OwlTail

Cover image of Dobrovský & Šídlo

Dobrovský & Šídlo

Dobrovský & Šídlo. Váš oblíbený podcast z produkce Paměti národa. Pravidelná dávka názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost. Čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Politika a historie v unikátním mixu. Poslouchat nás můžete na všech podcastových aplikacích a také na magazin.pametnaroda.cz.

Popular episodes

All episodes

Read more

Dobrovský & Šídlo. Váš oblíbený podcast z produkce Paměti národa. Pravidelná dávka názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost. Čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Politika a historie v unikátním mixu. Poslouchat nás můžete na všech podcastových aplikacích a také na magazin.pametnaroda.cz.

Vážení spoluobčané, prachy došly. Kdo to vyřeší, zaslouží se o stát

Podcast cover
Read more
Už 42. díl podcastu Paměti národa – tentokrát live z libereckého kina Varšava. Co čekat od posledního  28. října, který má pod palcem Miloš Zeman? Jak se vyrovnáme s tlakem ulice, který volá po zázračných odbornících, bez ohledu na volby a demokracii? Ale hlavně - jsme zadlužená země a nejedeme v tom sami. Dá se s tím něco dělat? A bude Andrej Babiš kandidovat na prezidenta, nebo za sebe vyšle náhradu?

Oct 28 2022

1hr 31mins

Play

První rok Fialovy vlády: soubor kiksů a Zeman ve sklepě. Ale velkolepé finále...

Podcast cover
Read more
Před rokem začala jiná česká politika, změna v politickém stylu. Jak se drží vláda obou vítězných koalic? SPOLU je dnes prakticky jedna politická síla, Starostové málem nepřežili sérii karambolů a Piráti se téměř ztratili ze scény. A proč vláda mnohem lépe zvládá zahraniční než domácí politiku?

Oct 14 2022

1hr

Play

Dobrovský & Šídlo živě na Strahově. Jak bránit demokracii, když kolem zuří hněv a propaganda? Aktuální speciál z Festivalu Paměti národa

Podcast cover
Read more
Jsme v dilematu. Demokracie znamená svobodu slova, i pro ty, kdo ji chtějí zničit. V normálních dobách jsme ochotni v rámci demokracie strpět i sebevětší lež, protože ta se časem provalí. Jenže v normálních dobách nejsme… A když se lež stane nástrojem války, jak se budeme bránit? Naše poslední vydání jsme natočili opět s publikem v sobotu 2. října, pár hodin po druhém kolu senátních voleb. A na konci jako obvykle dojde na otázky publika.

Oct 03 2022

1hr 16mins

Play

Kdo je největší nepřítel starostů?

Podcast cover
Read more
Je po komunálních volbách a druhé kolo senátních právě začíná. Kam bude Česko po volbách směřovat? O tom můžete s Janem Dobrovským a Jindřichem Šídlem naživo diskutovat už v sobotu večer 1. 10. od 18 hodin na Festivalu Paměti národa na pražském Strahově.

Poslední díl jsme natočili v Rumburku o tom, co to znamená jít do komunální politiky a dělat starostu. Lidé vás nepochválí a v patách budete mít dřív či později státního zástupce. Budete bojovat se směrnicemi a metodikami, které jsou k ničemu, ale jejich četbou byste mohli strávit zbytek života. Co vůbec nutí lidi kandidovat do zastupitelstva? Proč máme tolik obcí, které pak často nemá kdo spravovat? A jak se na pohraničí projevuje fakt, že do mnoha míst se nedá z Prahy dojet za rozumnou dobu?

Sep 30 2022

1hr 10mins

Play

„Domácí zabíjačky“ v politice. Kdo a co může zničit Petra Fialu?

Podcast cover
Read more
Když se dostanete v politice na vrchol, znamená to taky, že vám dřív nebo později půjdou mnozí po krku. Včetně lidí z vlastní strany. Ale konkurence a politické ambice jsou ve zdravé politice přirozené. Je to proces, kterému se nelze vyhnout - jedna koncepce zvítězí, další se už hlásí o slovo. Ale jak kritizovat šéfa a přitom mu nevrážet kudlu do zad? Jak u nás probíhaly v posledních dvaceti letech výměny stranických předsedů, a proč na to některé strany šeredně doplatily?

Sep 16 2022

54mins

Play

Zloba, závist zášť, strach a svár v české politice. Nic nepominulo…

Podcast cover
Read more
Kdo byl první český politický kraválista po roce 1989, proč skončil a kdo ho nahradil? Jak vznikla vajíčková bitva proti Jiřímu Paroubkovi? Jak se dá skloubit právo shromažďovat se a právo protestovat? A proč strach vede k pouličním bitkám a ty zase k rozpadu demokracie?

Sep 02 2022

1hr 8mins

Play

Umělci na barikádách. Jak se z rockové hvězdy stane náměstek?

Podcast cover
Read more
35. díl podcastu Dobrovský &Šídlo jsme natáčeli živě na festivalu Krásný ztráty ve Všeticích u Benešova s exkluzivním „domácím hostem“, hudebníkem a bývalým politikem Michalem Prokopem.

Aug 19 2022

1hr

Play

A znovu devadesátky: „Partyzáni" vzpomínají na svá mladá léta...

Podcast cover
Read more
34. díl našeho podcastu jsme natočili na táboře mladých chemiků a biologů Běstvina u Seče. Téma bylo tak trochu na přání - dostihlo nás to, o čem tak často mluvíme. Čím byla doba před třiceti lety jedinečná? Co znamenala exploze svobody pro lidi připravené i pro ty, kteří z té radikální změny měli obavy? A co ohrožuje svobodu a budoucnost dnešní mladých lidí?

Aug 05 2022

1hr 42mins

Play

Klaus a Mečiar rozhodli. A každý začal vládnout po svém. O rozdělení Československa podruhé

Podcast cover
Read more
Červenec 1992. Zlomový měsíc. 17. 7. přijala Slovenská národní rada deklaraci o svrchovanosti. 20. července v reakci na tento krok odstoupil československý prezident Václav Havel. Bylo to jasné. Konec společné cesty. Druhý díl podcastu Dobrovský & Šídlo věnovaný konci Československa se věnuje vývoji po volbách 1992 a 90. létům v obou samostatných státech. Opět s hostem – šéfredaktorem Denníku N Matúšem Kostolným.

Jul 22 2022

48mins

Play

Když na Václava Havla létala vajíčka… Jak se po třiceti letech díváme na politický rozvod Čechů a Slováků?

Podcast cover
Read more
Přelomová doba umožňuje závratné politické kariéry, a když moc leží na ulici, může se jí chopit kdokoliv. Vladimír Mečiar na začátku roku 1990 udělal „konkurs“ na slovenského ministra vnitra. Do půl roku byl premiérem za VPN. A pak už to jelo. Estébácké manýry. Kouzlo pro davy. Urputné lhaní. A ohromná vůle k moci, kterou jeho oponenti neměli. Na české straně nechápavost, pak vstřícnost, časem znechucení a nakonec pragmatismus. Exkluzivním hostem dalšího dílu podcastu Dobrovský & Šídlo je šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný. Děkujeme!

Jul 15 2022

59mins

Play

Slabost moci a síla pokušení aneb jak zničit všechno, na čem jsme roky pracovali.

Podcast cover
Read more
Zneužívání regionální politické moci stranickými šíbry je spolehlivý způsob, jak dostat každou politickou stranu na kolena. Jak tomu zabránit? Je to nevyhnutelný cyklus? Kdo a proč u nás vstupuje do politických stran? Jak získat nadšence a "odklonit" konjukturalisty? A jak se s těmito problémy vyrovnával spoluzakladatel TOP 09 a host 32. vydání podcastu Dobrovský & Šídlo Miroslav Kalousek?

Jul 01 2022

1hr 6mins

Play

Zásah na Úřadu vlády v červnu 2013 - co znamenal a kam nás dovedl?

Podcast cover
Read more
Když jsme začátkem tohoto týdne natáčeli o událostech léta 2013, kdy Robert Šlachta a Ivo Ištvan během jediné noci ukončili existenci kabinetu Petra Nečase, netušili jsme, jak aktuální to téma znovu bude. Příběh Petra Nečase a Jany Nagyové nemá kladného hrdinu ani na jedné straně příběhu „prokurátorského puče“, jak se tomu tehdy říkalo. Přáli jsme si, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo, ale to jsme se očividně zase spletli.

Jun 17 2022

1hr 7mins

Play

Prezidentské primárky počesku

Podcast cover
Read more
Blíží se prezidentská volba. Opět. Kdo bude čtvrtým českým prezidentem? Nebo prezidentkou? Podíváme se zpět do roku 2012. Jan Fischer byl favoritem volby. Daleko vzadu v průzkumech Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg kandidoval, aby do toho vnesl trochu kultivovanosti… Čekají nás stejně divoké „prezidentské primárky“ jako před deseti lety?
30. díl podcastu Dobrovský a Šídlo tentokrát s publikem z Olomouce z Pevnosti Poznání.

Jun 03 2022

1hr 32mins

Play

Kam se poděla česká levice a komu opravdu chybí?

Podcast cover
Read more
Čím se liší levicová politika od populismu? Mohla sociální demokracie přežít pomstu Miloše Zemana? A co může znamenat ohlášená kandidatura šéfa odborů Josefa Středuly na funkci českého prezidenta? 29. díl podcastu Dobrovský & Šídlo vás provede polistopadovou historií ČSSD se všemi vzlety i pády, které ji doprovázely. A přidá i úvahu o tom, že v dobách konjuktury se velcí političtí lídři nerodí.

May 20 2022

1hr 13mins

Play

Když dostávala pieta na frak

Podcast cover
Read more
Brzy uplyne 27 let od odhalení památníku romského holocaustu v Letech u Písku. Dalších 23 let svádělo pietní místo nerovný souboj s úspěšně prosperujícím prasečákem. Jednu temnou kapitolu našeho polistopadového vývoje přiblíží další díl podcastu Dobrovský & Šídlo.

May 06 2022

1hr 3mins

Play

Naše národní karikatury - od radaru po Klause

Podcast cover
Read more
Američané jsou už zase před branami. A co na to naši lidi? Připomeneme si kabaret v brdských lesích, který se odehrál před 15 lety a jehož následky neseme dodnes. A mimochodem - před rokem vyšel první díl našeho podcastu - bylo to těsně po odhalení Vrbětic. Co všechno se za ten rok změnilo? Máme nového premiéra, neviditelného prezidenta a za rohem válku.

Apr 21 2022

1hr 3mins

Play

Demokracii si rozvracet nedáme.

Podcast cover
Read more
Vypadá to jako vtip, parodie na hesla z ne zcela dávných dob. Ale opak je pravdou. Pokud si přiznáme, že jsme ve válce, budeme se muset zabývat i tím, co se při ní děje v informačním světě. Jak bránit fakta a vymezit se vůči lžím a totálním výmyslům, které se někdy vydávají za regulérní „názor“? Jak neprohrát válku a přitom nevylít vaničku demokratických hodnot, práv a svobod?

Jan Dobrovský, Jindřich Šídlo a nový vládní zmocněnec pro dezinformace Michal Klíma v novém díle podcastu Paměti národa.

Mar 25 2022

53mins

Play

Máme výročí s NATO. Jsme hrdými členy Aliance. Takže budeme bojovat s Ruskem do posledního Ukrajince...???

Podcast cover
Read more
Kdo nás kdysi dostal do NATO a kdo do toho házel vidle? Co si o NATO v devadesátých letech mysleli Klaus, Zeman, Kavan, Buzková a Gross? Jaký byl nejromantičtější čin politického realisty Saši Vondry? Proč je dobré být v NATO, ale není to zadarmo?
Poslechněte si už 25.díl Podcastu Paměti národa s Janem Dobrovským a Jindřichem Šídlem!

Mar 11 2022

57mins

Play

Co jsme si zažili s kolektivní vinou

Podcast cover
Read more
Před třiceti lety jsme přijímali novou mezistátní smlouvu mezi Československem a Německem, před pětadvaceti lety se podepisovala Česko-německá deklarace a před dvaceti lety se rozjížděla volební kampaň na téma České národní zájmy. Co jsme si z těch zkušeností odnesli? Jak se u nás řešily staré démony kolektivní viny? A jak to souvisí s naší novou situaci v době ruské agrese?

Feb 28 2022

55mins

Play

Pokud padne Ukrajina, jsme na řadě my!

Podcast cover
Read more
Probudili jsme se do jiného světa. Útok na Ukrajinu není jen pokusem zničit svobodnou zemi. Je to útok na západní civilizaci. Musíme vědět, že u Kyjeva se bojuje i za Prahu a podle toho se chovat. Aktuální vydání podcastu Dobrovský & Šídlo právě teď na vašich podcastových aplikacích a na youtube. Pomozme Ukrajině!!!

Feb 25 2022

36mins

Play