OwlTail

Cover image of Efekt Sieci

Efekt Sieci

W audycji "Efekt Sieci" dr Justyna Pokojska rozmawia z wybitnymi badaczami (i badaczkami) oraz naukowcami (i naukowczyniami) z Uniwersytetu Warszawskiego o rozmaitych aspektach rewolucji cyfrowej dziejącej się na naszych oczach. Znamienitych gości audycji łączy dogłębna znajomość tajników cyfrowej transformacji.Podcast powstał we współpracy z Radiem Kampus.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Podcast cover

#68 Engramy w badaniu trendsetterów i rule makerów umów handlowych

W Polsce rocznie powstaje 30 tys. stron aktów prawnych. W jaki sposób optymalizować ich liczbę i treść? O tym, jak powstają akty prawne w handlu międzynarodowym, regulującym przypływ towarów i usług elektronicznych opowiadają analityczka prawna DELab UW dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska (WPiA UW) oraz analityk DELab UW, Łukasz Nawaro (WNE UW) w rozmowie z dr Justyną Pokojską. → co interesującego jest w umowach handlowych i dlaczego warto zajmować się ich analizą? → jak wygląda analiza umów handlowych? → dlaczego państwa "pożyczają" od siebie rozwiązania prawne i czy jest to legalne? → kto tworzy a kto zapożycza rozwiązania? → kto jest propagatorem nowych rozwiązań w umowach handlowych? → czy każdy użytkownik sieci może zapoznać się z umowami handlowymi i jakie trudności stoją przed analitykami? → jakie wzory i prawidłowości udało się uchwycić w badaniu? → gdzie zespół badawczy widzi potencjał, by rozszerzyć analizy?

23mins

14 Oct 2021

Rank #1

Podcast cover

#67 Nowe technologie w diagnostyce - czy już dziś możemy przywracać pacjentom wzrok?

Nowe technologie najczęściej kojarzymy z komputerami i inteligentnymi urządzeniami. Umyka nam przez to niezwykle ważny obszar nowych technologii, a mianowicie diagnostyka i tzw. obszar dbałości o dobrostan człowieka. O tajnikach optometrii i nowych technologiach wspomagających lepszą i szybszą diagnostykę opowiada dr inż. Rafał Brygoła (Wydział Fizyki UW), odpowiadając na pytania dr Justyny Pokojskiej: → czym jest optometria i czym różni się od okulistyki? → jakie innowacyjne technologie już dziś pojawiają się w optometrii? → w jaki sposób tworzy się nowe artefakty - w tym siatkówki? → czy już dziś możemy przywracać pacjentom wzrok? → czym zajmują się absolwenci europejskich studiów optyki okularowej i optometrii prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim i ile jest fizyki w optometrii? → czego optometria jeszcze nie wie i jakie obszary nie zostały jeszcze dobrze zbadane?

18mins

7 Oct 2021

Rank #2

Podcast cover

#66 CoMobility - co by było, gdybyśmy wszyscy wybrali zrównoważony transport?

O wyzwaniach, jakie tworzą miasta w zakresie bezpiecznego i ekologicznego poruszania się oraz innowacyjnych działaniach, przed jakimi stoi zespół badawczy, opowiada dr Anna Nicińska, kierowniczka i główna badaczka w projekcie CoMobility oraz analityczka DELab UW, odpowiadając na pytania dr Justyny Pokojskiej: → skąd pomysł na badanie codziennych nawyków związanych z poruszaniem się po mieście i co ciekawego może wyniknąć z takiego badania? → w jaki sposób badacze doznają olśnienia, że należy zająć się danym problemem? → jakie zadania i wyzwania zostały nakreślone w projekcie? → skąd biorą się instytucjonalne ograniczenia, stojące na drodze do zrównoważonego transportu? → jakie innowacyjne i eksperymentalne elementy zostały przewidziane w procesie badania? → gdzie widać aplikacyjne możliwości projektu i kto jest jego odbiorcą?

20mins

30 Sep 2021

Rank #3

Podcast cover

#65 Na ile rewolucyjna jest "cyfrowa rewolucja"?

W premierowym odcinku trzeciego sezonu powracamy do źródeł - dynamicznego procesu transformacji gospodarczej, a okazją ku temu jest premiera książki prof. Katarzyny Śledziewskiej (DELab UW, WNE UW) i prof. Renaty Włoch (DELab UW, WS UW) "The Economics of Digital Transformation. The Disruption of Markets, Production, Consumption, and Work". Dr Justyna Pokojska pyta ekspertki ponadto o: → co personalnie dotyka nas w gospodarce cyfrowej? → jak szybko dezaktualizują się dane? → w jaki sposób przebiega proces przyjmowanie się nowych pojęć opisujących rzeczywistość? → jakie są skutki danetyzacji i czym są nowe wartości, tworzone przez AI? → czy rewolucja cyfrowa jest jeszcze w jakimś stopniu rewolucyjna? → na czym opiera się polityczność danych? → czym są nowe modele organizacyjne i procesowe? → jakie czekają nas konsekwencje cyfrowej rewolucji?

18mins

24 Sep 2021

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

#64 Co się stanie, gdy pewnego dnia samochody wyjadą na ulice same?

O niesamowitych wyzwaniach związanych z autonomicznymi pojazdami (AV) dr Justyna Pokojska rozmawia z doktorantem na WNE UW i analitykiem DELab UW, Łukaszem Nawaro, którego pyta o to: → jakie są realne zagrożenia - technologiczne, prawne i moralne - związane z AV? → jakie są konkretne ryzyka związane z AV w ruchu miejskim? → czy hiperracjonalność pojazdów może nam zaszkodzić? → co na temat moralności maszyn mówią badania? → co hamuje rozwój AV i gdzie wciąż pozostają największe przeszkody? → kto skorzysta z rozwoju autonomicznych pojazdów?

18mins

5 Aug 2021

Rank #5

Podcast cover

#63 Mentor i Mentee - sposób na spełnianie studenckich marzeń

O wspieraniu studenckich marzeń i przedsiębiorczości młodych absolwentów opowiada Aleksandra Woźniak z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiej, koordynatorką programu mentoringowego dla studentów UW i WUM, odpowiadając na pytania dr Justyny Pokojskiej: → w jakie sposób studenci mogą spełniać marzenia, np. o założeniu własnej firmy? → jaka jest rola mentora (i mentorki!) oraz mentoringu w spełnianiu marzeń? → jakie działania studenci mogą podjąć już dziś? → jaką rolę odgrywa współpracy między jednostkami UW w realizacji studenckich celów? → jakie warunki musi spełnić absolwent, by uczestniczyć w programie mentoringowym Inkubatora UW?

22mins

20 Jul 2021

Rank #6

Podcast cover

#62 Co łączy samoloty z poziomem nauki?

O wynikach badań dotyczących mobilności naukowców oraz metodach estymowania dobrej nauki opowiada dr Adam Płoszaj (EUROREG UW), odpowiadając na pytania dr Justyny Pokojskiej o to: → w jakim celu mierzy się naukę? → czy naukę da się zmierzyć, a poziom danej dyscypliny skwantyfikować? → czy (i jak?) można stwierdzić, że od jakiegoś poziomu mamy do czynienia z dobrą nauką, a poniżej to mniej wartościowe badania? → jakie miary najlepiej oddają skuteczność prowadzonych przez nas badań? → czy aby być uznanym naukowcem, trzeba "bywać? → co można powiedzieć w kontekście prowadzonych badań o naukowcach z UW? → zgodnie z tymi założeniami pandemia zamroziła światową naukę?

20mins

1 Jul 2021

Rank #7

Podcast cover

#61 Dane z nami czy przeciwko nam - o aktywizmie danych

O aktywizmie danych, datafikacji oraz zmieniającym się pod wpływem technologii podejściu do danych opowiada Bartosz Ślosarski (ISS UW), odpowiadając na pytania dr Justyny Pokojskiej o to: → na czym polega aktywizm danych i jak coś, co jest pasywne, może przyjąć aktywną postawę? → co wynika z przesunięcia znaczenia danych - jakie są konsekwencje dla ludzi i społeczności? → czym jest kulturowy imperatyw danych i czy faktycznie "musimy w dane"? → czy popularna dewiza „pics or didn’t happen” to dziś konieczność? A może ten zwrot to jedynie chwilowa moda i wrócimy wkrótce do namysłu nad esencją? → kto odpowiada za wytwarzania danych i czy istnieją wciąż "surowe" dane? → czy istnieją jeszcze obszary, które umykają fetyszowi datafikacji? → jaką rolę w aktywizmie i ruchach społecznych odgrywa proces danetyzacji?

21mins

24 Jun 2021

Rank #8

Podcast cover

#60 Jak (skutecznie) opodatkować Big Tech?

O podatku cyfrowym i skutkach porozumienia G7 opowiada dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska (DELab UW, WPiA UW), odpowiadając na pytania dr Justyny Pokojskiej o to: → od czego naliczane są podatki w świecie cyfrowym - za co taki podatek powinien płacić np. FB czy Amazon, albo Google? → jak dziś wygląda opodatkowanie cyfrowych gigantów - czy płacą, co i gdzie, szczególnie, gdy działają globalnie? → dlaczego porozumienie G7 jest przełomem? → jakie zmiany wprowadza porozumienie i jak będą wyglądały cyfrowe podatki? → od kiedy (i czy w ogóle) podatek cyfrowy ma szansę wejść w życie?

20mins

17 Jun 2021

Rank #9

Podcast cover

#59 :smile: :balloon: :gift: - co mówią o nas współczesne formy komunikowania?

O wynikach analizy życzeń składanych przez użytkowników Facebooku oraz modelach komunikacji opowiada dr Izabella Ławecka (Wydział Polonistyki  UW), odpowiadając na pytania dr Justyny Pokojskiej o to: → czym charakteryzuje się współczesna komunikacja sieciowa? → jakie inne formy komunikacji możemy dziś zaobserwować? → czy życzenia składane za pośrednictwem Facebooka są innym aspektem komunikacji niż te składane w tradycyjny sposób? → jakie jest ładunek emocjonalny sieciowych życzeń oraz w jakim celu składamy życzenia... markom? → jakie modele i nietypowe zjawiska można zaobserwować we współczesnej komunikacji sieciowej? → czy faktycznie mamy do czynienia z ubożeniem komunikacji pod wpływem przeniesienia jej do sieci i niekiedy ograniczania do pisma obrazkowego? → jaki jest stan komunikacji w sieci - na jakie główne błędy i niedociągnięcia sobie pozwalamy?

20mins

10 Jun 2021

Rank #10