OwlTail

Cover image of Kafemlejnek.TV

Kafemlejnek.TV

Zastavte se na kávu s Honzou Novotným a Petrem Ferschmannem a nic vás při tvorbě software nesemele. Od vývojařů přes designery, architekty až po zakladatele společností. Za kamerou je Tomáš Hodr.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Podcast cover

59 - Inspekce v Luhačovické pražírně kávy

Kafemlejnek.TV si dal delší přestávku v natáčení, protože nebylo v našich silách v nedávném Covidovém období ani najít vlastní čas, natož pak místo a hosty pro natáčení. Doba se pomaličku mění k lepšímu a tak jsme znovu rozjeli natáčení, které nám, doufejme, už vydrží. S novou etapou přichází i další sponzor našeho pořadu a tím je Luhačovická pražírna kávy, která nás bude zásobovat pravidelným přísunem kofeinu a pomůže Kafemlejnek naplnit tím správným obsahem.A protože nikdy nekupujeme zajíce v pytli, zajeli jsme se do Luhačovic osobně podívat, jak takové pražení vypadá a dozvěděli se plno zajímavých věcí ze světa kávy. Třeba i to, že první malou pražírnu jim řídila podomácku vytvořená umělá inteligence a že i teď je řízení pražírny pevně v rukou stroje. V tomto díle se spolu s námi dozvíte plno zajímavých faktů o světě kvalitní kávy a způsobu její přípravy. A pokud do firmy hledáte dodavatele kvalitní kávy, můžeme vám lázeňskou vřele doporučit – dodají vám nejen kávu, ale zajistí i bezproblémový servis a provoz vašeho kávovaru.V příštím díle se můžete těšit na lídry startupu Luigi’s Box, kteří nám povypráví o jejich vizi správného vyhledávání v e-commerce světě.

37mins

9 Nov 2021

Rank #1

Podcast cover

58 - CI/CD v GitLab

Ondra Šika se zabývá školením DevOps open-source technologií a do tohoto dílu jsme si ho pozvali, kvůli jeho znalostem v oblasti continuous integration / continuous deployment v GitLabu. Vzhledem, že jedno z jeho školení je přímo věnováno tomuto tématu, nemohli jsme získat nikoho lepšího.GitLab je aplikace pro správu zdrojového kódu (git repository), která v sobě integruje řadu dalších oblastí vývojářského ekosystému a snaží se nabídnout all-in-one řešení. V posledních letech silně roste, protože má vstřícnou licenční politiku (jejich on-premise free tier obsahuje všechny základní funkcionality, které firma s 0 až 100 lidmi potřebuje) a zároveň velmi dobře integruje běžně používané open-source technologie (Git, Node, MarkDown, Docker, Prometheus, Jaeger, Sentry). Kromě repozitáře zdrojového kódu vám nabídne i repositář artefaktů (Docker registry, Maven repository, Node registry), issue tracking i CI. Jeho UI je napsáno ve Vue.js a je velmi plynulé a skvěle se s ním pracuje. S každou novou verzí přepadává celá řada užitečných funkcí z placených plánů do komunitní verze a tak si třeba od verze 13 můžete užívat třeba Service Desku nebo schvalování merge requestů. Všechny funkcionality má pokryté pomocí REST API, takže práce s GitLabem lze velmi dobře skriptovat.To a plno dalších věcí jsme probrali v tomto díle s Ondrou Šikou a pokud se Vám zdá, že jsme mu nepokrytě dělali reklamu, máte pravdu. Reklama to byla ovšem zcela nezištná – prostě jsme byli s jeho školením natolik spokojeni (já a kolegové z FG.cz), že se to zkrátka na tomto díle projevilo. Snad vás tedy moje chvála neurazí.

58mins

29 Aug 2020

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

57 - Node.JS v Shoptet Premium

V minulém díle s Borkem Bernardem z pardubické společnosti VersionPress jsme vám slíbili ještě jeden díl zaměřený víc na technologii, ve které je Shoptet Premium vytvořeno – tedy Node.JS. Do tohoto dílu jsme si přizvali ještě dalšího hosta a tím je Jakub Ruffer z FG Forrest, který vede tamní tým Node.JS vývoje, aby nám kryl záda, pokud by došlo na hlubší témata, ve kterých s Feršem nejsme tak kovaní.V tomto díle si povídáme o technologickém stacku, který kluci při vývoji Shoptet Premium použili, o tom, že jejich část v Node.JS je kompletně bezestavová, o rozdílech mezi REST a GraphQL API a užitečných knihovnách, které byly při vývoji použity. Jednou z takových je třeba lokalizační knihovna TTag.JS, na jejíž jméno si Borek při natáčení nemohl vzpomenout.Bavíme se o specifikách e-commerce projektů a problematice využívání předgenerovaných statických souborů či využití cache. Poměrně detailně rozebíráme i techniky Node.JS, kterými si pomáhá pro rychlejší vykreslení první stránky a jejich nevýhody.

57mins

29 Jul 2020

Rank #3

Podcast cover

56 - Shoptet Premium

Společnost Shoptet, která je jedničkou v malých e-shopech na českém trhu, přišla nedávno se svou novou variantou Shoptet Premium. Touto službou se snaží cílit na náročnější zákazníky, které bylo problém v současné době univerzální funkčností Shoptetu dostatečně uspokojit. Shoptet pokrývá téměř polovinu obratu českých e-shopů (28 mld. Kč obratu v 2019) a řadí se tím směle po bok internetové jedničky Alza.cz (29 mld. obratu).Tohle jsou samozřejmě marketingové informace, jejímž cílem je pouze vzbudit Váš zájem. Hlavním obsahem našeho interview s Borkem Bernardem bylo samozřejmě technologické pozadí Shoptet Premium a novinky, které přináší na český vývojářský trh.Ačkoliv je Shoptet postaven na starém dobrém LAMP stacku (i když možná v dnešní době místo Apache bude nejspíš použit Nginx), pro tuto službu byly zvoleny úplně jiné technologie – Next.JS, GraphQL, Apollo a doprovodný ekosystém Node.JS. SDK, který dostanou implementátoři do ruky, bude obsahovat sadu komponent, ze kterých bude možné sestavit e-shop na míru, dokumentaci, vývojářské workflow, staging i produkční prostředí, předpřipravené Docker kontejnery a doprovodnou podporu.Jádrem projektu je umožnit vývoj e-shopů na míru požadavkům zákazníků na Shoptet platformě a to nejen směrem k naprosto unikátním vzhledům, ale i směrem k unikátní funkcionalitě, která bude částečně využívat existujícího Shoptet backendu a jeho REST služeb a částečně využívat zcela nové funkcionality napsané na unikátně pro potřeby konkrétního klienta v Node.JS.O tom všem a mnohém dalším jsme si povídali s Borkem Bernardem z pardubického studia VersionPress, který za vytvořením frontendové části Shoptet Premium stojí.

37mins

12 Jul 2020

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

55 - FeedYou.AI

Chatboty se v našem průmyslu profilují již několik let. Přesto stále bojují o své místo na slunci a hledají své ideální použití. Mnozí z nás je považují za hloupé a dožadují se kontaktu s reálným člověkem. S rozvojem umělé inteligence a NLP roste i chatbotům jejich použitelnost a již teď existují oblasti, ve kterých dokáží společnostem šetřit statisíce dolarů na lidské síle.Vůbec by mě nenapadlo, že odborníky na tyto technologie najdu přímo v Pardubicích. Díky kolegovi Tomáši Mencákovi z FG se podařilo nakontaktovat Honzu Dvořáka – CTO z FeedYou.ai, kteří se na chatboty specializují.FeedYou staví na Microsoft Bot Frameworku a postavili nad ním již řadu chatbotů pro náborové kampaně, zaměstnaneckou podporu, výrobu a e-commerce. Jak sami zjistíte – Honza se v technologiích skvěle orientuje, takže rozhovor příjemně odsýpal a odnesli jsme si z něj řadu zajímavých informací.FeedYou.AI kombinuje NLP přístup s předpřipraveným konverzačním stromem a díky Bot frameworku dokáže komunikovat na řadě platformách – Messenger, Viber, web chaty, Skype, Slack a řadě dalších. Spolupracují s Gartnerem a psal o nich třebas Forbes.

49mins

1 Jun 2020

Rank #5

Podcast cover

54 - DevFest 2019

Tento díl nám ležel v šuplíku poměrně dlouho, přesto však má smysl jej i s odstupem času vydat. Loni v listopadu jsme byli organizátory DevFestu pozváni na jejich konferenci coby mediální partneři a dohodli jsme se, že natočíme krátké teasery na některé z přednášek, které na konferenci zazněly.Poznámka: Díky našemu vytížení a nutnosti investovat nemálo času na vyčištění zvukového záznamu se vydání záznamu poměrně protáhlo, za což se organizátorům i vám, našim posluchačům, omlouváme.DevFest konference byla skvěle připravená, ve skvělém prostředí a stál za ní neuvěřitelně sehraný tým lidí. Navíc má DevFest svoji neopakovatelnou atmosféru, která stojí za to zažít. V našem improvizovaném studiu v komínu se postupně vystřídali následující speakeři a po poslechnutí jejich upoutávek si můžete prohlédnout úplné záznamy jejich přednášek:Zuzka Pešková – How DevFest.cz 2018 has changed our companyPetr Kotas – How to understand the cloudAlex Muramoto – Large scale geo data visualization with Google Maps Platform and Deck.glJirka Richter – Don’t kill my app: How to survive on AndroidSimona Musilová – When A Password Is Not Enough: Developing A New Way Of Protecting Smart HomesSascha Wolter – Conversational AI Demystified: Build your service-bot live on stage with almost no code: nezveřejněno z důvodů přání přednášejícího – licenční podmínkyTomáš Zvěřina – Dart pro budoucí FlutteristyVěříme, že si z přednášek určitě nějakou zajímavou vyberete a třeba se uvidíme na DevFest 2020.

49mins

19 May 2020

Rank #6

Podcast cover

53 - Photopea, webový grafický editor

Zastavte se, spusťte prohlížeč a vložte tam adresu Photopea.com. Otevřete tam soubor PSD, poeditujte vrstvy, exportujte, konvertujte, aplikujte filtry. Klesla vám brada? Nám jo … a proto jsme si do Kafemlejnek.TV pozvali autora tohoto dílka – Ivana Kuckira. Ivan pochází z Ukrajiny a studoval u nás Matematicko-fyzikální fakultu.Toto dílo vzniklo jako ve volném čase při škole a je k použití zdarma. Měsíčně ho používají 4 miliony po celém světě a je neuvěřitelně rychlý a mocný. Běží ve vašem prohlížeči a pro práci s obrázky používá pomocí WebGL grafickou kartu vašeho počítače.První verze vznikla v roce 2013 a je tedy v současnosti skutečně vyzrálým projektem, přestože je to celé one-man show. Nejhezčí na celé věci je to, že projekt vůbec nepoužívá žádný z buzzwordů současné doby – žádný cloud, žádné CDN, žádný React, žádné Next.JS. Vše je napsané ve Vanilla JS a je takovým důkazem, že když to máte v hlavě dobře srovnané, žádné berličky ve formě hype frameworků vůbec nepotřebujete.Ivan má navíc poměrně smělé plány a třeba se časem dočkáme i video editoru na Videopea.com.

34mins

10 May 2020

Rank #7

Podcast cover

52 - Junior Guru

Honza Javorek je známou osobností z Python komunity. Dlouhá léta spolupracoval s Jakubem Nešetřilem v Apiary, odkud letos odešel a ve volném čase rozjíždí nový projekt Junior Guru.Přiznejme si, že pro nové lidi není zase až tak jednoduché do IT proniknout. Od .COM boomu je sice mnohem dostupnější dokumentace a materiály pro sebevzdělání. Na druhou stranu penzum technologií a vrstev od té doby násobně narostl a začínající vývojář je hned na začátku zavalen tunou věcí, které by měl zvládnout ještě před nástupem do reálné praxe.Není divu, že to celou řadu lidí odradí hned na začátku. Čest výjimkám. Osobně jsem třeba vůbec nevěřil akci Horníci v IT, a přesto existují borci, kteří takovou změnu zvládli. Doporučuji třeba shlédnout krátký TED talk jednoho z nich.Na tuto cílovku se zaměřuje právě Honza Javorek se svým Junior Guru. Při práci v Python komunitě zjistil, že je celá řada lidí, kteří v této fázi potřebují pomoci a že mají obrovský zápal a zájem, který by bylo velká škoda nechat ladem. V rámci projektu připravuje tedy materiály pro začínající programátory, kteří by se chtěli jednou stát programátorem nebo vývojářem na plný úvazek.Pojďte si spolu s námi poslechnout jeho myšlenky a třeba i přispět svou troškou do mlýna.

48mins

25 Apr 2020

Rank #8

Podcast cover

51 - Jak se zrodilo Česko Digital

Toto nahrávání jsme plánovali velmi dlouho – konkrétně od října loňského roku a jsme velmi rádi, že se nám podařilo ulovit Jakuba Nešetřila na rozhovor ohledně jeho nového projektu Česko Digital. Jakub loni opustil Oracle a své dítko Apiary a zkouší věnovat svůj čas ke zlepšení elektronizace české státní správy.Rozhovor se zaměřil především na to, proč tato iniciativa vznikla a jaké jsou myšlenky na jejím pozadí. Všichni víme, že IT v naší státní správě je v tristním stavu – denně nám je dokládají zprávy Hlídače státu, v novinách v pravidelných intervalech čteme o enormně předražených státních IT zakázkách a zároveň není vidět žádnou změnu kurzu z pohledu vládních činitelů. Jakub se rozhodl věnovat svůj čas a peníze na to, aby ukázal, kterým směrem by se mohl vývoj do budoucna ubírat a porovnává naše problémy s těmi zahraničními. Podobná uskupení totiž v zahraničí (Polsko, Slovensko, Rumunsko) totiž už dávno fungují.Základem software pro státní správu musí být změna vlastnictví kódu, kdy kód psaný na zakázku musí vlastnit stát, státní aplikace musí mít své otevřené API a ideálně být i open source. Přičemž výše uvedené nemusí být dogma, ale je nutné se na to vždy dívat otevřeně, a tam kde to má smysl svá očekávání upravovat dle potřeby. Především je nutné otočit pohled jakým se aplikace navrhují a primárním pohledem na software se musí stát pohled občana a ne státu.V rozhovoru se Jakuba ptáme jak vytipovává projekty, které v rámci Česko Digital dostanou podporu a proč. Proč se Česko Digital chce věnovat rozjetí takového projektu, ale už ne už o jeho celý životní cyklus. Proč je důležitá dlouhodobá udržitelnost projektu bez další větší vnější intervence. Důležitým dílkem v projektech Česko Digital je totiž “byznysová” udržitelnost projektu a tedy, aby projekt byl schopen dlouhodobě uživit sám sebe.Ve zprávách proběhlo kolik stovek – respektive v poslední době i víc než tisíc lidí se zapojilo do iniciativy Česko Digital a proto se Jakuba ptáme, jaké plány má s řízením takového množství lidí. Zcela jistě je mezi nahlášenými dobrovolníky velký rozdíl mezi jejich časovými možnostmi, reálným zájmem a odborností. Klasifikovat a organizovat takto heterogenní skupinu lidí nebude zcela jistě jednoduchá záležitost. Klíčovými osobami jsou koordinátoři projektů, které nemusí být jednoduché vyhledávat a je oprávněná obava, že takové osoby to budou schopné dělat ve svém volném čase.

1hr 18mins

10 Feb 2020

Rank #9

Podcast cover

50 - Architektura a technické řešení automatizace Domotronu

V pokračování rozhovoru s Alexem Janouškem a Martinem Koperniechem z veletrhu For Arch jsme se víc zaměřili na technické řešení Domotron platformy. Staví na řídící jednotce Tecomat Foxtrot, o které byl jeden z našich předchozích dílů – Teco – chytrá elektroinstalace, pro který je napsaný speciální řídící software komunikující s Azure cloudem.Upozorněnní: nešťastně jsme pro natáčení zvolili den před konáním konference přímo na výstavišti PVA Letňany. Netušili jsme, že v tu dobu budou na místě finišovat konstrukce posledních stánků a přípravu areálu na výstavu. Hluk na pozadí byl tedy dost silný a celý rozhovor jsme museli přestříhat a vyčistit. Myslím, že výsledek je nakonec docela dobře poslouchatelný, i když je tam zvuková kulisa znatelná. Omluvte tedy pro tento díl zhoršenou kvalitu zvuku.Ačkoliv je řešení plně autonomní a i při výpadku internetu a cloudu je chytrá domácnost stále v provozu, je možné z cloudu celou domácnost ovládat a konfigurovat, sledovat statistiky a v budoucnu bude třeba cloud provoz domácnosti i automatizovaně optimalizovat a tím i snižovat náklady.Ptáme se samozřejmě i na zpětnou kompatibilitu, aktualizace, testování a zabezpečení a tak se dozvíte plno věcí, které by normálně zůstaly skryté za oponou.

35mins

27 Jan 2020

Rank #10