OwlTail

Cover image of Český rozhlas - Věda

Český rozhlas - Věda

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

The best episodes ranked using user listens.

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Podcast cover

Otevřené hlavy: Fragmentované psaní je pokus rekonstruovat vlastní nemoc, říká básnířka Anna Boyer

Patří k nejvýraznějším americkým básnířkám, i když Pulitzerovu cenu dostala za prózu. Anne Boyer jsem objevil díky knize The Undying. Memoár, sociální kritika i poezie pojednává nejen o autorčině rakovině prsu, ale taky o chladném přístupu medicíny, mezilidské péči nebo spektáklu nemoci. Náš rozhovor je ale nejen o nich, ale taky o síle literatury vracet do života radost a solidaritu nebo bolesti zažehnané psaním.

16mins

8 Nov 2021

Rank #1

Podcast cover

Planetárium: Studánka, z níž by mohl pít i Sámo, vnímání magnetického pole Země a živočichové jako elektrárny

Objev raně středověké studny u Liběšovic (4:47) – Historie: Stanley našel Livingstona (16:47) – Kniha: Duchové vesmíru (21:44) – Desatero smyslů, 7. část: Magnetorecepce a elektrické pole (25:33)

41mins

8 Nov 2021

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

Magazín Leonardo: Některé rostliny mohou být na mráz či sucho připravené, díky mezigenerační paměti

Šíření koronaviru v Česku zrychluje. Klimatická konference ve skotském Glasgow. Týden Akademie věd. Připravil David Šťáhlavský.

26mins

7 Nov 2021

Rank #3

Podcast cover

Leonardo Plus: Jak lékárníci změnili svět? Dnešní náplast se vyvinula z kaučukového flastru, popisuje farmaceut

Lékárníci stojí za mnoha vynálezy a objevy, které nás v životě obklopují. Tvrdí to ve své knize doktor farmacie a lékárník Stanislav Havlíček, autor knihy Lékárníci mění svět. Příkladem za všechny může být to, co dnes považujeme za věc zcela běžnou: náplast. „Prošla dlouhým vývojem od kaučukového flastru až po dnešní náplast, ze které se uvolňují účinné látky do těla uživatele,“ nastiňuje dlouhý příběh dnešní náplasti.

49mins

7 Nov 2021

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Planetárium: Duchové vesmíru aneb Třináctero příběhů o neutrinech

Teoretický fyzik Petr Kulhánek zavádí čtenáře do mikrosvěta částic, které pronikají vším, takže o nich vědci ještě před nějakými 100 lety neměli ani ponětí.

2mins

6 Nov 2021

Rank #5

Podcast cover

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Virtuální fórum Meltingpot. Jak se podle Philipa Zimbarda stát hrdinou?

00:00 témata magazínu;00:30 psycholog Philip Zimbardo o hrdinství;06:12 rekonstrukce genomu Johanna Gregora Mendela;08:49 Zlata Holušová o hostech virtuálního fóra Meltingpot;15:42 lokální distribuční síť v Budišově nahradila kotelny

18mins

6 Nov 2021

Rank #6

Podcast cover

Studio Leonardo: Obezita ovlivňuje mozek. S každým BMI bodem nahoru stárne rychleji, popisuje vědec Tomáš Hájek

Obezita není jen estetický problém, ale souvisí s ní i zdravotní problémy. Mezinárodní studie s významnou českou účastí potvrdila, že zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, zvyšuje riziko sebevraždy a vede k horší odpovědi na psychiatrickou medikaci. „Nově se ukazuje, že obezita ovlivňuje strukturu a funkci mozku. Tedy onen samotný substrát, ve kterém lidská psychika sídlí,“ potvrzuje autor studie Tomáš Hájek z Národního ústavu duševního zdraví.

23mins

6 Nov 2021

Rank #7

Podcast cover

Laboratoř: První Evropany možná nic nenutilo odejít z Afriky, uvažují vědci

Vědci z několika evropských univerzit zkoumali, do jakých podmínek přišli z Afriky do Evropy první zástupci rodu Homo. Výzkum probíhal ve španělské Andalusii. Z jejich studie, která vyšla v časopise Quaternary Science Reviews plyne, že tehdejší předchůdci člověka se dokázali dobře přizpůsobit různým podmínkám k životu.

25mins

6 Nov 2021

Rank #8

Podcast cover

Meteor: Meteor o geneticky upravených plodinách, slzách a souboji pavouků s hady

Poslechněte si:01:30 Jak se geneticky upravují plodiny?17:20 Galvaniho pokus se stehýnky22:38 Máme více druhů slz?32:22 Dokáží pavouci zvítězit nad hady?41:05 Chemie krve a zabíjačka

54mins

6 Nov 2021

Rank #9

Podcast cover

Otevřené hlavy: Komodity ovlivňují celý náš život, musíme se dívat, co s námi dělají, říká kulturní kritička Ngai

Jak nám může literární teorie pomoci s chápáním současného světa? Odpověď dává kulturní teoretička Sianne Ngai, která se snaží odhalit, co má estetika společného s konzumní společností, dnešní kulturou a politikou. V rozhovoru jsme řešili, že nad námi mají komodity takovou moc možná právě proto, že k nám přichází v roztomilé nebo ambivalentně vychloubačné podobě.

18mins

2 Nov 2021

Rank #10