OwlTail

Cover image of Haber Ekonomisi

Haber Ekonomisi

Haber Ekonomisi programında Yrd. Doç. Dr. Sarphan Uzunoğlu Türkiye'de ve dünyada haber odalarındaki ekonomik modeller ve tüketici davranışları üzerine fikirler üretiyor, konuklarıyla gazetecilik alanındaki gelişmeler üzerine konuşuyor.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Podcast cover

Uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye'ye yaptıkları yatırımlar ne anlama geliyor?

Haber Ekonomisi'nin yeni bölümünde Lübnan Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sarphan Uzunoğlu, +90 vesilesiyle uluslararası medya kuruluşlarının ve devletlerin Türkiye'nin medya alanına yaptıkları yatırımları ele alıyor. Bu yatırımların getirilerini ve götürülerini tartışmaya açıyor.

19mins

6 May 2019

Rank #1

Podcast cover

Emre Saklıca ile Apple News+ üzerine bir sohbet

Haber Ekonomisi'nin bu bölümünde Lübnan Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sarphan Uzunoğlu, Shortmag.org kurucusu, NewsLabTurkey yazarı ve gazeteci Emre Saklıca'yı konuk ediyor. Saklıca ve Uzunoğlu artı ve eksileriyle Apple News+'ı ele alıyor, Apple'ın yayıncılık endüstrisine müdahalesini analiz ediyorlar.

24mins

27 Mar 2019

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

Yerli ve milli medyanın krizi

Sarphan Uzunoğlu, Haber Ekonomisi'nin yeni bölümünde 12 Şubat'ta Yeni Şafak’ta çıkan İbrahim Karagül imzalı yazı üzerinden “yerli medya” olarak tanımlanan medyanın neden çıkış yolunu bulamayacağını anlatmaya çalışıyor. Bu bölümde TRT'nin ve yerli medyanın varoluş krizinden devletin medya alanındaki varlığına farklı konular tartışmaya açılıyor.

11mins

24 Feb 2019

Rank #3

Podcast cover

Habercilikte kleptomani ve reklamcıların acımasızlığı

Türkiye’de sorun, gazetelerin müşteri olarak siyasi partileri tanımlaması ve onların taleplerine karşılık vermeye çalışmaları. Odak grup ya da kamuoyu araştırmalarıyla değil başka ölçütlerle ilgileniyor olmaları. Kleptomani problemi elbette orada ve var; ancak çürük çarık elmamızın günahını pazardaki yaramaz çocuklara yüklemek pek de mantıklı değil.Dr. Sarphan Uzunoğlu, Haber Ekonomisi'nin bu bölümünde Demirören'in dümenindeki Mehmet Soysal'ın medyaya ilişkin yazılarını ele alıyor.

9mins

9 Dec 2018

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Profesyonel gazetecilik ve odadaki fili tanımlamak

Kadri Gürsel’in Ben de sizin için üzgünüm isimli kitabı vesilesiyle Artı TV’ye verdiği söyleşide profesyonel gazetecilik hakkında söyledikleri üzerine bir anda tüm medya ve akademi camiasını saran gazetecilik tartışması başladı. Gürsel’in söyledikleri bir yandan sektörel anlamda iyi bir diyalog için vesile olurken, öte yandan da sorun ve durum tespiti yapma konusunda çoğunlukla objektif bir tavır içerisinde olamadığımızı gösterdi.UiT Norveç Arktik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sarphan Uzunoğlu, bu programda bu tartışmayı ele alıyor. Alternatif ve ana akım medyayı profesyonellik açısından sorgulayıp, Kadri Gürsel'in açtığı tartışmaya katkı sunmaya çalışıyor.

14mins

25 Nov 2018

Rank #5

Podcast cover

Gazetecilikte dijital gizlilik: Suç değil gereklilik

Akademisyenlerde de gazetecilerde de sosyal ağlara yönelik bir bıkkınlık var. Aynı bıkkınlık, Türkiye gibi ülkelerde Signal de dahil olmak üzere hakkında herhangi bir soruşturma olmayan güvenli anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanma gibi durumlarda da karşımıza çıkıyor. Bu, bir bıkkınlık olduğu kadar aynı zamanda da gazetecilerin, kaynaklarıyla güvenli iletişim kurabilecekleri alanları boşaltmaları, buna bağlı olarak da dijital olarak kendilerine aktarılabilecek haberlerin yollarını kapamaları anlamına geliyor. Peki gazeteciler dijital güvenliği neden önemsemeli? İletişim güvenliğini sağlamak neden gazeteci açısından etik bir görev? UiT Norveç Arktik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sarphan Uzunoğlu anlatıyor.

11mins

17 Nov 2018

Rank #6

Podcast cover

Dark Social nedir? Bu konu gazetecileri neden ilgilendiriyor?

Haber Ekonomisi'nin bu bölümünde Sarphan Uzunoğlu Dark Social kavramını önce açıklıyor ardından da Dark Social üzerinden sitelere gelen trafiğin artışı ve bu konunun gazetecileri neden ilgilendirdiği üzere yorumlarını paylaşıyor.

13mins

30 Oct 2018

Rank #7

Podcast cover

Dijital yayınların tabusu: Ziyaretçi istatistikleri

Yakın zamanda Türkiye’deki dijital haber odaları yahut geleneksel haber organizasyonlarının dijital yayınları üzerine çalışan birkaç akademisyenle konuşurken, bu alanda akademik çalışma yürütmeye çalışmanın en önemli zorluğunun, benzeri Similarweb.com türü organizasyonlar üzerinden elde edilebilecek verinin, doğru ve bütünlüklü hâlinin doğrudan haber odası üzerinden elde edilememesi olduğu fikri öne çıktı. Peki platformlar, tam olarak olmasa da benzerleri elde edilebilecek verileri, araştırmacılardan çoğu zaman neden saklıyorlar? Ya da tıklama verileri, dijital yayıncılar bakımından tam anlamıyla ne ifade ediyor?

17mins

26 Oct 2018

Rank #8

Podcast cover

Gazeteciler e-posta yoluyla yaptıkları iş başvurularında nelere dikkat etmeli?

İyi bir başvuru mektubu iyi bir haber gibidir. Gereksiz detaylardan ve gereksiz sıfatlardan arınmıştır. Dr. Sarphan Uzunoğlu, gazeteciler için iyi bir iş başvurusu e-mail'i yazmanın inceliklerini anlatıyor.

17mins

18 Oct 2018

Rank #9

Podcast cover

Ücretli dijital abonelik modelleri

Haber Ekonomisi'nin bu bölümünde Sarphan Uzunoğlu Türkiye'den ve dünyadan örneklerle gazetelerin dijital abonelik stratejilerini değerlendiriyor.

8mins

11 Oct 2018

Rank #10