OwlTail

Cover image of Z prvej ruky

Z prvej ruky

Rádio Slovensko v relácii Z prvej ruky prináša aktuálne debaty na politické, občianske a spoločenské témy, ktoré rezonujú v spoločnosti. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

The best episodes ranked using user listens.

Podcast cover

Otázka koľko poslancov bude mať možná koalícia v parlamente zostáva nezodpovedaná (5.3.2020 12:30)

Hostia: Igor Matovič (dezignovaný premiér z hnutia Oľano) a Boris Kollár (pravdepodobne budúci predseda NR SR z hnutia Sme rodina)95, 83 alebo 78 – otázka koľko poslancov bude mať možná koalícia v Národnej rade SR zostáva nezodpovedaná, stále totiž nie je jasné, či nám bude vládnuť troj alebo štvorkoalícia. Odpovede by malo ponúknuť dnešné predsedníctvo strany Za ľudí. Máme piaty deň po voľbách a hoci si Igor Matovič nechce odkazovať s lídrami cez médiá, práve médiami lietajú mená možných ministrov. Aká je teda aktuálna situácia? Nemali by lídri riešiť skôr ako stoličky na ministerstvách priority svojho vládnutia? Moderuje Karolína Lacová.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

28mins

5 Mar 2020

Rank #1

Podcast cover

Vzniká nová vláda (4.3.2020 12:30)

Hostia: Iveta Radičová (sociologička a bývalá predsedníčka vlády) a Marek Maďarič (bývalý minister kultúry a bývalý podpredseda strany Smer)Moderuje Soňa Juriková.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

27mins

4 Mar 2020

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

Najväčší zásah polície v našej justícii (12.3.2020 12:30)

Hostia: Katarína Javorčíková (Združenie Za otvorenú justíciu) a Branislav Jablonka (člen Súdnej rady) Najväčší zásah polície v našej justícii – Slovenskom sa včera prehnala sudcovská „búrka“ – Národná kriminálna agentúra zaistila spolu 18 ľudí – najmä sudcov na čele s Monikou Jankovskou, ale aj advokátov. Síce ide o zásah obrovských rozmerov, neprišiel neskoro? Mobilné telefóny totiž sudcom, ktorí komunikovali s Mariánom Kočnerom, zaistila polícia ešte v auguste minulý rok. Otázkou je ako sa situácia odrazí na stave bratislavských súdov? Problém má aj Najvyšší súd – od októbra je bez šéfky, teraz aj bez podpredsedníčky Jarmily Urbancovej, ktorú polícia tiež zadržala. Moderuje Karolína Lacová.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

28mins

12 Mar 2020

Rank #3

Podcast cover

Škôlky a školy sa opäť otvárajú (19.5.2020 12:30)

Hostia: Katarína Kalašová (poverená riaditeľka sekcie predprimárneho a základného vzdelávania na ministerstve školstva) a Daniela Mojžišová (zo základnej školy a gymnázia Česká) a Jozef Turčány (výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska) Od prvého júna sa opäť otvoria brány základných škôl pre žiakov prvého stupňa aj škôlky. S takýmto rozhodnutím prišlo ministerstvo školstva. Konečné slovo, kde sa školy otvoria však budú mať podľa rezortu zriaďovatelia a rodičia nemusia dieťa do zariadenia poslať, pretože je to zatiaľ dobrovoľné Môže sa teda stať, že niektoré školy a škôlky zostanú zatvorené? V triedach musia byť dodržané bezpečnostné podmienky, v škôlke nemôže byť v skupinke viac ako 15 detí a v triedach škôl by ich nemalo byť nad 20. Ak dieťa do školy nepríde škola zabezpečí tak ako doteraz dištančné vzdelávanie. Je toto systémové riešenie? Nemal byť nástup do školy povinný? A bude mať kto deti v takýchto podmienka učiť?Moderuje: Juraj Jedinák.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

28mins

19 May 2020

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Je Európa vo zvýšenom bezpečnostnom ohrození? (18.5.2020 12:30)

Hostia: Robert Vass (Globsec), Jaroslav Ušiak (Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB), Lukáš Dyčka (Baltic Defence College, Estónsko) a Vladimír Tarasovič (bezpečnostný konzultant pre NATO)Joseph Borrell sa pred pár dňami vyjadril k plánovanému rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027, ktoré má komisia predstaviť do konca mája. Vyhlásil, že by bolo chybou znižovať výdavky na obranu. Práve naopak, na mieste sú zvýšené investície, pretože v dôsledku pandémie koronavírusu je Európa vystavená vyšším bezpečnostným rizikám. Moderuje: Soňa Juriková.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

28mins

18 May 2020

Rank #5

Podcast cover

Parlamentné a celospoločenské dianie na Slovensku (15.5.2020 12:30)

Hostia: Juraj Šeliga (podpredseda NRSR a poslanec strany Za ľudí) a Matúš Šutaj Eštok (poslanec strany Smer-SD)V parlamente tento týždeň vystúpila ombudsmanka so správou o jej činnosti, no podpory pri hlasovaní sa nedočkala. Názory na to, ako sa k jej práci majú poslanci stavať, sú pritom rozdielne aj medzi vládnymi stranami. Ústavný súd medzičasom stopol zákon o zbere dát od mobilných operátorov. Kým Smer-SD hovorí o svojom doteraz najväčšom opozičnom víťazstve, z koalície naopak počuť hlasy, že stanovisko z Košíc zavádza verejnosť. Z tamojšieho súdu zároveň odchádza ústavný sudca Mojmír Mamojka pre komunikáciu s Marianom Kočnerom. Moderuje: Juraj Mikula.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

26mins

15 May 2020

Rank #6

Podcast cover

Potravinová sebestačnosť (11.5.2020 12:30)

Hostia: Ján Mičovský (minister pôdohospodárstva, hnutie OĽaNO) a Richard Takáč (poslanec Smeru-SD a člen výkonného výboru pre pôdohospodárstvo) Korona kríza pomaly odznieva. Uzavreté hranice a karanténa však otvorili otázku potravinovej sebestačnosti Slovenska. Máme dostatok vlastných potravín? Sú malí farmári konkurencieschopní? Ako im pomáha štát a ako tvrdo dopadne na naše polia tohtoročné sucho? Moderuje: Matej Baránek.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

28mins

11 May 2020

Rank #7

Podcast cover

Zajtra si pripomenieme 75. výročie konca 2. svetovej vojny (7.5.2020 12:30)

Hostia: Ľudovít Hallon (Historický ústav SAV) a Jozef Bystrický (Vojenský historický ústav) Zajtra si pripomenieme 75. výročie konca 2. svetovej vojny. Deň víťazstva nad fašizmom. Po anglicky Victory Day (V-Day [ví dej]) – deň víťazstva a ukončenie doteraz najhoršieho vojenského konfliktu v dejinách. Zapojilo sa doňho viac než 60 krajín sveta, v ktorých žilo cca 80 % vtedajšej svetovej populácie. Priama bojová činnosť zasiahla územie 40 štátov. V tento jeden deň sa oslobodené národy a krajiny možno naozaj a zaslúžene cítili víťazne. Na jeden deň mohli zabudnúť na hlad, biedu, beznádej, úzkosť zo straty. 8. máj pred 75 rokmi bol horko-sladký. Nastali dni precitnutia, povstávania, znovu-budovania. Európa aj Slovensko sa menili – vojensky, politicky aj hospodársky. V akom stave bolo Slovensko na konci vojny a prečo? Moderuje: Soňa Juríková.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

27mins

7 May 2020

Rank #8

Podcast cover

Experti na pôde univerzít prichádzajú s vlastnými vynálezmi na podporu zdravotníkov (4.5.2020 12:30)

Hostia: František Duchoň (Ústav robotiky a kybernetiky Slovenskej technickej univerzity) a Jaromír Stanko (doktorant)Ako sa pandémia koronavírusu začiatkom roka šírila po svete, jednotlivé krajiny začali zisťovať kapacity svojich zdravotníckych systémov na starostlivosť o pacientov, najviac postihnutých chorobou COVID-19. Inventúry vzhľadom na prvotné predikcie odhadli vážne nedostatky, aj v prípade dostupnosti pľúcnej ventilácie. Na Slovensku sa vtedy zistilo, že sme ich reálne mali len asi 500. Nová vláda dohodla dodanie 300 kusov do konca júna od Chirany. Aktivity však rozbehli aj experti na pôde univerzít, ktorí prichádzajú s vlastnými vynálezmi na podporu zdravotníkov. Moderujer: Agáta Staneková.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

24mins

4 May 2020

Rank #9

Podcast cover

Aká je aktuálna situácia – čo sa reálne deje na hraniciach, v nemocniciach či v rómskych komunitách a ako ide dokopy pandémia a (30.4.2020 12:30)

Hostia: Mária Patakyová (verejná ochrankyňa práv) a Vladimíra Marcinková (podpredsedníčka parlamentného výboru zo strany Za ľudí)Pri čakaní na prevoz do karanténneho zariadenia chýba ľuďom v niektorých prípadoch aj pitná voda či toalety. Problémy sú však aj s dostupnosťou interrupcií a zaznievajú aj obvinenia vlády z "military show" v rómskych osadách. Najnovší prípad hovorí o policajtovi, ktorý mal zbiť deti v Krompachoch. Koronavírus útočí aj na ľudské práva - OSN varuje, že hrozí kríza ich dodržiavania. Aká je aktuálna situácia - čo sa reálne deje na hraniciach, v nemocniciach či v rómskych komunitách a nakoľko vôbec ide dokopy pandémia, núdzový stav a ľudské práva? Moderuje: Karolína Lacová.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

29mins

30 Apr 2020

Rank #10

Podcast cover

Gastro sektor ťažko zasiahnutý pandémiou koronavírusu a s ňou súvisiacími opatreniami. Zbanktrotuje? Zachráni sa? (29.4.2020 12:30)

Hostia: Jana Venhartová (riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska) a Jana Shepperd (prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu) a vyjadrenia: Marek Harbuľák (Zväz cestovného ruchu Slovenskej republiky) a Marian Viskupič (poslanec NR SR) Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace opatrenia ťažko zasiahli gastro sektor. Mnohým prevádzkam hrozí bankrot. Ako sa môžu zachrániť? Plánované fázy uvoľňovania koronavírusových opatrení nenaplnili očakávania podnikov v oblasti reštauračných a pohostinských služieb. Od nich závisí aj množstvo výrobcov nápojov, pekárenských a cukrárenských výrobkov, producentov mäsa či mlieka. Prepad tržieb a príjmov, problémy s udržaním pracovných miest, vysoké náklady na mzdy a nájom, existujúce fixné náklady, ako aj straty z nakúpených nevyužitých surovín, dostali prevádzky do ťažkostí už v prvom mesiaci.Prvá fáza postupného uvoľňovania z pohľadu gastro sektora povolila to, čo už umožnené bolo – predaj cez okienko alebo donášku. Väčšina podnikov však zostáva naďalej zatvorená a ak to prežijú do tretej fázy, budú môcť sprístupniť aspoň terasy. Máj a jún však bude pre tento sektor veľmi náročný – účty a finančné záväzky totiž platiť treba. Aké sú možnosti pomoci?Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

29mins

29 Apr 2020

Rank #11

Podcast cover

Ambície vlády v otázke daní (28.4.2020 12:30)

Hostia: Marián Viskupič (šéf finančného výboru; SaS) a Ladislav Kamenický (bývalý minister financií; Smer-SD)Zavedenie rovnej dane, lepší výber DPH či špeciálne zdanenie oligarchov, ktorí porušia zákon - aj také sú ambície vlády v otázke daní. Štát je však pre korona krízu v zložitej situácii. Dlh stúpa - ekonomika sa prepadá – štátna kasa zíva prázdnotou. Vláda napriek tomu avizuje plán na vyrovnané hospodárenie, ktoré Slovensko nedokázalo dosiahnuť ani v dobrých časoch. Čo nás to bude stáť? Má sa spoločnosť pripraviť na uťahovanie opaskov? Alebo narazí kabinet Igora Matoviča na tvrdú realitu a plány zostanú len na papieri? Moderuje: Matej Baránek.Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie.

26mins

28 Apr 2020

Rank #12