Cover image of Český rozhlas - Věda
(6)
Technology

Český rozhlas - Věda

Updated 7 days ago

Technology
Read more

Read more

iTunes Ratings

6 Ratings
Average Ratings
5
1
0
0
0

iTunes Ratings

6 Ratings
Average Ratings
5
1
0
0
0
Cover image of Český rozhlas - Věda

Český rozhlas - Věda

Latest release on Sep 25, 2020

The Best Episodes Ranked Using User Listens

Updated by OwlTail 7 days ago

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Rank #1: Máme hosty - Koza na lopatě a vrzající čerpadlo. Nová kniha ukazuje, co roztáčel vítr

Podcast cover
Read more
Věděli jste, že větrných mlýnů je celá řada různých typů? Právě tyto stavby společně s mlýnky a větrnými čerpadly mapuje nová kniha autorů Jana Doubka, Břetislava Koče a Radima Urbánka.

Sep 25 2020

Play

Rank #2: Vědecká dobrodružství - Aby se už lidé neptali, jestli mají sucho, nebo povodně. Polsko hledá způsoby, jak zadržet vodu v krajině

Podcast cover
Read more
Extrémní sucho sužuje také Polsko, zejména střední část země, kde tradičně méně prší. Odborníci se snaží hledat způsoby, jak vodu v krajině zadržet – zvažují možnosti recyklace vody nebo převrácení funkce odvodňovacích kanálů.

Sep 22 2020

Play

Rank #3: Magazín Leonardo - Objev brněnských vědců, který by mohl zrychlit boj s bakteriemi rezistentními na antibiotika

Podcast cover
Read more
Jak se Rakouska a Slovensko vypořádávají se suchem a jeho dopady? Australští vědci zmrazili a znovu oživili rostlinu avokáda, které by mohlo být vhodnou potravinou na Marsu. Pátraní po divokých kočkách, které se vracejí na naše území. Moderuje Tereza Šťastná.

Sep 20 2020

Play

Rank #4: Leonardo Plus - Jak firma SpaceX pokročila s budováním obří rakety Super Heavy – Starship?

Podcast cover
Read more
Vesmírný teleskop Jamese Webba je přelomové zařízení, které určí, jak bude vypadat následující desetiletí v astronomii. Kdy se konečně vydá do vesmíru? Co nového se děje na Mezinárodní vesmírné stanici? Hostem je popularizátor kosmonautiky Dušan Majer. Moderuje Ondřej Novák.

Sep 20 2020

Play

Rank #5: Planetárium - Chystaná kosmická stanice Gateway u Měsíce a pátrání po ztraceném hradu Wogastisburgu, se vzpomínkou na archeologa Josefa Bubeníka

Podcast cover
Read more
Poslechněte si:01:10 - Objevy a události04:23 - Kosmická stanice Gateway u Měsíce19:31 - Historie vědy: Antika je mrtvá, ať žije antika!23:28 - Soutěž o Knihu měsíce24:44 - Hledání Wogastisburgu, 1. část (repríza)

Sep 20 2020

Play

Rank #6: Leonardo Plus - Slibný český lék Mitotam míří do druhé fáze testování. Mohl by pomoci lidem s nádory ledvin i slinivky

Podcast cover
Read more
Mitotam je preparát, který léčí nádorová onemocnění. Jde o jednu v z nejnadějnějších látek současnosti, protože přímo zasahuje mitochondrie rakovinných buněk. Biochemik Jiří Neužil, který lék vyvíjí, plánuje, že druhá fáze testování se bude, stejně jako ta první, odehrávat v českých laboratořích.

Sep 20 2020

Play

Rank #7: Studio Leonardo - Lékařská fakulta Masarykovy univerzity otevře v říjnu Centrum simulační medicíny

Podcast cover
Read more
Které technologie pomůžou připravit mediky na práci doktorů? Co všechno z chodu nemocnice jde nasimulovat? A co naopak simulace nenapodobí? Na otázky odpovídá ředitel centra Petr Štourač. Moderuje Martina Pouchlá.

Sep 19 2020

Play

Rank #8: Laboratoř - Střevní bakterie můžou pomáhat imunitě. Vědci to prokázali při léčbě některých nádorů

Podcast cover
Read more
Určité typy střevních bakterií pomáhají imunitnímu systému zdolat nemoci. Odborníci z Calgary to prokázali u myší, při pokusné imunologické léčbě některých nádorů. Pomáhající bakterie měly společné to, že vyráběly malou molekulu inosin.

Sep 19 2020

Play

Rank #9: Magazín Experiment - Magazín Experiment z 19. září 2020

Podcast cover
Read more
00:00 témata magazínu;00:30 mumie medvěda z doby ledové;03:33 rozhovor s paleontologem Janem Wagnerem;06:33 zmenšené nanočástice oxidu titaničitého;10:05 fosfan v atmosféře Venuše;12:59 nozokomiální infekce;16:16 spotřeba vody při výrobě triček

Sep 19 2020

Play

Rank #10: Meteor - Meteor o nejhlubší jeskyni, léčbě dryákem a zaříkávadle abrakadabra

Podcast cover
Read more
Poslechněte si:01:22 Nejhlubší zatopená jeskyně světa15:00 Planeta Země se těsně vyhnula katastrofě23:15 Jak Purkyně málem neobjevil buňky28:00 Kde se vzalo zaklínadlo abrakadabra?36:46 Chorobný strach Václava II. z otravy

Sep 19 2020

Play