OwlTail

Cover image of Vademecum

Vademecum

Rozhlasová poradňa zdravia. Diskusia na aktuálne témy z oblasti zdravotníctva. Svoje tipy na témy a hostí nám môžete posielať na regina.zapad@rtvs.sk Vysiela sa v utorok: 14:05-15:00. Archív relácií od 5.7.2016 do 9.3.2017 nájdete tu.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Podcast cover

Diagnóza - lepok? (11.5.2021 14:05)

Hostia: imunológ a hepatológ MUDr. Marián Oltman nutričná terapeutka, špecializujúca sa na pacientov s celakiou Jarmila Kabátová Geneticky podmienené ochorenie – celiakia dostalo prívlastok chameleón. Toľko má totiž toto ochorenie podôb a príznakov. O akúi chorobu ide? Prečo pribúdajú pacienti so zažívacími problémami, ako sa diagnostikuje celiakia a je naozaj jedinou možnosťou liečby, absolútne vynechanie potravín s lepkom...? S hosťami Vademeca sa rozpráva Janka Bleyová.

30mins

11 May 2021

Rank #1

Podcast cover

4. máj - Svetový deň astmy (4.5.2021 14:05)

hosť: MUDr. Zuzana Rennerová, prednostka detskej pneumológie a ftizeológie LF SZU a NÚDCHPočet astmatikov na celom svete narastá. Výnimkou nie je ani Slovensko, čo potvrdzujú štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií. Od roku 1999 u nás narástol počet pacientov s astmou o viac ako 62-tisíc. V snahe zvýšiť povedomie o astme a o možnostiach jej liečby si každoročne prvý májový utorok pripomíname Svetový deň astmy. Tomuto závažnému ochoreniu sa vo Vademecu venuje Beáta Repíková.

34mins

4 May 2021

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

Čisté zuby sa nekazia (27.4.2021 14:05)

Hosť: stomatologička MUDr. Beáta Marčanová Vďaka dobrej starostlivosti o zuby a ústnu dutinu dokážu byť zuby dlho zdravé a funkčné. Ako sa starať o zdravie ústnej dutiny? Aký vplyv má pandémia na výkon preventívnych stomatologických prehliadok? Aké najčastejšie zdravotné problémy môže toto vyšetrenie odhaliť? Prečo treba dbať už o ústne zdravie tých najmenších? Na tieto otázky hľadala odpovede vo Vadmecu Janka Bleyová so stomatologičkou MUDr. Beátou Marčanovou.

28mins

27 Apr 2021

Rank #3

Podcast cover

Nechcené ruže (20.4.2021 14:05)

Hosť: kožný lekár MUDr. Tomáš DianiškoO ochoreniach kože, ktoré sú nielen nepríjemné z pohľadu zdravia človeka, ale ktoré sú aj viditeľné a handicapujú svojich nositeľov teda o diagnózach „seborea a rozacea“ – o príčinách ich vzniku, o možnostiach diagnostiky, ale aj účinnej liečbe sa s kožným lekárom MUDr. Tomášom Dianiškom vo Vademecu zhovárala Janka Bleyová.

28mins

20 Apr 2021

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Aj alergie majú svoju pandémiu... (13.4.2021 14:05)

hosť: profesor Peter Pružinec, alergológ a imunológPandémia alegií? Takmer 40 % populácie trpí nejakou formou alergií a prognózy nie sú o nič menej optimistickejšie... Čo sa najčastejšie podpisuje pod vznik alergických prejavov: životné prostredie, strava alebo náš životný štýl? Aké sú možnosti diagnostiky alergie, aké jej liečby a ako eliminovať riziko vzniku alergických prejavov u detí? Janka Bleyová sa v ďalšej časti Vademca o tom zhovára s uznávaným alergológom a imunológom profesorom Petrom Pružincom.

29mins

13 Apr 2021

Rank #5

Podcast cover

Celostná medicína - jej filozofia a princíp fungovania (6.4.2021 14:05)

Hosť: všeobecná lekárka MUDr. Zuzana PitoňákováO tom, čo znamená pojem celostná medicína, aké je dôležité mať čas na pacienta a dávať si do súvisu jeho zdravotné problémy s jeho životným štýlom hovorí vo Vademecu s Jankou Bleyovou všeobecná lekárka MUDr. Zuzana Pitoňáková, ktorá sa už viac ako desať rokov venuje liečeniu chorých aj prostredníctvom celostnej medicíny.

27mins

6 Apr 2021

Rank #6

Podcast cover

Keď páli záha... (30.3.2021 14:05)

Hosť: gastroeneterológ a hepatológ Prof. Štefan Hrušovský Sú ľudia, ktorí obrazne povedané môžu zjesť aj klince a pritom nemajú žiadne tráviace problémy. A naopak- sú medzi nami takí, ktorí nie „sú v pohode“ takmer po žiadnom jedle. Začne ich páliť záha a nepomáha im ani popíjanie čistej vody, ani prechádzka. Jednoducho, kyslosť v ústach a spomínané pálenie musia „pretrpieť“. Čo spôsobuje tento zdravotný problém? Čo nejesť a nepiť pri pažerákovom refluxe? Kedy už nestačí domáca liečba a aké možnosti liečby ponúka súčasná medicína? O jednom z najčastejších zdravotných problémov trávenia – o pažerákovom refluxe, o pálení sa Janka Bleyová zhovára s gastroeneterológom a hepatológom Prof. Štefanom Hrušovským.

26mins

30 Mar 2021

Rank #7

Podcast cover

Hemofília - choroba kráľov (23.3.2021 14:05)

Hosť : Prof. Angelika Bátorová Aj pri „banálnom poranení“ môže ísť doslova o život. O výskyte a genetickej predispozícii zvýšenej krvácavosti u hemofilikov, ale aj o súčasných najväčších pokrokoch liečby hemofílie, o jej diagnostike, ale aj možnostiach pacientov – napriek určitým obmedzeniam - žiť kvalitným životom - hovorí Janka Bleyová s profesorkou Angelikou Bátorovou, prednostkou Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK, SZU a UNB v Bratislave a vedúcou Národného hemofilického centra.

30mins

23 Mar 2021

Rank #8

Podcast cover

Dobrý a zlý... dve podoby cholesterolu (16.3.2021 14:05)

Hosť: MUDr. Ivan Majerčák, kardiológ a prezident Ligy proti obeziteSlovensko dlhodobo patrí medzi krajiny s veľmi vysokým počtom pacientov s kardiovaskulárnym rizikom. Úmrtia na srdcovo – cievne ochorenia tvoria u nás až 52 %. Málokto vie, že vznik aterosklerózy, ktorej dôsledkom nezriedka býva infarkt, alebo náhla cievna mozgová príhoda, ľudovo povedané - porážka - bezprostredne súvisí s hladinou tzv. zlého LDL cholesterolu v krvi? Čo o cholesterole vlastne vieme? Prečo máme dobrý aj zlý? A ako sa toho zlého môžeme zbaviť...? O tom sa v rozhlasovom klube zdravia Janka Bleyová zhovára s kardiológom MUDr. Ivanom Majerčákom, prezidentom Ligy proti obezite.

28mins

16 Mar 2021

Rank #9

Podcast cover

Na konci s dychom... (9.3.2021 14:05)

Dýchacie ťažkosti a poškodenia pľúc sú jednými z najzávažnejších postcovidových komplikácií. Účinne pri nich pomáha oxygénna terapia. Ako prebieha a komu pomáha? Beáta Repíková hľadala vo VADEMECU odpovede priamo na pracovislu heperbarickej oxygénovej terapie v Piešťanoch.

26mins

9 Mar 2021

Rank #10