OwlTail

Cover image of On Air
Society & Culture

On Air

Updated about 2 months ago

Society & Culture
Read more

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Read more

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Best weekly hand curated episodes for learning

Cover image of On Air

On Air

Latest release on Jan 20, 2021

Best weekly hand curated episodes for learning

Read more

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Sad Boy Yung Lean se vrací ke smutku. Pod pseudonymem natočil ukolébavky o strachu z probuzení

Podcast cover
Read more
„Kdyby to byly sedmdesátky, určitě bych dělal punk,“ řekl švédský rapper před lety časopisu The Fader. Redaktor poznamenal, že to říkají bílí rappeři často. Jenom málo z nich ale vlastní písničkářské alter ego. Jonatan Leandoer Håstad to své představil před dvěma lety. Pojmenoval ho Jonatan Leandoer127 a v tichosti s ním vydal desku Nectar. Trapové beaty nahradila akustická kytara a bicí, Yung Lean se proměnil v Boba Dylana a znělo to skvěle. Teď se ke svému pseudonymu vrátil

Jan 20 2021

5mins

Play

NOVINKY: Souhvězdí Orionu, vaření kocouři a konečná uprostřed cesty

Podcast cover
Read more
Třetí lednový týden patří trackům, které se lehce bizarně vztahují k domácím mazlíčkům. Zatímco tiktokerka Ashnikko zpívá o tom, že nepotřebuje chlapa, ale štěňátko, rapperka Azealia Banks rovnou uvařila svého (exhumovaného) kocoura v hrnci. Track týdne má na svědomí skvělá izraelská zpěvačka Noga Erez, ale nezklamali ani post-punkoví glosátoři Sleaford Mods, polský tandem Oxford Comma či domácí producentské duo WLW8. Nečekejte, až vyhasnete!

Jan 20 2021

5mins

Play

Chybí vám pocit, kdy vám na koncertech vibruje hudba celým tělem? Navodit ho umí i zvukové lehátko

Podcast cover
Read more
Terapie zvukem jako doplňková metoda k meditaci nebo klasické terapii může přinést uvolnění i rozproudit emoce. Zvukové vibrace vnímané tělem jsou nástrojem, kterým se zvukař a hudebník Stanislav Abrahám snaží pomoct lidem se zaměřit na problematické pocity a následně je uvolnit. Vedle dřevěného lehátka se strunami pracuje Stanislav i s gongem nebo zpívajícími mísami.

Jan 19 2021

19mins

Play

Kdo byl nejoblíbenější záporák MF DOOM? Rapper v masce, který nechtěl být mainstream

Podcast cover
Read more
Současný rap vzniká jako produkt na míru mainstreamovým hitparádám a playlistům rádií. MF DOOM to tak nechtěl. „Vládní“ jméno, jak říkával, amerického rappera s ikonickou maskou sice znělo Daniel Dumile, vystupoval ale pod různými přezdívkami, od MF DOOMa přes King Geedorah po Viktora Vaughna. Z jeho hudby tak vznikl unikátní superhrdinský svět, podpořený texty, které se dají označit za literaturu.

Jan 19 2021

7mins

Play

Přežije česká móda rok 2021? Velké značky řeší dluhy a designéři omezují módní přehlídky

Podcast cover
Read more
Jak se pandemický rok 2020 podepíše na české módě? Přežijí místní módní značky, designérské ateliéry nebo české textilky? Čeká nás další rok tepláků, pantoflů a kuchyňského disca? Na to, jak to bude s českou módou v roce 2021, jsme se zeptali módních profesionálů.

Jan 18 2021

8mins

Play

Deset let od arabského jara. Jaké jsou vyhlídky pro mladé lidi? Nezaměstnanost a neustálá kontrola

Podcast cover
Read more
Tento rok si připomínáme výročí arabského jara. Před 10 lety padl první režim. „Vybavuji si to velmi dobře. V tu dobu jsem dokončoval střední školu. Několik dní jsme nechodili do školy a pak přišel ten den D, kdy Bin Ali odstoupil,“ říká student z Tuniska Hamza Mighri. Proč můžeme říct, že se revoluce v Tunisku povedla, a v Egyptě je dnes situace snad ještě horší než před pádem Mubarakova režimu? Jaké jsou v obou zemích vyhlídky pro současnou mladou generaci?

Jan 14 2021

13mins

Play

Žijeme jako chytré telefony, ani v režimu spánku neumíme vypnout. Proč nás trápí nespavost?

Podcast cover
Read more
Dobrou noc! Než usnete, jenom malá připomínka. Zítra máte zápočet, snad to umíte. Pak taky pracovní schůzka. Včera jste řekli trapnou věc. Jo, a přišel vám e-mail. Určitě je důležitý. Proč nemůžeme spát? Mohou za to hlasité myšlenky, tlak na výkon i koronavirus.

Jan 13 2021

8mins

Play

NOVINKY: Rapové iluze, nejlepší kamarádky i mumlavé hovory o lásce

Podcast cover
Read more
Co momentálně sklízí domácí grime rapper Smack? Očekáváme víc dlouhohrající studiový debut urban divošky IAMDDB, nebo industriální gotičky Alice Glass? Dělá lepší mumble rap Young Thug, nebo Playboi Carti? Nový rok, nové otázky. Kromě odpovědí vám nabízíme osm tracků, které teď budou rotovat v našem vysílání: od britsko-angolského dancehallu po švédský elektropop, od slovenského grimeu po texaské indie kytary.

Jan 13 2021

5mins

Play

Vyhoření mladých učitelů – perfekcionismus a přepálený začátek. Jak se mu vyhnout?

Podcast cover
Read more
Syndromu vyhoření čelí většina pečujících profesí. V čem je ale učitelské vyhoření specifické a jak se mu dá předcházet? „Ve škole nám hodně chybí supervize,“ říká mladá učitelka Eva z víceletého gymnázia. Jak velký problém je vyhoření učitelů v Česku? Jak mu předejít? Zeptali jsme se pedagogů i autorek knihy Učitelské vyhoření Ireny Smetáčkové a Veroniky Pavlas Martanové.

Jan 11 2021

26mins

Play

NOVINKY: Lehkonohá medicína na silvestrovskou kocovinu, slovní přestřelky a reinkarnace Amy Winehouse

Podcast cover
Read more
Hladký start roku 2021 zajišťuje třeba Carla Fernandes s lehkonohou medicínou na silvestrovskou i vztahovou kocovinu nebo pozitivně laděná Molly Burch, která spojila síly s Wild Nothing. V novoroční porci hudebních novinek nechybí ani objevy slovenského hip hopu nebo reinkarnace Amy Winehouse v podobě písničkářky Celeste, která je novou nadějí ostrovní hudby. Přejděte, že rošťák slowthai nedodržuje covidová opatření, těšte se na jeho nové album, oblečte tepláky a relaxujte.

Jan 06 2021

5mins

Play

„Přišlo mi, že by měl být větší.“ Penisy jsou často zdrojem komplexů. Proč?

Podcast cover
Read more
Jaký máte vztah ke svému penisu? Spolek Konsent nedávno ve svých stories na Instagramu nadhodil téma penisu. A odpovědi se jen hrnuly: vlastníci penisu se svěřovali se svými mindráky a jejich partnerky zase psaly o tom, jak musí svým klukům pořád dokola opakovat, že je jejich úd fajn. Jak téma délky, tvaru a barvy penisu ovlivňuje vztah k našemu tělu?

Jan 05 2021

12mins

Play

Obrazy lékařů nahradili politici. Jak se proměnila vizualita pandemie a co nám říká o společnosti?

Podcast cover
Read more
Už téměř rok trvající globální pandemie změnila náš způsob práce, života i volného času. Jak ale proměnila vizualitu, která nás obklopuje? „Místo hrdinů se objevují spíše viníci.“ Solidarizující obrazy lékařů z jara podle teoretičky vizuální kultury Andrey Průchové Hrůzové na podzim vystřídaly obrazy politiků a jejich selhání. Jaké motivy nás budou příštích pár měsíců obklopovat a co vlastně zahrnujeme pod pojem vizualita?

Jan 04 2021

19mins

Play

Foglar se vrací v novém komiksu o Vontech Rváčov. Inspiraci našli autoři v urban legends i vlastním dětství

Podcast cover
Read more
Obnovovat fenomén Foglarových Rychlých šípů se od sametové revoluce stalo tradicí přicházející s pravidelností Vánoc. Po žádaných reedicích, souborných vydáních, ale i teoretických studiích začali noví autoři s rozšiřováním samotného univerza. Posledním a zatím asi nejambicióznějším příspěvkem je komiks Rváčov výtvarníka Richarda Fischera a scenáristy Džiana Babana, jehož první díl vyšel v závěru roku. Ten se nevěnuje partě Mirka Dušína, ale mnohem nesourodějšímu hnutí Vontů.

Jan 04 2021

4mins

Play

Podcenili jsme psychologické následky pandemie. Výrazně nás to sejmulo, říká lékař bez hranic Šebek

Podcast cover
Read more
Máme za sebou bouřlivý pandemický rok. Jak nás změní? „Už nikdy se nevrátíme do života před koronavirem. Všechno se změnilo, asi si nepřestaneme podávat ruku, ale mnoho věcí se teď odehrává v digitální rovině. Budeme se vracet k socializaci, ale už to nikdy nebude jako předtím,“ říká ve velkém rozhovoru všeobecný chirurg a lékař bez hranic Tomáš Šebek.

Dec 29 2020

26mins

Play

Volům nějaký škrábanec nevadí, koně jsou proti nim bolestínkové, říká cvičitel a chovatel skotu Matouš Horák

Podcast cover
Read more
Co se skrývá pod názvem University of Ox? Matouš Horák se svou ženou na rodinném malostatku Blatiny na úpatí Brd chová spoustu domácích zvířat. Od většiny ostatních farem se ta jejich liší především výcvikem skotu k práci na polích a v lese. „Začalo to kravičkou, která nemohla zabřeznout, a teď už cvičíme k práci i nejstarší a největší plemeno skotu na světě – italskou chianinu,“ říká Matouš Horák, s kterým jsme v probrali i výlov rybníků a význam vola ve vánočních betlémech.

Dec 28 2020

23mins

Play

Muzikanti ve filmu. Co je podle českých kritiků nejlepší i nejhorší hudební biopic?

Podcast cover
Read more
Za uplynulé dvě dekády se objevilo požehnaně filmů o osobnostech hudebního průmyslu. Který je však podle kritiků nejlepší, který nejhorší a čím se dobrý hudební biopic vyznačuje?

Dec 28 2020

8mins

Play

Když nemáš kam jít, zbývá ti prostě chodit. Jak můj otec prošel devadesátkovou Prahu, aby nebyl sám

Podcast cover
Read more
Hrdinou dnešního dílu série Krokem je člověk, který začal chodit z nouze. Toulat se po devadesátkové večerní Praze byla jedna z mála věcí, která mu zůstala. Párkrát jsem se k němu při jeho procházkách nachomýtl. Ještě o dvacet let později si pamatuji večerní Nusle a nás dva, jak jdeme. Může mi být tak šest, sedm let. Táta, který mě naučil milovat procházky, chodil hlavně proto, že neměl kam jít.

Dec 22 2020

9mins

Play

Deskovky dekády: Opulentnost, kickstarterový boom, nekončící růst a silná česká stopa ve světě

Podcast cover
Read more
Je druhá dekáda nového tisíciletí zlatým věkem moderních deskových her? Z mnoha úhlů pohledu ano. Každým rokem roste množství nově vydávaných her, jejich produkční kvalita i samotná hráčská základna, a to jak ve světě, tak u nás. Co podstatného se za uplynulých deset let ve světě deskovek změnilo a jaké tituly vyšlé mezi lety 2011 a 2020 mají podle znalců a insiderů deskoherní scény parametry pro to, být hrou dekády?

Dec 22 2020

15mins

Play

Měnit školy není ostuda. Kdo vydrží v oboru celý život, je výjimka, vzdělávání nikdy nekončí

Podcast cover
Read more
S vystudovanou střední školou se celou druhou polovinu dvacátého století často mířilo rovnou do práce. Celosvětový trend ale specializaci posouvá až na vysokoškolské vzdělání a lidé tráví ve školách víc let. Žádá si to složitost současného světa – tak o tom mluví odborník na vzdělávání Bob Kartous. Jak si správně vybrat v přebujelé nabídce školu a později práci? V Česku se za tímto účelem mezi běžnou součást studia snaží prodrat kariérní poradenství.

Dec 21 2020

10mins

Play

Nejlepší alba dekády podle Radia Wave: Radikální mutace, emotivní písně i živoucí sonické objekty

Podcast cover
Read more
V našem seriálu žebříčků shrnujících uplynulou dekádu dochází konečně i na hudbu. Byla to nejspíš dosud největší desetiletka rapu, popu vládly obnažené – a hlavně temné – emoce a muzikanti se s chutí pouštěli do rozrušování sexuálních identit a stereotypů. Technologie jim daly dosud nepoznanou svobodu a my posluchači jsme si definitivně zvykli hudbu streamovat. Které desky si odneseme do dalšího desetiletí?

Dec 21 2020

5mins

Play