč je zpochybňování průlomové mise tak populární? Kam se vesmírný výzkum za padesát let posunul? A je pokrok ve vesmírném bádání možný, aniž by ho motivovalo politické soupeření velmocí? Odpovídá Milan Halousek z České kosmické kanceláře. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

25mins

19 Jul 2019

Rank #6

Podcast cover

Porodit cizí dítě. Náhradní mateřství pomáhá, zároveň vyvolává etické i právní otázky

V Česku se zabydluje trend takzvaného náhradního mateřství. Praxe, kdy žena odnosí a porodí dítě někoho jiného, může pomoci, zároveň ale vyvolává řadu etických a právních otazníků. A nelze pominout ani značnou psychickou zátěž pro většinu zúčastněných. Tématu náhradního mateřství včetně konkrétních lidských osudů se věnuje redaktorka zpravodajství Českého rozhlasu Veronika Hlaváčová. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

19mins

3 Jun 2019

Rank #7

Podcast cover

Republikáni stojí za Trumpem jako jeden muž. Senát prezidenta neodvolá, říká expert na USA

Americká sněmovna reprezentantů schválila text ústavní žaloby a Donald Trump se stal třetím prezidentem v historii Spojených států, který čelí impeachmentu. V čem spočívá údajné zneužití úřadu a pohrdání Kongresem, tedy dva klíčové body, ze kterých Demokraté Trumpa viní? A proč si je americký prezident i přesto tak jistý, že ve funkci zůstane? Lenka Kabrhelová mluví s analytikem a komentátorem Hospodářských novin Danielem Anýžem, který sleduje dění v USA. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

26mins

20 Dec 2019

Rank #8

Podcast cover

Restart ministryně Benešové. Má veřejnost důvod obávat se o nezávislost justice?

Lidé v Praze a dalších českých městech už poněkolikáté vyšli protestovat proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Část veřejnosti se obává, že nová šéfka resortu ohrožuje nezávislost české justice. Existuje k podobným úvahám důvod? A co vlastně napovídá dosavadní kariéra Marie Benešové? Odpovídá politická reportérka týdeníku Respekt Andrea Procházková. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

22mins

14 May 2019

Rank #9

Podcast cover

Vyplatí se dělat byznys s Čínou? Pohled amerického experta na čínské investice

Prezident Miloš Zeman odletěl do Pekingu jednat mimo jiné o posilování česko-čínské obchodní spolupráce. Minulý týden uvedl, že bude v Číně prosazovat, aby přes Česko vedla takzvaná nová Hedvábná stezka. Projekt čínských investic a budování infrastruktury vyvolává diskuse u nás i ve světě. Možná rizika popisuje americký expert Daniel Kliman z washingtonského Centra pro novou americkou bezpečnost. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

22mins

25 Apr 2019

Rank #10

Podcast cover

Janek Rubeš: Skutečná Praha je Žižkov a Jižní Město, ne Staromák a počmáraná Lennonova zeď

Českou metropolí loni prošlo na osm miliónů turistů. Kvetoucí byznys ale má i své stinné stránky. Lidé žijící v turistických zónách si stěžují na nekontrolovatelné davy návštěvníků, kteří se navíc ne vždy chovají s respektem, viz alkoholové výlety, které končí i tím, že opilí turisté visí na sochách nebo sprejem pomalovávají Karlův most. Jak z toho ven? A nemůžeme si za to vlastně sami? Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

16mins

26 Jul 2019

Rank #11

Podcast cover

„Matka dítěti předává mateřským mlékem víc než jen potravu.“ Je kojení na veřejnosti přijatelné?

Je kojení na veřejnosti přijatelné, nebo ne? Diskusi rozpoutal případ ženy, kterou z pobočky banky vykázala ochranka, když při čekání kojila roční dceru. Banka se matce omluvila. O tématu se ale debatuje dál a názory se různí. Lenka Kabrhelová proto mluvila s novinářkou Ivou Strnadovou, která pro Český rozhlas natočila dokument o kojení a mateřském mléku. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

18mins

16 Apr 2019

Rank #12

Podcast cover

Kdo kontroluje Agrofert? Auditoři EK vidí premiérův střet zájmů, podle Babiše jsou vedle

Premiér Andrej Babiš podle návrhu auditní zprávy Evropské komise, jejíž obsah unikl do médií, porušuje zákon o střetu zájmů. Česku hrozí, že bude muset vracet dotace poskytnuté firmě Agrofert, kterou Babiš podle auditorů ovládá i poté, co ji převedl do svěřenských fondů. Opozice žádá okamžité zjednání nápravy a volá po novém hlasování o důvěře vládě. Babiš v tom vidí kampaň. Jak to tedy s jeho údajným střetem zájmů je? Nejen nad tím se zamýšlí analytička ČRo Jana Klímová. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

22mins

4 Jun 2019

Rank #13

Podcast cover

Půjdu sedět natvrdo? Nesmí záležet na tom, kdo vás soudí, říká autor unikátní aplikace Jakub Drápal

Za znásilnění nejčastěji podmínka a například ženy-zlodějky odcházejí od soudů s nižším trestem než muži za stejné přečiny. To jsou jen některé z výstupů unikátní aplikace, kterou si můžete vyzkoušet také na serveru iRozhlas.cz. Jaké trendy se dají vysledovat v rozhodování českých soudců? A čemu by aplikace vlastně mohla pomoci? Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

25mins

17 Oct 2019

Rank #14

Podcast cover

Jak se česká společnost proměňuje v časech pandemie?

Vláda přijala v rámci boje proti šíření nemoci COVID-19 sérii mimořádných opatření, která v mnohém vracejí společnost před listopad 1989. Některá z omezení už Babišův kabinet začal rozvolňovat, konec platnosti jiných - včetně zákazu vycestovat ze země - je ale v nedohlednu. Umí politická reprezentace své kroky před veřejností dostatečně obhájit? A jak v nezvyklé situaci obstojí sami občané? Lenka Kabrhelová mluví s šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Taberym. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

28mins

21 Apr 2020

Rank #15

Podcast cover

Nostalgie Čechů po socialismu: Je to signál, že řadě lidí se nežije dobře, říká Kroupa

Rozdělení české společnosti se odráží také v pohledu na minulý režim. V průzkumu projektu Paměti národa k 30 letům od sametové revoluce více než třetina respondentů nad 40 let uvedla, že za socialismu bylo lépe. U lidí se základním vzděláním takový pohled dokonce převažuje. Co ovlivňuje historickou paměť? A je možné něco dělat s tím, pokud Češi zapomínají? Ptáme se ředitele organizace Post Bellum Mikuláše Kroupy. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

26mins

23 Oct 2019

Rank #16

Podcast cover

600 proti 12. Proč v Náměšti na Hané nechtějí domov pro hendikepované?

V Náměšti na Hané se rozhořel spor kolem plánované stavby domova pro osoby s postižením. Část obyvatel sepsala petici – nesouhlasí s tím, aby v obci našlo nové bydlení dvanáct lidí s fyzickým nebo mentálním handicapem. Stejnou situaci už letos řešili i ve Svitávce na Blanensku. Proč budí možné soužití s hendikepovanými tak odmítavé reakce? Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou Českého rozhlasu v Olomouci Barborou Sonnkovou, která natáčela v Náměšti na Hané. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

20mins

10 Dec 2019

Rank #17

Podcast cover

Extrémní pohyb nemůže lhát. Kde se vzal nový cirkus a proč mu propadá čím dál víc lidí?

Festival Letní Letná mění i letos Prahu na sklonku prázdnin v cirkusové šapitó. Nový cirkus, který se tam prezentuje, pravidelně přiláká desetitisíce lidí. Čím to je? Je to „jen“ zábava pro masy, nebo cesta, jak divadelní umění přiblížit novou poutavou formou lidem, které klasičtější formáty míjejí? Málokdo toho u nás o fenoménu nového cirkusu ví tolik jako rozhlasová redaktorka Veronika Štefanová. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

20mins

23 Aug 2019

Rank #18

Podcast cover

Babiš pochopil, že Zeman je silnější hráč. Komentátor Petr Honzejk o sporu ČSSD s prezidentem

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se vzdá nominace na ministra kultury. Šmarda to ohlásil tři dny poté, co se premiér Andrej Babiš (ANO) přidal k prezidentovi Miloši Zemanovi a řekl, že Šmardu ve vládě nechce. Přetahovaná o ministerský post trvá už tři měsíce. Jak jsou v této fázi hry rozdané karty? Má prezident pod kontrolou premiéra i celou politickou scénu? Odpovídá komentátor HN Petr Honzejk. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

20mins

20 Aug 2019

Rank #19

Podcast cover

Rozdělení na elitu a zbytek neplatí. Jak vypadá česká společnost třicet let po sametové revoluci?

Stojí proti sobě v české společnosti dva nesmiřitelné tábory, jak se dnes mnohdy tvrdí? Podle průzkumu Rozděleni svobodou, který Český rozhlas ve spolupráci se sociology připravil k 30. výročí sametové revoluce, je situace složitější. Jakou strukturu má současná společnost a jak složité je pro Čechy dostávat se do vyšších pater vysvětluje Paulína Tabery z CVVM při Sociologickém ústavu AV ČR. Hlasujte pro Vinohradskou 12 v soutěži Křišťálová Lupa 2022. Zaškrtněte náš podcast v kategorii Podcast roku. Hlasujte na webu kristalova.lupa.cz. Děkujeme!

29mins

18 Sep 2019

Rank #20