OwlTail

Cover image of Stopáž

Stopáž

O technologiích, společnosti a vším mezi tím. Podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět big tech, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Připravuje Jan Kordovský. Vychází každý pátek na Seznam Zprávách.

Popular episodes

All episodes

Podcast cover

Až k počátkům vesmíru. Jak číst fotky z dalekohledu Jamese Webba?

Po několika desítkách let vývoje a půlroční cestě NASA tento týden ukázala první oficiální barevné fotografie z vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Ten hledí do míst tak vzdálených, že nám mohou přiblížit vznik vesmíru samotného.„První úvahy o tomto projektu můžeme dostopovat až někam do roku 1989. O realizaci teleskopu Jamese Webba se definitivně rozhodlo ve chvíli, kdy jeho ‚předchůdce‘ Hubbleův teleskop udělal legendární snímek takzvaného Hubbleova ultrahlubokého pole. Teleskop se tehdy otočil do části vesmíru, ve které jsme očekávali, že nic není – ale Hubbleův snímek nám ukázal mnoho galaxií vzdálených skoro 13 miliard světelných let,“ vysvětluje Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz v podcastu Stopáž.Odkazy k epizodě:Článek s obrázky na SeznamZprávyAktuální fotky z teleskopu Jamese Webba na ESASimulace velikosti první oficiální fotografie pořízené JWSTDušan Majer na Kosmonautix.cz 👾👾👾👾👾 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

44mins

15 Jul 2022

Podcast cover

Tinder nám rozšiřuje rybníček, ale přináší také frustraci, říká socioložka

Lidé mají k seznamování online ambivalentní vztah. Hledání partnera je obecně těžké a někteří uživatelé online seznamek mluví o vyhoření – mají pocit, že se z jejich používání stala jejich „druhá práce“, říká socioložka.Tinder, Badoo nebo seznamka od Facebooku. Seznamovací aplikace se zejména pro mladší generaci staly někdy i prvním místem, kam si jdou hledat nového partnera. O tom, jak jejich algoritmy fungují, ale víme velmi málo.„Existují aplikace, které vám umožní najít partnera třeba jen na základě geografické vzdálenosti nebo na základně jednoduchého dotazníku. Tinder ale jednu dobu používal algoritmus na principu ELO ratingu, což je metoda párování známí z šachových partií. Rating počítal kolika lidem jste se líbil, ale také to, jak moc se tito lidé líbili ostatním uživatelům. Uživatele tak vlastně zařadil na určitý stupeň atraktivity a podle toho profil ukazoval dalším uživatelům,“ vysvětluje socioložka Renáta Topinková ze Sociologického ústavu Akademie věd.Pro některé uživatele potom může být zkušenost na online seznamkách frustrující.„Zařadí na nějaké určité místo – a také se může stát, že jejich profil už moc lidem nenabízí a začíná je tlačit do placených funkcí. Předplatiteli bývají jednoznačně spíše muži,“ dodává socioložka v podcastu Stopáž.Odkazy k epizodě:Radio Aporee🐥🐥🐥🐥🐥 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

29mins

8 Jul 2022

Similar Podcasts

Podcast cover

USA po zákazech potratů: Mohou ženy zradit jejich menstruační aplikace?

Nejvyšší soud Spojených států minulý týden umožnil jednotlivým státům unie prakticky zakázat přístup k potratům. Některé státy zákaz drží i v případě znásilnění nebo incestu.Umělé přerušení těhotenství je nyní ilegální nebo velmi omezené v 8 státech USA, ale další státy budou brzy následovat – interrupce bude zakázaná až v polovině amerických států. Ženy z těchto států, které potrat chtějí podstoupit, tak riskují policejní vyšetřování a stíhání – v Alabamě jim hrozí dokonce až 10 let vězení. Odborníci na soukromí na internetu a aktivisté vyzývají Američanky na sociálních sítích k tomu, aby si chránily svá data a smazaly například oblíbené aplikace pro sledování menstruace a plodných dnů. „Je to vedené obavou, že by data z těchto aplikací mohla být použitá k odhalení osob, které podstoupily potrat a tím pádem porušili zákon. Myslím si, že je to na jednu stranu trošku jako mediálně přifouknuté. Obecně platí, že tyto aplikace jsou většinou zadarmo a na svůj provoz si musí nějak vydělat – nejčastěji prodejem dat reklamním firmám. Existuje ale řada daleko problematičtějších dat, která právě souvisí s potraty nebo s reprodukčním zdravím,“ vysvětluje Jan Cibulka, datový novinář serveru iRozhlas.🐰🐰🐰🐰🐰 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

30mins

1 Jul 2022

Podcast cover

Hádka o podcast Kecy a politika je blamáž. Exodus autorů se ale nekoná

S nástupem předplatitelských platforem typu Substack, Gazetisto nebo Patreon se nabízí otázka, nakolik novináři ještě potřebují zázemí, které jim poskytují velké redakce, když se mohou nechat platit přímo svými čtenáři či posluchači. Hostem Stopáže je Jakub Jetmar z Mediář.cz.Že to není úplně přímočará situace, ukázal tento týden třeba odchod podcastu Kecy a politika Bohumila Pečinky a Petrose Michopula z platformy Gazetisto skupiny CMI, jejímž spolumajitelem je Daniel Křetínský, na jinou českou službu Pickey.„Je to docela dramatické. Bohumil Pečinka už předtím oznámil, že po 25 letech opouští redakci Reflexu a zároveň z časopisu odchází i s podcastem, který pod značkou časopisu vznikal. Duo Kecy a politika chtělo pokračovat pouze na předplatitelské platformě Gazetisto, která má stejného majitele jako časopis Reflex (skupinu CMI – pozn.red.),“ říká Jakub Jetmar, redaktor serveru Mediář.cz.„Majitelům se odchod z časopisu úplně nelíbil, protože mají pocit, že podcast patří jim, zatímco tvůrci mají pocit, že podcast patří zase jim. Takže jim zastavili platby přes Gazetisto a je z toho takové haló,“ dodává mediální expert. Proč je zastavení plateb autorům Kecy a politika kontroverzní? Budou si redakce své novinářské hvězdy lépe hlídat? A jsou podcasty a newslettery lékem na otrávenost ze zpravodajství?Poslechněte si celý podcast v úvodu článku.␆📰🦉📰🦉📰␕ Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

30mins

24 Jun 2022

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Politici o klimatické změně teď nemluví, žaloba ale může být zlom

V Česku chybí někdo, kdo by se rozhodl vyslovit, že klimatická změna je téma. Vždy se to nějak zamaže tím, že „máme rádi přírodu“. Kromě dekarbonizace bude třeba řešit i energetickou bezpečnost, říká Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu. Snahu o transformaci k udržitelnější ekonomice a snižování emisí, ke kterým se Česká republika a další státy zavázaly loni na podzim na klimatickém summitu COP26 v Glasgow, zastiňuje válka na Ukrajině a výzvy, které přinesla.„Transformace jsou nastartované, některým státům se daří snižovat emise dlouhodobě. Velká Británie nebo Dánsko snižují emise skoro o 4 % ročně, to je vlastně docela velká rychlost a není to jenom tím, co se přijalo v Glasgow,“ připomíná expert na komunikaci klimatických změn Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu. „Letos ale hlavně v evropském prostoru dominuje válka na Ukrajině, tam se upírá pozornost politiků i médií. Druhá část Šesté hodnotící zprávy IPCC vyšla letos v únoru v pondělí těsně poté, co Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. A myslím, že její sdělení sledoval jen skutečně málokdo,“ dodává. Generální tajemník OSN António Guterres ji přitom označil jako „atlas lidského utrpení‘.„Když jsem si podrobněji pročítal tu zprávu, tak v zásadě říká, že dopady klimatické změny vidíme a budou dál zrychlovat. Uvádí velké množství různých příkladů dopadů na ekosystémy a biodiverzitu, které uvidíme ve čtyřech velkých oblastech: životní podmínky, potravinová bezpečnost, infrastruktura a příroda a přírodních kapitál,“ shrnuje Přibyla v podcastu Stopáž.🥵🥵🥵🥵🥵 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

36mins

17 Jun 2022

Podcast cover

Apple toho moc nepředvedl. Kam kráčí nejhodnotnější technologická firma?

Vývojářská konference Applu WWDC je obvykle jednou z technologických událostí roku. Nejhodnotnější firma světa ale místo revolučních nových produktů tento týden ukázala spíše drobná vylepšení, která nejvíce pocítí koncoví uživatelé.Žádný nový iPhone, brýle pro virtuální realitu, ani samořiditelné auto. Apple se během své nejdůležitější prezentace roku místo představování nových produktů zaměřil na praktické „vytunění“ těch stávajících, které majitelům iPhonů a dalších zařízení zjednoduší život. „Apple například úplně přepracoval obrazovku zamčeného telefonu, kam si teď můžete přidávat různé informace a prvky. Po 10 letech se Applu podařilo na svůj tablet dostat předpověď počasí, čemuž se všichni trochu vysmívali. Ale teď vážně, zajímavé je, že Apple výrazně přiblížil ovládání počítače a tabletů, na obou platformách představil novou práci s okny a ovládáním,“ říká technologický youtuber a redaktor serveru iPure.cz Jan Březina.„Skvělá funkce je možnost zapsat si do telefonu nebo do hodinek léky, které máte brát. Zařízení vám potom léky připomíná a v rámci rodinného sdílení můžete dohlížet i na jiného člena rodiny, že ty léky opravdu bere,“ dodává Březina v podcastu Stopáž.🐡🐡🐡🐡🐡 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

24mins

10 Jun 2022

Podcast cover

Instagram opět kopíruje TikTok. „Ten má ale deset let náskok,“ říká expert

Instagram, sociální síť ze skupiny Meta (dříve Facebook), pokračuje v kopírování úspěšných funkcí od konkurence. Nově od začátku května testuje novou podobu hlavní stránky, která je výrazněji zaměřená na krátká videa a nápadně připomíná TikTok. Příspěvky, mizející příběhy i krátká videa zvaná Reels se tak vybraným uživatelům zobrazují v jednom feedu, který servíruje uživatelům obsah na základě propracovaného algoritmu.„Je možné, že Instagramu tento experiment fungovat bude, protože proč nekopírovat něco, co už funguje. TikTok vlastně dělá to samé. Nedávno začal testovat stories, které Instagramu výborně fungují, nebo přidal možnost vysílat živě livestreamy,“ vysvětluje David Duc, expert na TikTok z agentury TikTokuj.cz.🦊🦊🦊🦊🦊 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

31mins

27 May 2022

Podcast cover

Muskovi se prodražuje nákup Twitteru & Krypto crash v přímém přenosu

Kovbojka o převzetí sociální sítě Twitter pokračuje. Elon Musk přesně před týdnem na Twitteru ohlásil, že transakci v hodnotě 44 miliard dolarů dočasně pozastavuje. Nejbohatší muž světa to zdůvodnil tím, že chce nejprve podrobnosti o skutečném podílu falešných a spamových účtů a ujistit se, že tvoří méně než pět procent. Bizarní tweetování Elona Muska, který si tento týden vyměnil několik vzkazů na síti i s šéfem Twitteru Paragem Agrawalem, vyvolává spekulace, že inovátor chce z nákupu úplně vycouvat, nebo minimálně výrazně srazit cenu. „Musk na začátku dubna nabídl převzít Twitter za 44 miliard dolarů při ceně 54 dolarů za akcii, to byla docela hezká prémie na tehdejší cenu. Jenže od té doby se technologický, ale vlastně celý akciový trh brutálně propadá,“ vysvětluje novinář Luboš Kreč v podcastu Stopáž. V druhé části podcastu probíráme také výrazný propad kryptoměnového trhu. Co se stalo, že se hodnota bitcoinu minulý týden spadla pod 30 tisíc dolarů a z celého kryptotrhu zmizelo více než 300 miliard dolarů?„Dost možná to souvisí s celosvětovou krizí a finanční krizí, která kolem nás je. Máme tu inflaci, která je 14 %, reálně ale bude asi vyšší. Je to také emocemi. Zkušení a velcí investoři tu krizi více předpokládali a proto teď stahují peníze z rizikových investic, což kryptoměny určitě jsou,“ říká Tereza Starostová z komunity Holky v kryptu.Odkazy k epizodě:Zpívající houby na TikTokuPodcast roku 2022🦒🦒🦒🦒🦒 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

33mins

20 May 2022

Podcast cover

Apple posílá iPod do důchodu. Hudební svět změnil víc než Spotify

Apple tento týden oznámil, že po dvaceti letech ukončuje výrobu svého kultovního hudebního přehrávače iPod. Poslední generaci iPod Touch bude prodávat jen do doby, než vyčerpá zásoby. Hudební přehrávače existovaly ještě před říjnem 2001, kdy firma uvedla svůj první iPod na trh. V čem byl tedy revoluční? „Zaprvé to byl design. Apple uměl nabídnout už známou technologii v novém, ale velmi atraktivním provedení. Když si dnes zpětně čteš tehdejší články o iPodu od hudebních publicistů a nadšenců, tak drtivá většina z nich mluví o obsesi. O tom, že samotný fyzický zážitek z toho, že máš iPod, byl naprosto revoluční,“ vysvětluje Jonáš Zbořil, editor kulturní rubriky Seznam Zpráv v podcastu Stopáž.🐗🐗🐗🐗🐗 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

37mins

13 May 2022

Podcast cover

Pro samořiditelná auta Elona Muska bude centrum Prahy oříšek

Ačkoliv titulky světových médií naznačují opak, nejbohatší muž světa Elon Musk se nezabývá jen tím, co udělá se sociální sítí Twitter. Těžiště jeho zájmu je především v automobilce v Tesla. Musk už několik let slibuje, že elektrická auta jeho automobilky Tesla dosáhnou plné autonomie – tedy automatizovaného řízení, kdy vůz řidiče vůbec nepotřebuje. A stejný cíl pro Teslu zopakoval i letos. „Na tom asi není co zpochybňovat, otázkou spíš je, kde a jak to bude. V některých státech USA s příjemným počasím a standardními širokými silnicemi, typu Nevada nebo Arizona, podle mě Tesla dostane povolení, aby v určitých oblastech jezdila zcela autonomně. Ale spíš bych chtěl vidět Teslu projet kolem nábřeží v Praze, Starý Městem, křivolakými uličkami, kde jsou kočičí hlavy, tu a tam nějaká objížďka. Stará Praha je z hlediska autonomního systému vytrénovaného ve Spojených státech docela jiná, a to může být problém,“ říká Jiří Matas, vědec a profesor na FEL ČVUT, v podcastu Stopáž.Odkazy k dnešní epizodě:Praskající led ve Švédsku🐨🐨🐨🐨🐨 Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne.  Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.  Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.   Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram  Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

41mins

6 May 2022

Loading