OwlTail

Cover image of Radio Wave

Radio Wave

Radio Wave je stanice a online platforma Českého rozhlasu, která přináší podcasty o životním stylu, hudbě, psychologii, módě, cestování, vztazích i ekologii.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

Read more

Radio Wave je stanice a online platforma Českého rozhlasu, která přináší podcasty o životním stylu, hudbě, psychologii, módě, cestování, vztazích i ekologii.

Quest: Lepší vyhořet než se stěhovat? Hra Unpacking je nostalgickým snem i simulátorem vybalování

Podcast cover
Read more
Jarda, Šárka i Lukáš už se v životě někdy stěhovali. Dokonce vícekrát, ale přesto pro ně bylo překvapením, kolik her tenhle náročný životní moment tematizuje. Tentokrát si tak posvítili nejen na Unpacking, nezávislou pixelartovou jednohubku, jejíž náplň zcela odpovídá názvu.

Jan 21 2022

39mins

Play

Čelisti: Doušek poctivého karatistického čaje. Seriál Cobra Kai nabral nový dech a slizkého záporáka

Podcast cover
Read more
„Hamás dlouhodobě podezírá izraelský jednotky, že cvičí různý zvířata ke špionáži. Egypťani si například myslí, že učí žraloky útočit u jejich pláží,“ popisuje Vítek, jaké problémy se řeší ve světě. „Hnutí Hizballáh v roce 2013 uvedlo, že chytilo orla se špionážním zařízením,“ doplňuje Tonda. „Tomáše Vorla! To je velkej špión,“ konstatují Čelisti a naladěny na bojovnou vlnu se rovnou vrhají do chřtánu jejich po kuně nejoblíbenějšího zvířátka, Cobry Kai.

Jan 21 2022

41mins

Play

Diagnóza F: Lidé s duševním onemocněním si častěji hledají partnera s podobnou zkušeností

Podcast cover
Read more
Seznamování a hledání partnerského vztahu může být pro někoho složitá disciplína. V době, kdy se velká část seznamování přenesla do online prostředí, může být pro lidi s hendikepem ještě obtížnější najít partnera – když na sebe prozradí, že jsou na vozíku nebo mají nějaké duševní obtíže, často už jim ten, s nímž jsou v kontaktu, neodepíše.

Jan 21 2022

25mins

Play

On Air: Nespavost je nejčastější porucha spánku spojená s onemocněním covid-19, říká lékařka

Podcast cover
Read more
Národní ústav duševního zdraví aktuálně pracuje na nové studii, která mapuje poruchy spánku v souvislosti s onemocněním covid-19. „Důvody pro vznik studie jsou dva. Tím hlavním je zmapovat, jaké spánkové poruchy nebo příznaky se přímo pojí s onemocněním covid-19. Zároveň se v druhé fázi výzkumu budeme zaměřovat i na to, jaký vliv tam hraje samotná pandemie a protipandemická opatření,” říká Tereza Dvořáková z Národního ústavu duševního zdraví.

Jan 21 2022

14mins

Play

Tribuna: Sebedestruktivní český hokej. Nechce se naučit komunikovat a nechat si poradit

Podcast cover
Read more
Je zima, a tak český hokej klasicky mačká tlačítko sebedestrukce. A ani k tomu nepotřebuje neúspěch na mistrovství světa dvacítek. Národní tým už za pár týdnů vyrazí na olympiádu v Pekingu, zvláštní forma (předčasné) nominace ale vzbudila značné rozpaky. V rozhovoru s redaktorem deníku Sport Pavlem Ryšavým jsme mluvili o tom, proč má český hokej problém komunikovat, ale taky co čekat od národního týmu v Pekingu a jak zatím hodnotit dvouleté působení šéftrenéra Filipa Pešána.

Jan 21 2022

30mins

Play

Mikrovlnky: Opilý mladík si hrál na Masaryka a kartely unášejí lenochody. To jsou top zprávy minulého týdne

Podcast cover
Read more
Zuzana Fuksová a Ivana Veselková v aktuálním díle podcastu Mikrovlnky vybírají ty nejlahodnější kapary zpravodajské sklenice. Jako obvykle se zaměřily na těžko pochopitelné zprávy jak ze světa, tak z regionů.

Jan 21 2022

12mins

Play

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Obec Svatý Jan pod Skalou nabízí historii, přírodu i občerstvení

Podcast cover
Read more
Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet nedaleko Prahy. Obec Svatý Jan pod Skalou se nachází na Berounsku, v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Hned po příjezdu vás uchvátí pohled na strmé vápencové skály, které se táhnou nad údolím. Další zdejší raritou je kostel vystavěný přímo nad jeskyní, ke které se váže legenda o poustevníku Ivanovi.

Jan 21 2022

1min

Play

On Air: Srdečně vztyčený prostředník z carského Ruska. Seriál Veliká se vrací s druhou sezonou

Podcast cover
Read more
Na konci první řady Veliké, občas pravdivého vyprávění ze života ruské carevny Kateřiny, jsme hrdinku zastihli v prvních týdnech těhotenství a na prahu revoluce. Mocenský chaos záhy rozštípne první epizoda: mladá panovnice strategicky dosáhla svého a střídá pro vládu nedisponovaného manžela Petra na trůně.

Jan 20 2022

4mins

Play

Velký čísla: Jízda na drakovi i na vlnách Úsvit FM. Mixtape FKA twigs a Weekndovo album na repeat

Podcast cover
Read more
Čerstvý žebříčkový start do nového roku se nevyvedl tak, jak si Annabelle s Filipem představovali. Starými známými, kteří si s číselnými úspěchy nedají pokoj, jsou Adele a její Easy On Me, skladba, která už Filipovi pěkně leze krkem, a Gayle s (dokonce srpnovým) trackem ABCDEFU. Záchvěv čerstvosti přinesl alespoň úspěšný soundtrack disneyovského animáku Encanto a taky mixtape DS4EVER, který nečekaně ke startu roku vydal rapper Gunna.

Jan 20 2022

41mins

Play

On Air: Tajemství úspěchu bratří Coenů? Umí pracovat s krutostí, groteskou i bizarnostmi

Podcast cover
Read more
Shakespeare podle jednoho z bratrů Coenů - nejnovější počin The Tragedy of Macbeth Joela Coena je filmovou adaptací ikonické divadelní tragédie. Jak si starší ze sourozenců se Shakespearem poradil? „Je to, v dobrém míněno, velmi divadelní film. Soustředí se na herecké slovo a i kvůli hře s perspektivou a prostorem je škoda, že nebude k vidění v kinech,“ říká o snímku filmový kritik Pavel Sladký, se kterým jsme zároveň probrali také filmografii obou bratrů.

Jan 20 2022

17mins

Play

Brrrap: Rohony: Nechci být alternativa, chci prodávat hodně desek. Možnost neúspěchu si nepřipouštím

Podcast cover
Read more
Není snadné potkat někoho tak cílevědomého, jako je Rohony. Přestože se pohybuje v uměleckých kruzích, odmítá přirovnání k alternativě a jeho cílem je být v úspěšný v hlavním proudu. Navzdory tomu odešel ze zázemí labelu Addict, protože mu nevyhovovala vzájemná spolupráce. Nesnaží se ani chytat aktuálních trendů a místo toho prošlapává vlastní cestu k úspěchu. Cestu k trendům, které bude muset nejprve sám vytvořit.

Jan 20 2022

30mins

Play

Buchty: Polyamorie je běžný vztah, akorát je třeba koupit víc rohlíků

Podcast cover
Read more
Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly básnířku a teoložku Magdalenu, která udržuje polyamorní vztahy.

Jan 19 2022

40mins

Play

Houpačky: Moje cesta k mateřství byla plná administrativních překážek, říká máma z lesbického páru

Podcast cover
Read more
Do Houpaček si Martina Poliaková pozvala mámy čerstvých miminek Veroniku a Zuzku, aby se bavily o materiální i nemateriální přípravě na dítě a o průběhu jejich těhotenství. Jaké bariéry a otázky řešily ještě před samotným rozhodnutím stát se matkami? Co by si přály, aby v těhotenství udělaly jinak? A co by se mělo ve společnosti změnit tak, aby bylo tohle období krásného očekávání, ale i mnohých nejistot, pro ně snesitelnější?

Jan 19 2022

22mins

Play

Bourání: Důležitá je radost a hravost, říká Miroslav Masák, který se architektuře věnoval padesát let

Podcast cover
Read more
Miroslav Masák začal pracovat jako architekt v roce 1958. Od té doby se stal součástí historie architektury. Pracoval v legendárním libereckém ateliéru Sial, navrhoval obchodní domy Máj a Ještěd a rekonstruoval Veletržní palác. A kromě toho mu vždycky záleželo na tom, stát na správné straně.

Jan 19 2022

39mins

Play

Brambora s vejcem: Herečka Agáta Červinková: Lepek je strašně dobrý

Podcast cover
Read more
Ve zmatené rubrice Brambora s vejcem jsme tentokrát telefonovali herečce Agátě Červinkové, která nám nechtěla říct, v čem je po herecké stránce opravdu špatná, ale zato nám prozradila, že je kolem ní hodně trapných věcí. A dokonce vypíchla i jednu, která je dle jejího názoru úplně nejtrapnější.

Jan 19 2022

14mins

Play

Podhoubí: Průmysl není život – život je společnost. Čeká nás smart venkov a společnost 4.0

Podcast cover
Read more
Lucie Nencková je zakladatelkou neziskové organizace ISFOR – Institut pro společnost 4.0. Potkali jsme se spolu před víc jak třemi lety na jednom pražském swapu oblečení, kde prezentovala výsledky své disertační práce o nakládání s textilním odpadem v českých domácnostech. Pomáhala s vytvořením dokumentu pro Ministerstvo pro místní rozvoj s názvem Smart Cities – odolnost prostřednictvím SMART řešení pro obce, města a regiony. O chytrých řešeních jsme se bavili i v Podhoubí.

Jan 18 2022

24mins

Play

Balanc: Psaní, rande, pusa, sex. Pro každého je nevěra něco jiného, páry se učí nemonogamním vztahům

Podcast cover
Read more
„Konsenzuální nebo etická nemonogamie je dohoda, že do vztahu pustíme na sexuální nebo romantické rovině další lidi,“ říká v Balancu psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová, která se zaměřuje na seznamování a proměnu současných vztahů. Podle výzkumů je v USA 20 % lidí, kteří praktikují nemonogamní vztahy, po vzájemné dohodě. Mohou mít sex, randit nebo dokonce navazovat další vztahy s jinými lidmi. Mohou takové vztahy dlouhodobě fungovat a co na ně říká okolí?

Jan 18 2022

30mins

Play

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert písničkáře Jamese Harriese nebo groove-jazzové kapely Muff

Podcast cover
Read more
Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás opět připravila celou řadu doporučení pro návštěvu koncertů a divadel. Už ve čtvrtek 20. ledna můžete vyrazit do Divadla Dobeška na koncert britského písničkáře Jamese Harriese. Jeho poslední dlouhohrající album Superstition nabízí kombinaci popu, soulu, gospelu a blues music.

Jan 18 2022

1min

Play

On Air: „Swap mě vyléčil z nakupování.“ Co nás přitahuje na výměně oblečení?

Podcast cover
Read more
Akce Swap Prague, která se konala ve Vršovicích, opět propojila lidi se zájmem o udržitelnost a recyklaci, ale nabídla také dostupnou možnost si rozšířit šatník. Swap je organizovaná, ale zároveň komunitní aktivita založená na vzájemné výměně, kterou si u nás oblíbila spousta lidí. Poslat dál věci z domácnosti, knihy nebo oblečení lze různě.

Jan 17 2022

6mins

Play

Jiné stavy: Stud se u porodu chová jako strach. Když si ho nevybalancujeme, může se to rovnat znásilňování

Podcast cover
Read more
Stud, kterému se nenaslouchá, může intimní věc, jakou je porod, dost zkomplikovat. „Porod každou ženu obnaží, nejen na těle, obnaží ji celou. A stud pociťuje drtivá většina žen. Když si to nevybalancujete, tak by se to mohlo rovnat znásilňování,“ říká porodní asistentka Pavla Nagy, která doprovází rodičky ve Fakultní nemocnici v Brně.

Jan 17 2022

26mins

Play