OwlTail

Cover image of Český rozhlas - Příroda

Český rozhlas - Příroda

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Podcast cover

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

28mins

11 Nov 2021

Rank #1

Podcast cover

Planetárium: Studánka, z níž by mohl pít i Sámo, vnímání magnetického pole Země a živočichové jako elektrárny

Objev raně středověké studny u Liběšovic (4:47) – Historie: Stanley našel Livingstona (16:47) – Kniha: Duchové vesmíru (21:44) – Desatero smyslů, 7. část: Magnetorecepce a elektrické pole (25:33)

41mins

8 Nov 2021

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

Leonardo Plus: Jak lékárníci změnili svět? Dnešní náplast se vyvinula z kaučukového flastru, popisuje farmaceut

Lékárníci stojí za mnoha vynálezy a objevy, které nás v životě obklopují. Tvrdí to ve své knize doktor farmacie a lékárník Stanislav Havlíček, autor knihy Lékárníci mění svět. Příkladem za všechny může být to, co dnes považujeme za věc zcela běžnou: náplast. „Prošla dlouhým vývojem od kaučukového flastru až po dnešní náplast, ze které se uvolňují účinné látky do těla uživatele,“ nastiňuje dlouhý příběh dnešní náplasti.

49mins

7 Nov 2021

Rank #3

Podcast cover

Natura: Jak se adaptovat na změny klimatu? V soutěži Adapterra Awards zaujaly projekty s lesy i alejemi

Nejlepší adaptační projekty získaly cenu Adapterra Awards. Mezi výherci je třeba třicetiletý experiment s nepasečným lesním hospodařením, ekocentrum ve slaměném domku, rozsáhlá změna hospodaření s obecními pozemky v jedné pražské části nebo ekologický domov pro seniory. Jednotlivé projekty představuje Natura Ondřeje Nováka.

23mins

6 Nov 2021

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Planetárium: Duchové vesmíru aneb Třináctero příběhů o neutrinech

Teoretický fyzik Petr Kulhánek zavádí čtenáře do mikrosvěta částic, které pronikají vším, takže o nich vědci ještě před nějakými 100 lety neměli ani ponětí.

2mins

6 Nov 2021

Rank #5

Podcast cover

Máme rádi zvířata: Létající mazlíček se sametovým kožíškem. Vakoveverku můžete chovat i doma, ale je to náročné

Stromové vačnatce pocházející z Austrálie chovají Kateřina Bartošová a Jakub Hnát ze Včelné na Českobudějovicku. V současné době mají doma šest vakoveverek, kterým musí ale věnovat poměrně dost času. Reportáž z návštěvy jejich domácnosti si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata. Dále pořad nabízí informace o sametkovce červené, roztoči, který dokáže potrápit psy, kočky i další zvířata, a zamyšlení nad rčením „má uši jako netopýr“.

22mins

4 Nov 2021

Rank #6

Podcast cover

Planetárium: Čeští archeologové a objev antické vily v římském Laziu, hmat, bolest a tajemství orientace

Bufalareccia: objev vily v římském Laziu (4:51) – Procházka listopadovou oblohou (18:45) – Desatero smyslů, 6. část: Hmat, vnímání bolesti a orientace v prostoru (24:42)

41mins

1 Nov 2021

Rank #7

Podcast cover

Leonardo Plus: Homosexualita nebyla za socialismu trestná, spoléhalo se na lidové soudy. Nefungovaly, říká historik

Podle oficiální ideologie socialistického Československa homosexuální menšina v podstatě neexistovala. Sovětský svaz ji považoval za buržoazní přežitek, proto i u nás byly sexuální menšiny vytlačovány na okraj společnosti. „Odtrestnění homosexuality proběhlo v roce 1961, ale mělo zvláštní povahu. Měl na to velký vliv lékařský výzkum Kurta Freunda a Karla Nedomy, kteří úspěšně lobbovali v tehdejších mocenských strukturách,“ přibližuje historik Jan Seidl.

49mins

31 Oct 2021

Rank #8

Podcast cover

Natura: Po stopách šumavských lesních duchů. Když los nechce, tak ho nespatříte

Los evropský byl, stejně jako řada dalších druhů, dříve tradiční součástí české přírody. Tedy dokud nepřišel člověk a ve středověku ho nevyhubil. Losi se ale nedali a po druhé světové válce k nám začali opatrně pronikat z Polska. Nakonec vytvořili malé, ale zdánlivě stabilní populace v jižních Čechách, zejména v okolí Třeboně a v pohraničním pásmu na Šumavě. A v šumavských hvozdech úspěšně vydrželi až dodnes.

24mins

30 Oct 2021

Rank #9

Podcast cover

Leonardo Plus: Cílek: Po starých stezkách se šířilo křesťanství i mor. Cesty vždy přinášejí dobré i špatné zprávy

„Jantarová stezka je pro Moravu záležitost národní identity skoro jako Cyril a Metoděj,“ tvrdí geolog Václav Cílek. Historicky chápaná Morava je územím kolem stejnojmenné řeky Moravy. „A je vlastně jedním velkým údolím, které spojuje Rakousko a Polsko. A my jsme průběžně udělali profil terénu od přístavu Aquileia u Jadranu až po Balt, přesněji po Gdaňsk.“

49mins

28 Oct 2021

Rank #10