OwlTail

Cover image of Studio Leonardo

Studio Leonardo

13 Podcast Episodes

Latest 8 Jan 2022 | Updated Daily

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Episode artwork

Studio Leonardo: Každý druhý strom na ostrově Sokotra je unikát

Český rozhlas - Věda

Více jak padesát procent všech dřevin na ostrově v Indickém oceánu byste nenašli jinde na světě. O jejich ochranu se už dvacet let snaží čeští vědci. Zkoumají hlavně dračince a kadidlovníky a na jejich výjimečnost upozorňují i tamní obyvatele, kterým pomáhají zakládat domácí a školní zahrady a chránit přírodní bohatství ostrova. Ve Studiu Leonardo o tom bude mluvit Petr Maděra z Mendelovy univerzity v Brně. Ptá se Filip Rambousek.

23mins

1 Jan 2022

Episode artwork

Studio Leonardo: Zdrojem znečištění pro naše těla jsou třeba počítače, s nimiž pracujeme, vysvětluje vědkyně Klánová

Český rozhlas - Věda

Jak nás ovlivňují chemické látky v našem okolí, zkoumá brněnské centrum Recetox Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity. Vědce zajímají dlouhodobé faktory, které mají vliv na zdraví společnosti. „Ve spolupráci s brněnskými porodnicemi oslovujeme těhotné ženy, které jsou ochotné se upsat k dlouhodobému výzkumu života jejich rodiny a jejich dětí,“ vysvětluje ředitelka centra a profesorka environmentální chemie Jana Klánová.

23mins

30 Oct 2021

Similar People

Episode artwork

Studio Leonardo: Stromy za svého života zadrží velké množství uhlíku, co když ale zemřou?

Český rozhlas - Věda

Když stromy zetlejí, uvolňují uhlík zpátky do atmosféry. Rychlost tohoto procesu ovlivňuje celá řada faktorů. Podstatnou roli v něm celosvětově hraje hmyz. Pořad připravil Štěpán Sedláček.

23mins

23 Oct 2021

Episode artwork

Studio Leonardo: Král 3D tisku Průša: Raději změním život tisícům lidí, než aby si korporace snížily náklady

Český rozhlas - Věda

Začínal před lety v garáži, dnes Josef Průša dodává 3D tiskárny do 160 zemí světa a v době pandemie jeho tým vyvinul tištěný ochranný štít nejen pro zdravotníky. Tiskárny Průša Research jsou navíc open source. „Běžní byznysmeni si klepou na čelo a ptají se, jak na tom můžu vydělávat, když si každý tiskárnu může vyrobit sám. Ale ono to není tak jednoduché, zvlášť když s tím člověk nemá zkušenosti,“ říká podnikatel, označovaný za krále 3D tisku.

23mins

16 Oct 2021

Most Popular

Episode artwork

Studio Leonardo: Dřevo v pandemii zdražilo. Vázl průmysl, prodávalo se do Číny i USA, lidé víc stavěli, tvrdí expert

Český rozhlas - Věda

I když poslední dva roky byly chladnější a na srážky bohatší, kůrovcová kalamita v českých lesích pokračuje, byť pomalejším tempem. Proč dřevo v posledních letech výrazně podražilo, vysvětluje Roman Modlinger z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity. „Cena dříví ovlivňovala zpracování kůrovcové kalamity celou dobu,“ říká a pro vysvětlení toho, proč cena dřeva roste, se ve Studiu Leonardo vrací do nedávné minulosti.

23mins

2 Oct 2021

Episode artwork

Studio Leonardo: Řídnutí kostí, problém, kterým trpí každý desátý Čech

Český rozhlas - Věda

Co je příčinou osteoporózy a jak s tímto onemocněním souvisí obezita nebo naopak anorexie? I to prozradí Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky. Připravila a moderuje Veronika Paroulková.

24mins

25 Sep 2021

Episode artwork

Studio Leonardo dnes připomene výročí narození celosvětově uznávaného dětského psychologa Zdeňka Matějčka

Studio Leonardo

O jeho práci a o tom, co pro děti udělal, bude mluvit jeho někdejší spolupracovník, dětský psycholog Jaroslav Šturma. Ptát se bude Martina Rasch.

26mins

7 Aug 2021

Episode artwork

Studio Leonardo: Po padesátce přijďte na urologii, může vám to zachránit život, vyzývá muže lékař Zámečník

Český rozhlas - Věda

Preventivní vyšetření prostaty po 50. roku věku může pomoci identifikovat i úplně minimální nádor ve tkáni prostaty. „Rizikovým faktorem pro nádor prostaty je především věk. Bylo také zjištěno, že muži určitých etnik mají nádor prostaty častěji, dále je důležitý rodinný výskyt, tedy je zde genetická závislost,“ vysvětluje Libor Zámečník, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

23mins

4 Dec 2020

Episode artwork

Studio Leonardo - Po padesátce přijďte na urologii, může vám to zachránit život, vyzývá muže lékař Zámečník

Plus

Preventivní vyšetření prostaty po 50. roku věku může pomoci identifikovat i úplně minimální nádor ve tkáni prostaty. „Rizikovým faktorem pro nádor prostaty je především věk. Bylo také zjištěno, že muži určitých etnik mají nádor prostaty častěji, dále je důležitý rodinný výskyt, tedy je zde genetická závislost,“ vysvětluje Libor Zámečník, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

23mins

4 Dec 2020

Episode artwork

Studio Leonardo: Milion prodaných a v české laboratoři vyšlechtěných jabloní

Český rozhlas - Věda

Na tradici českého jabloňářství navazuje Ústav experimentální botaniky Akademie věd svým specializovaným výzkumem. Host: Radek Černý, vedoucí šlechtění.

23mins

21 Nov 2020

Loading