Cover image of Český rozhlas - Příroda
Science
Natural Sciences

Český rozhlas - Příroda

Updated 13 days ago

Science
Natural Sciences
Read more

Read more

Cover image of Český rozhlas - Příroda

Český rozhlas - Příroda

Latest release on Sep 25, 2020

The Best Episodes Ranked Using User Listens

Updated by OwlTail 13 days ago

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Rank #1: Vědecká dobrodružství - Němci chtějí zpátky přirozené záplavy. Po desítkách let vrací vodu do říčních koryt lužních lesů

Podcast cover
Read more
Rozsáhlý pás lužních lesů poblíž Lipska se přirozeně nezaplavuje už málem celé století. Vodu totiž odvádějí regulované říční toky a nově zbudované kanály. Zemědělská činnost, lesnictví nebo těžba jílu proměnily krajinu k nepoznání.

Sep 25 2020

Play

Rank #2: Zápisník zahraničních zpravodajů - Klidnou krásu přehrady Gazivode v Kosovu zatím nenarušují davy turistů. A mají tu rybí restauraci!

Podcast cover
Read more
Obrovské množství životodárné tekutiny sevřené mezi kopci se stalo předmětem sporů mezi Srbskem a nejmladším evropským státem, Kosovem. Přehradní nádrž Gazivode na severní kosovskosrbské hranici je ale také vyhledávaným cílem sportovců a turistů. Je i domovem opravdu velkých a chutných ryb.

Sep 25 2020

Play

Rank #3: Zahrádkářské tipy - Objevilo se vám padlí na okrasných rostlinách? Příští rok nezapomeňte na prevenci!

Podcast cover
Read more
Padlí (Erysiphales) je řád vřeckovýtrusných hub. Zahrnuje jedinou čeleď, do níž je řazeno množství hospodářsky významných parazitických hub. Jako padlí označujeme nejen tyto houby, ale i onemocnění, které způsobují. Padlí na okrasných rostlinách se objevuje při výrazných rozdílech mezi denními a nočními teplotami. Trpí na něj měsíček lékařský, floxy a další okrasné rostliny. Důležitá je prevence.

Sep 25 2020

Play

Rank #4: Zvěřinec - Zvěřinec s MVDr. Františkem Špručkem

Podcast cover
Read more
Veterinární a chovatelskou poradnu pro vás otevíráme s veterinárním lékařem nebo odborníkem na chov domácích zvířat.

Sep 25 2020

Play

Rank #5: Dobré ráno, Moravo! - Kůrovec na Zlínsku stále řádí. Nezastavilo ho ani letošní počasí

Podcast cover
Read more
Kůrovcová kalamita se na mnoha místech Zlínského kraje šíří dál a území silně zasažených lýkožroutem stále přibývá. Zjišťovali jsme, jaké škody letos napáchal.

Sep 25 2020

Play

Rank #6: Vědecká dobrodružství - Nedostatek vody dokáže zasáhnout i motoristy. V Německu neměli co tankovat, když klesly hladiny řek

Podcast cover
Read more
„Sucho v roce 2018 byla národní katastrofa,“ říká německý výzkumník Andreas Marx z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí. Pokles řek tehdy ovlivnil i motoristy, protože vázly dodávky pohonných hmot.

Sep 24 2020

Play

Rank #7: Šachová velmistryně Květa Eretová vede v 94 letech šachový kroužek

Podcast cover
Read more
Paní Květa Eretová je prý přírodní úkaz. Šachová velmistryně, které je 94 let, vede šachový kroužek v domově pro seniory. Šachy hraje i online a má svůj facebookový profil.

Sep 24 2020

Play

Rank #8: Vědecká dobrodružství - V Polsku nejdřív lesy odvodňovali. Teď přemýšlí, jak v nich vodu udržet

Podcast cover
Read more
V posledních letech se Poláci snaží změnit přístup k vodě v lesích, odkud se ji v minulém století snažili usilovně dostat. Vlhké a bažinaté lesy bylo dřív potřeba vysušit odvodňovacími kanály tak, aby se usnadnil přístup ke dřevu. Jenže teď lesy usychají.

Sep 23 2020

Play

Rank #9: Den ve Zlínském kraji - Hledáme kočku, pozor, divokou! Znovu ji můžeme potkat ve volné přírodě

Podcast cover
Read more
Kočka divoká je nejmenší česká šelma. Podle odborníků bychom ji měli chránit.

Sep 22 2020

Play

Rank #10: Vědecká dobrodružství - Vodu lépe zadrží prales než hospodářský les, ví na Slovensku. Pralesům se teď snaží zajistit ochranu

Podcast cover
Read more
Na Slovensku mají pětkrát víc pralesů než jich je v České republice. Pralesy udržují biodiverzitu, pohlcují oxid uhličitý z atmosféry a významně zadržují vodu, a to mnohem lépe než hospodářské lesy.

Sep 21 2020

Play