OwlTail

Cover image of Na rovinu o podnikaní

Na rovinu o podnikaní

Inšpirácia a praktické rady od skúsených podnikateľov, ktorí začali z nuly a vybudovali úspešné a rešpektované firmy na Slovensku ale aj vo svete.

Popular episodes

All episodes

Read more

Inšpirácia a praktické rady od skúsených podnikateľov, ktorí začali z nuly a vybudovali úspešné a rešpektované firmy na Slovensku ale aj vo svete.

NRoP 001: Firmu založil už počas školy, dnes je v prvej desiatke na trhu

Podcast cover
Read more
Peter Friedmann začal podnikať doslova z nuly. So svojimi spoločníkmi založil firmu už počas vysokej školy (v roku 2011) a napriek
veľkej konkurencii to spolu dotiahli do prvej desiatky sprostredkovateľských
firiem na slovenskom trhu. S obratom 5,5 milióna eur dnes patria do prvých 10%
slovenského biznisu.
Začiatky však neboli jednoduché. Bolo potrebné splniť všetky zákonné povinnosti a venovať veľké úsilie sebavzdelávaniu. Vybudovať dobre fungujúcu firmu nielen s veľkým obratom, ale najmä so spokojnými zamestnancami aj zákazníkmi, je náročný proces. Vyžaduje si to celého človeka a veľké nadšenie pre vec.
V PROSIGHT Slovensko nezostali len pri tom. V roku 2015 začali aktívne pomáhať verejnosti s riešením najčastejších finančných otázok. V rámci svojho vzdelávacieho programu PROSIGHT Academy spustili verejné prednášky o financiách pod značkou NA ROVINU. Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je len logickým pokračovaním zaujímavého vzdelávacieho projektu.
O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academy Verejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinu/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Feb 05 2019

36mins

Play

NRoP 002: Nečakaj na lídrov, začni od seba

Podcast cover
Read more
Milan Šolc je jeden zo zakladateľov spoločnosti PROSIGHT Slovensko. S obratom 5,5M EUR a veľkosťou obchodnej siete, viac ako 250 licencovaných spolupracovníkov, patrí medzi top firmy v obore finančného sprostredkovania a vzdelávania. Už v mladosti opustil svoju komfortnú zónu, vycestoval do zahraničia a získal svetové skúsenosti, ktoré neskôr zúročil pri založení vlastnej firmy.
Je presvedčený, že Slovensko je krajina plná príležitosti a k vybudovaniu biznisu nestačí len dobrý nápad, ale hlavne trpezlivosť a silná vízia. Od roku 2011 budujú spoločnosť, ktorá sa odlišuje od trhových štandardov. Finanční sprostredkovatelia prechádzajú špičkovou odbornou prípravou a poskytujú kvalitnú službu. Viesť a budovať obchodný tím znamená budovať dlhodobé vzťahy, poskytovať špičkovú službu, ktorá šokuje zákazníka a nájsť tých správnych lídrov. Najdôležitejšie je však začať od seba.

Vedomosti nezdieľajú len so svojimi spolupracovníkmi. V roku 2015 vznikol projekt NA ROVINU. Projekt prostredníctvom bezplatných prednášok vysvetľuje fungovanie finančných produktov širokej verejnosti. Je vysielaný aj prostredníctvom Live Streamu na Facebooku.

Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je len logickým doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému:

O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nas
O PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academy
Verejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinu/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Feb 19 2019

1hr 3mins

Play

NRoP 003: Je naozaj možné začať podnikať už počas školy alebo popri zamestnaní?

Podcast cover
Read more
V zahraničnej literatúre nie je podnikanie spájané s dosahovaním zisku, ale skôr s dosahovaním úspechu. Je jedným z najťažších zamestnaní, pretože so sebou prináša veľké množstvo zodpovednosti. Túto zodpovednosť nedokáže prijať každý. Vysoká škola vás vie tejto zodpovednosti naučiť. Niekto si vysokou školou predlžuje mladosť, no sú tu aj takí, ktorí to berú naozaj vážne a už počas školy sa zamýšľajú nad svojou budúcnosťou. Nečakajú že im príležitosť padne z neba, ale hľadajú spôsob ako si vybudovať niečo vlastné.

Môj dnešný hosť ako on sám povie "pochádza z prostredia, kde v určitom období zažil, že financií nebolo veľa". Aj to bola jedna z vecí ktorá ho poháňala vpred. Na dosiahnutie svojho úspechu si dal hranicu 7 rokov a spolu s kamarátmi, počas VŠ založili v suteréne paneláku vlastný biznis...Dá sa to? Je možné popri štúdiu alebo popri zamestnaní začať reálne podnikať alebo dokonca vybudovať veľký biznis? Čo je potrebné pre to urobiť? Na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpoveď s Petrom Mačákom, jedným z troch zakladateľov spoločnosti PROSIGHT Slovensko, ktorá dnes patrí medzi popredné sprostredkovateľské spoločnosti. Jeho príbeh je inšpiratívny najmä pre mladých ľudí.

Od roku 2015 spoločnosť PROSIGHT Slovensko aktívne pomáha verejnosti s riešením najčastejších finančných otázok. Prostredníctvom svojho vzdelávacieho programu PROSIGHT Academy spustili verejné prednášky o financiách pod značkou NA ROVINU. Projekt prostredníctvom prednášok vysvetľuje fungovanie finančných produktov širokej verejnosti. Je vysielaný aj prostredníctvom Live Streamu na Facebooku.

Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je len logickým doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému:

O PROSIGHT Slovensko – https://www.prosight.sk/o-nas
O PROSIGHT Academy – https://www.prosight.sk/prosight-academy
Verejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) – https://www.facebook.com/narovinu/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ – www.narovinu.online

Mar 05 2019

33mins

Play

NRoP 004: Web ako nástroj úspešného biznisu

Podcast cover
Read more
Martin Krupa založil webovú agentúru ui42 (www.ui42.sk), ktorá ma vyše 50 zamestnancov a je lídrom v oblasti webových technológií na Slovensku. Stál pri zrode pracovného portálu Profesia.sk, jeho služby využívajú popredné e-shopy, ktoré zo Slovenska expandovali na viaceré zahraničné trhy. Mohli ste ho stretnúť na rozličných konferenciách, kde prednáša hlavne v oblasti UX, tzn. použiteľnosť webov. Založili projekt MastersGate (www.mastersgate.com), kde pomáhajú začínajúcim e-shopom v podobe akcelerátora a vrcholí konferenciou so špičkovými spíkrami z oblasti marketingu.
Svet sa presúva do online prostredia. Tomu sa musia prispôsobiť nielen predajcovia produktov, ale aj poskytovatelia služieb. Web je neodmysliteľnou súčasťou úspešného biznisu, no nie každá webová stránka je úspešná. Ako merať jeho úspešnosť a prečo nie je dobré sa spoliehať len na kanály ako Facebook či Instagram sa dozviete v tejto epizóde.
Ak vás svet webov zaujal, máme pre vás ďalšiu skvelú pomôcku. Zapojte sa do súťaže o knihu Martina Krupu: "E-SHOP: Od nápadu po úspech". Prebieha na našej Facebook stránke Na rovinu (www.facebook.com/narovinu/). Kniha je samozrejme aj v predaji na martinus.sk, alebo na wolterskluver.sk.
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ (www.narovinu.online) je interaktívnym doplnením vzdelávacieho ekosystému PROSIGHT Slovensko (www.prosight.sk). Zložitý svet financií dostávame k širokej verejnosti aj prostredníctvom verejných prednášok, ktoré vysielame prostredníctvom Live streamov na Facebookovej stránke (www.facebook.com/narovinu).

Mar 19 2019

34mins

Play

NRoP 005: Zo Sabinova do deviatich štátov Európy

Podcast cover
Read more
Dalibor Cicman začal s pomocou rodičov podnikať už počas strednej školy. Vyrábal webové stránky alebo eshopy na zakázku. Napokon sa rozhodol vytvoriť si svoj vlastný eShop. Ten vznikol v roku 2004. Odvtedy urobil veľký kus práce. eShop GymBeam rastie medziročne o desiatky percent, minuloročný obrat mal na úrovni takmer 17 miliónov eur. Svoje produkty predáva už v 9-tich krajinách Európy. V apríli minulého roka ho Forbes zaradil do prestížneho rebríčka 30 pod 30.
O svoje skúsenosti a poznatky nielen v začiatkoch podnikania sa podelil aj s nami. V tejto epizóde sa dozviete tipy ako začať, ako sa postupne učiť, kde získavať dôležité poznatky a ako ich aplikovať do praxe a mnoho iného.
Zaujímavé linky z podcastu:GymBeam - https://gymbeam.sk/Blog Dalibor Cicman - http://daliborcicman.com/
Ecommerce platformy:Shopify - https://www.shopify.com/WooCommerce - https://woocommerce.com/Magento - https://magento.com/
Odporúčaná kniha:Daniel Kahneman: Myšlení rychlé a pomalé (vyd. Jan Melvil publishing, 2012) - https://www.martinus.sk/?uItem=139200
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academy
Verejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinu/Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Apr 02 2019

31mins

Play

NRoP 006: Online nástroje moderného obchodu

Podcast cover
Read more
Slavomír Molnár začal s podnikaním v roku 2008. Vydal sa cestou finančného sprostredkovania, ktoré malo v tom čase dosť negatívnu mienku. Bol presvedčený, že musí ponúknuť niečo iné, na čo boli ľudia zvyknutí. Potenciál videl na internete, kde začal budovať svoju osobnú značku. V spolupráci so spoločnosťou PROSIGHT Slovensko sa stal priekopníkom digitálneho marketingu vo finančných službách. Po rokoch má tisíce klientov, pravidelne publikuje odborné články a môžete ho vidieť vystupovať v médiách. Je tvorcom online porovnávačov a keď napíšete do Googlu "finančný sprostredkovateľ" objaví sa na najvyšších pozíciach.
Tipy ako správne pracovať s online nástrojmi, prečo tvoriť plnohodnotný obsah a ako zvyšovať produktivitu sa dozviete v tejto epizóde.
Web Slavomír Molnár - www.slavomirmolnar.sk
Zaujímavé linky na nástroje, ktoré vylepšia váš online marketing a produktivitu:
Google Trends - https://trends.google.comGoogle Search Console - https://search.google.com/search-consoleHotjar - https://www.hotjar.com/Mailchimp - https://mailchimp.com/
Slack - https://slack.com/Trello - https://trello.com/Wunderlist - https://www.wunderlist.com/
Podcast NA
ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému
spoločnosti PROSIGHT Slovensko:
O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinu/Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Apr 16 2019

42mins

Play

NRoP 007: Živnosť alebo sro? Prvé kroky do sveta podnikania vedú cez založenie firmy

Podcast cover
Read more
Branislav
Kováč, vyštudoval dve vysoké školy. Ekonomickú univerzitu vo Viedni a neskôr
pokračoval v štúdiu na Slovensku, konkrétne na Fakulte podnikového
manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde ukončil špecializačné
štúdium „Ohodnocovanie majetku podnikov“, a na Právnickej fakulte Univerzity
Komenského, ktoré ukončil s titulom Mgr.
V
súčasnosti je partnerom a konateľom spoločnosti VGD SLOVAKIA s. r. o., daňovo poradenskej a audítorskej
spoločnosti, kde vedie daňové a právne oddelenie. Špecializuje sa
predovšetkým na oblasť medzinárodného zdaňovania, fúzií, akvizícií,
transferového oceňovania, DPH a priamych daní. Okrem iného je členom
prezídia slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).
Tipy o tom,
čo musíte urobiť na začiatku pokiaľ sa chcete stať podnikateľom sa dozviete v
tejto epizóde podcastu.
Web
spoločnosti VGD Slovakia s.r.o. - https://sk.vgd.eu
Nexia
International – https://www.nexia.com
Zaujímavé linky z podcastu:
Obchodný
register SR – https://www.orsr.sk
Živnostenský register SR – https://www.zrsr.sk
Ústredný
portál verejnej správy - https://www.slovensko.sk
Podcast NA
ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému
spoločnosti PROSIGHT Slovensko:
O PROSIGHT
Slovensko – https://www.prosight.sk/o-nas
O PROSIGHT Academy – https://www.prosight.sk/prosight-academy
Verejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) – https://www.facebook.com/narovinu/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ – www.narovinu.online

Apr 30 2019

35mins

Play

NRoP 008: Ako zaujať videom a budovať značku na YouTube

Podcast cover
Read more
Mária Friedmannová absolvovala štúdium sociálnej antropológie a genetiky na Univerzite v Oxforde. Pokračovala magisterským štúdiom a získala doktorát z psychológie. Počas štúdia založila letnú akadémiu Discover, ktorá pomáha stredoškolákom rozvíjať kritické myslenie. To bol základ pre jej následnú prácu v Google, kde takmer 4 roky skúmala skúsenosti používateľov (User Experience) na sociálnej sieti YouTube. Dôkazom, že v podnikateľskom v prostredí sa pohybujú šikovné ženy je aj umiestnenie v rebríčku Forbes 30 pod 30.
Video je v dnešnej dobe fenomén. Prečo je potrebné byť na YouTube, ak chcem vybudovať silnú značku. Ako spoznať konkurenciu a odlíšiť sa od nej, aké štatistiky je potrebné sledovať, ako sa zarábajú peniaze na YouTube a mnoho ďalších skúsenosti z praxe nájde práve v tejto epizóde.
Viac o Márii Friedmannovej aj jej príbehu si prečítajte na FORBES (www.nevyhoreni.forbes.sk/maria-friedmannova/)
Najdôležitejšie metriky úspešného YouTube kanálu:
Rast počtu odberateľov (trend)Loajalita publikaDopozerateľnosť videaZdieľanie videí
Zaujímavé linky z podcastu:
Vytvorenie YouTube kanálu (www.youtube.com)Nástroj na analýzu kľúčových slov (www.tubebuddy.com)Analýza sledovania YouTube kanálu (www.youtube.com/analytics)
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:
O PROSIGHT Slovensko – www.prosight.sk/o-nas
O PROSIGHT Academy – www.prosight.sk/prosight-academy
Verejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) – www.facebook.com/narovinu/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ – www.narovinu.online

May 14 2019

42mins

Play

NRoP 009: Úspešná firma je behom na dlhú trať

Podcast cover
Read more
Ondrej Smolár je výkonným riaditeľom a zakladateľom spoločnosti SOITRON, jednej z najväčších a najúspešnejších IT firiem na Slovensku. Príbeh firmy SOITRON len potvrdzuje, že ak spojíte cieľavedomú prácu, vytrvalosť a nadšenie, dokážete vybudovať kvalitnú a úspešnú firmu, ktorá dokáže konkurovať aj najväčším spoločnostiam vo svojom obore.
O firme SOITRON
V roku 1991 sa stretli štyria mladí nadšenci rozvíjajúcich sa sieťových technológií a založili spoločnosť TRONET. V roku 2003 po vytvorení joint-venture so španielskou spoločnosťou SOITSA SA vznikla spoločnosť SOITRON. Firma sa stala lídrom na slovenskom trhu v oblasti systémovej integrácie a outsourcingu IT. Už o dva roky prišlo ďalšie dôležité rozhodnutie, kedy SOITRON odkúpil podiel španielskeho partnera a pustil sa definitívne do expanzie na európsky trh.
V roku 2011 spoločnosť Deloitte zaradila Soitron medzi päť najstabilnejších IT hráčov v Strednej Európe. Dnes je SOITRON prítomný v ôsmych krajinách, okrem strednej a východnej Európy aj v Turecku a Veľkej Británii. Je významným partnerom veľkých medzinárodných korporácií, ako je CISCO, AVAYA, IBM, MICROSOFT a mnohých ďalších. S obratom celej skupiny vo výške viac ako 100 mil. EUR a viac ako 800 zamestnancami sa radí medzi najväčšie slovenské firmy na Slovensku.
Zaujímavé linky z podcastu: Web spoločnosti SOITRON Československo: https://www.soitron.com/sk/ Ultra-bežecký pretek STEFANIK TRAIL 140: http://stefaniktrail.sk/sk/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:
O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nas
O PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academy
Verejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinu
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

May 28 2019

43mins

Play

NRoP 010: Podnikám, mám daňovú povinnosť

Podcast cover
Read more
Branislav Kováč, v súčasnosti partner a konateľ spoločnosti VGD SLOVAKIA s. r. o., daňovo poradenskej a audítorskej spoločnosti, v ktorej vedie daňové a právne oddelenie. Špecializuje sa predovšetkým na oblasť medzinárodného zdaňovania, fúzií, akvizícií, transferového oceňovania, DPH a priamych daní. Okrem iného je členom prezídia slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).
Po veľmi úspešnej epizóde NRoP007 o začiatkoch podnikania, sme p. Kováča pozvali opäť. Tentokrát sme sa rozprávali o jednej z najdôležitejších povinností podnikateľa, o povinnosti platiť dane. Tiež o asignácii dane a zdaňovaní dividend . Viac už v epizóde.
Čo je to IČO, DIČ a IČ DPH?
IČO - Identifikačné číslo organizácieJe jedinečné 8 miestne neutrálne (nevypovedajúce) číslo, ktoré sa používa na jednoznačnú identifikáciu organizácie. Prideľuje sa každej právnickej osobe a každému podnikateľovi. Spôsob jeho tvorby určuje štatistický úrad. Je nemenné počas celej doby právnej existencie právnickej a fyzickej osoby vedenej v registri organizácií. To znamená, že každej právnickej osobe a každému podnikateľovi sa prideľuje len jedno identifikačné číslo. Pridelené identifikačné číslo sa nesmie prideliť inej právnickej osobe alebo inému podnikateľovi, a to ani v prípade zániku právnickej osoby alebo podnikateľa, ktorému bolo pridelené.
DIČ - Daňové identifikačné číslo (DIČ číslo)
Je jedinečné 10-miestne číslo. DIČ prideľuje daňovému subjektu správca dane (Daňový úrad) pri registrácii na dani z príjmov, spotrebných daniach, miestnych daniach a podobne. Podnikateľ je povinný ho uvádzať na všetkých daňových dokladoch, ktoré vydáva a tiež aj pri styku s úradmi. Ak sa stane podnikateľ platcom DPH, nemusí uvádzať DIČ a namiesto toho uvádza IČ DPH. Zoznam nie je verejný.
IČ DPH
Je identifikačné číslo pre daň DPH (IČ DPH číslo) Prideľuje ho správca dane ( Daňový úrad) osobám registrovaným pre daň z pridanej hodnoty. iČ DPH je zhodné s daňovým identifikačným číslom (DIČ), obsahuje však naviac prefix „SK“ pre Slovensko.
Priama daň
Je štátna alebo miestna daň, ktorá je platená priamo osobou, ktorej sa týka (daňovník, platiteľ dane). Štátnou daňou je daň z príjmov. Daňou z príjmov označujeme daň, ktorej predmetom sú v zásade všetky príjmy resp. výnosy danej fyzickej alebo právnickej osoby okrem výnimiek.
DPH - daň z pridanej hodnoty
Je v súčasnosti vo svete základný typ univerzálnej nepriamej dane a jeden z hlavných príjmov štátneho rozpočtu. Všeobecným dôvodom zavedenia daní je príjem štátneho rozpočtu tej krajiny, na území ktorej je vykonávaná ekonomická aktivita. Pomocou DPH je zdaňovaná spotreba.
Asignácia dane (tzv. 2 % z daní)
Je právo daňovníka použiť určitú časť ním zaplatenej dane z príjmov na osobitné účely.
Zaujímavé linky z podcastu: Daňový kalendár SR - http://danovykalendar.sk Portál daňovej správy - (Finančná správa SR) - https://www.financnasprava.sk Ústredný portál verejnej správy - https://www.slovensko.sk Živnostenský register SR - https://www.zrsr.sk Obchodný register SR - http://www.orsr.sk
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:
O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinu
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - https://www.narovinu.online

Jun 13 2019

30mins

Play

NRoP 011: Syndróm vyhorenia môže byť nebezpečný. Dá sa mu predísť?

Podcast cover
Read more
Pojem "syndróm vyhorenia" nepoznáme dlho. Prvýkrát sa o ňom zmienil vo svojej štúdii doktor Herbert Freudenberger len nedávno - v polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia. V 90tych rokoch sa o ňom začalo intenzívnejšie rozprávať v súvislosti s našim pracovným životom, najmä pri tzv. pomáhajúcich povolaniach (lekári, zdravotné sestry, učitelia, špeciálni pedagógovia).
Hovorí sa, že syndrónom vyhorenia trpí okolo 10% dospelej populácie západných krajín. U pomáhajúcich povolaní dokonca 30 až 40%. Doteraz neexistuje jednotná ustálená definícia. Jedna z nich hovorí, že ide o stav úplného duševného, emocionálneho a telesného vyčerpania, ktoré sprevádza strata motivácie a chuti do práce.
Dôsledky môžu byť vážne. Od zníženého až nulového pracovného výkonu až po panické záchvaty, strach, nechutenstvo a depresie.
V dnešnej epizóde sa porozprávame s Máriou Friedmannovou veľmi osobne o tom, ako to celé môže vzniknúť, čo môžu byť hlavné príčiny a ako sa s tým dá bojovať.
Prečítajte si viac o syndróme vyhorenia a urobte si test (Zdravotéka):https://zdravoteka.sk/magazin/syndrom-vyhorenia-mate-ho-aj-vy-urobte-si-online-test/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:
O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - https://www.narovinu.online

Jun 25 2019

41mins

Play

NRoP 012: Náročná práca a časovo náročný koníček. Ide to vôbec dokopy?

Podcast cover
Read more
Táňa Šúrová študovala herectvo na súkromnom Konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Neskôr sa rozhodla ešte pre externé štúdium politológie v Nitre. Pracuje ako moderátorka v Rádiu Expres.
Tvrdí o sebe, že nie je podnikavý typ, pretože nemá rada riziko a bojí sa toho. Napriek tomu funguje ako samostatne zárobkovo-činná osoba (SZČO), čo je vlastne podnikanie podobnou právnou formou ako živnosť. O tom, ako to teda vlastne je s tým podnikaním, ale najmä o tom, ako zladiť náročnú prácu s časovo veľmi náročným koníčkom, sa v tejto epizóde porozprávame s Táňou Šúrovou. Na záver malé prekvapenie do ďalších epizód...
Zaujímavé linky z podcastu:Rádio Expres: https://www.expres.sk/Moderátorka Táňa Šúrová: https://www.expres.sk/moderatori/tana-surova/Ultra-maratón STEFANIK TRAIL 140: http://stefaniktrail.sk/sk/Reportáž Táni Šúrovej o zdolaní 145 km STEFANIK TRAIL 140:https://www.expres.sk/185637/145-kilometrov-celkove-prevysenie-5330-m-n-m-tana-zvladla-narocny-pretek-stefanik-trail/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - https://www.narovinu.online

Jul 08 2019

37mins

Play

NRoP 013: Zožeňte si dobrého právnika a chráňte svoj biznis už od začiatku

Podcast cover
Read more
Marián Porvažník vyštudoval právo na Oxforde a počas právnej praxe založil na Slovensku Iniciatívu za lepšiu advokáciu, ktorá úspešne presadila skrátenie koncipientskej praxe.
Po rokoch strávených v startupovom prostredí založil spoločnosť Sparring ako spin-off technologickej firmy Vacuumlabs, ktorá má aktuálne sedem pobočiek v rôznych krajinách a viac ako 190 zamestnancov.Sparring je doma v technologickom a inovačnom priemysle, kde svojím partnerom poskytuje právnu podporu či už v základných právnych záležitostiach, ale tiež napríklad expertízu a strategické poradenstvo pri vstupe investorov alebo pri expanzii firmy na svetové trhy. Od vzniku firmy v máji tohto roku Sparring pomáha už viac ako desiatim firmám nielen zo Slovenska, ale tiež z Japonska, USA a Ukrajiny.
Na začiatku podnikania je právne poradenstvo často zanedbávanou oblasťou. Stáva sa, že s prvým väčším úspechom prídu aj prvé problémy v interných vzťahoch. Práve preto je dobré si už na začiatku rozumne nastaviť vzťahy spoločenskou zmluvou, naformulovať precízne obchodné podmienky voči klientom a ochrániť svoje výrobky alebo know-how ochrannou známkou. O tomto všetkom, aj o mnohých ďalších právnych aspektoch podnikania, sa dozviete viac v tejto epizóde.
Čo je to spin-off?Spin-off firmy vznikajú odčlenením istej časti spoločnosti od materskej organizácie. Najčastejšie sa jedná o malé firmy s vysokým rastovým a inovatívnym potenciálom. Podľa svojho pôvodu sa rozdeľujú na sponzorované, tzv. korporátne spin-off firmy a univerzitné spin-off firmy.Prvá skupina, vzniká z už existujúcich firiem. Účelom korporátnych spin-off firiem je maximalizovať zisky alebo zefektívniť obchodné aktivity. Odčlenené  spoločnosti bývajú veľmi citlivé na komerčný tlak, preto sú schopné reagovať na technologické výzvy vo výrazne kratšom čase ako materské organizácie.Druhú skupinu tvoria firmy založené za účelom komercializácie duševného vlastníctva v praxi. Univerzitné spin-off spoločnosti ťažia z výsledkov univerzitného a vedeckého bádania. Vedecká inštitúcia, ktorá je pôvodcom vynálezu má v takejto firme vlastnícky podiel. Najčastejšie je vyčíslený na základe stanovenej hodnoty duševného vlastníctva. Vlastnícky podiel je niekedy ponúknutý súkromnému  investorovi, ktorý vstupuje do takejto firmy prostredníctvom rizikového kapitálu na určité obdobie s cieľom výrazne zhodnotiť svoj vklad.
Zaujímavé linky z podcastu:Sparring: https://www.sparring.io/Vacuumlabs: https://vacuumlabs.com/aboutIniciatíva za lepšiu advokáciu: https://lepsiaadvokacia.sk/Web duševného vlastníctva Min. kultúry SR: https://www.dusevnevlastnictvo.gov.sk/web/guestÚrad priemysleného vlastníctva SR: https://www.indprop.gov.sk
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - http://www.narovinu.online

Jul 23 2019

50mins

Play

NRoP 014: Mladý a úspešný. Recept je jednoduchý: Nemať na začiatku veľké očakávania.

Podcast cover
Read more
Čo ste
robili ako 18 ročný? Dominik Matulaj už pracoval. V dvoch zamestnaniach.
A dalo by sa povedať, že aktuálne žije svoj sen. Je tvárou ranného spravodajstva televízie Markíza a hlasom najpočúvanejšieho komerčného rádia na Slovensku - rádia Expres. A pritom má len 23 rokov. Od prahu dospelosti zarába na dvoch časovo náročných pozíciách. Má vôbec čas na oddych? A potrebuje ho? Dozviete sa v tejto epizóde.
Dominikov Instagram: https://www.instagram.com/dominikmatulaj/?hl=skDominik na rádiu Expres: https://www.expres.sk/redaktori/dominik-matulaj/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinu
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Aug 06 2019

22mins

Play

NRoP 015: LIVE Ak chcete byť úspešní, pozerajte sa na svoj biznis očami zákazníka

Podcast cover
Read more
Špeciálna verejná nahrávka počas konferencie k 8. výročiu založenia spoločnosti PROSIGHT Slovensko za účasti 400 hostí v kongresovej sále hotela Bellevue v Starom Smokovci.
Nedávno ma zaujala štúdia spoločnosti Brandwatch, ktorá hodnotila vyjadrenia zákazníkov na sociálnych sieťach a hľadala značky, ktoré zákazníci doslova milujú. Na prvom mieste figurovala spoločnosť T-Mobile, ďaleko pred značkami z finančného sektora. Práve preto som sa rozhodol pozvať do podcastu hosťa z prostredia telekomunikačného operátora - Ľudmilu Jakubíkovú, manažérku oddelenia pre riadenie zákazníckej skúsenosti v spoločnosti Slovak Telekom.
V dnešnej digitálnej dobe nie je dôležité len ako vaša služba (produkt, web, značka) vyzerá a čo obsahuje, ale najmä ako ju zákazníci vnímajú a používajú, či ju s radosťou odporúčajú alebo či ju doslova zbožňujú. Spätné väzby priamo od zákazníkov poskytujú množstvo užitočných informácií pre vývoj nových služieb, pre vylepšovanie tých existujúcich, ako aj pre zlepšovanie kvality bežných kontaktov a interakcií zákazníkov s vami. Aj toto všetko sa skrýva pod pojmom "Riadenie zákazníckej skúsenosti" alebo anglicky "Customer Experience Management".
Stručne o spoločnosti Slovak Telekom:Najväčší poskytovateľ telekomunikačných služieb na Slovensku s obratom viac ako 750 miliónov eur ročne, člen nadnárodnej skupiny Deutsche Telekom.
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Aug 20 2019

36mins

Play

NRoP 016: Ako odhaliť podvodné investičné schémy

Podcast cover
Read more
Veľké investície do reklamy v tlači alebo v televízii, nadšenie kamarátov pre rozprávkové výnosy alebo zaručené informácie od svojich známych nie sú žiadnou zárukou pre bezpečné a poctivé investovanie. Práve naopak. O svojich skúsenostiach s podvodníkmi by dnes mohlo rozprávať veľa ľudí nielen na Slovensku, ale kdekoľvek vo svete. Prípad Horizont Slovakia a BMG Invest z roku 1998 je toho príkladom. 170 tisíc poškodených klientov a škoda 14 miliárd slovenských korún je jasným dôkazom, že podvodníkom sa darí od ľudí vymámiť často aj posledné úspory celých rodín.
Dnes to nie je inak. Internet sa stal pre podvodníkov výborným nástrojom ako okrádať ľudí efektívne a rýchlo. Instagram a Facebook sú plné podvodných reklám na investovanie. Majú veľmi ľahko rozpoznateľné spoločné črty v komunikácii:
Obrovské, priam rozprávkové výnosy. Tisíce eur denne.Musíš sa zapojiť ihneď, o hodinu už bude neskoro.Už len sedem voľných miest. Rýchlo sa zaregistruj a vstúp do systému.Pozitívne PR majiteľov v očiach verejnosti, keď časť zdrojov vybraných od ľudí používajú na reklamu, nákup športových klubov, charitu a podobne.
Práve preto sme sa rozhodli na túto oblasť pozrieť detailne a pozvali sme si k tomu naslovovzatého odborníka:Branislav Gordan (Coober Capital) je spoluzakladateľom Coober Fund, v rámci ktorého realizuje algoritmické obchodné stratégie na burze. Okrem iných aktivít v oblasti investícií v rámci spoločnosti Impulse Capital vyhľadáva na investovanie zaujímavé technologické firmy v Strednej Európe ako napríklad Safetica, Shoptet alebo Audioteka, ktoré majú dnes v portfóliu. V júni tohto roku úspešne dokončili exit spoločnosti Kiwi.com.
Zaujímavé linky z podcastu:Chronológia podvodu BMG INVEST a Horizont Slovakia:https://dennik.hnonline.sk/slovensko/107983-chronologia-pripadu-bmg-invest-a-horizont-slovakiaCoober Fund: http://www.cooberfund.com/Dohľad nad finančným trhom (Národná banka Slovenska): https://nbs.sk/sk/dohlad-nad-financnym-trhomVzdelávanie vo financiách (PROSIGHT Slovensko): https://www.prosight.sk/vzdelavanie
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Sep 03 2019

34mins

Play

NRoP 017: Zmenila zamestnanie na vlastné úspešné podnikanie

Podcast cover
Read more
Pracujete na plný úväzok a snívate o vlastnom podnikaní. To je situácia, ktorú zažíva veľa ľudí. Urobiť prvý krok je však veľmi ťažké. Strach z neúspechu, existenčný stres a mnoho iného nám bráni postaviť sa na vlastné nohy. To, ako sa to dá prekonať, nám v tejto epizóde porozpráva Lea Grančič, majiteľka pohybového štúdia MOVE ACADEMY, inštruktorka svetoznámych konceptov ako Body Art alebo Deep Work.
Lea vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave. Začínala ako inštruktorka skupinových cvičení vo veľkých fitness kluboch. Na Slovensko priniesla svetoznáme koncepty ako Deep Work a Body art. Založila štúdio MOVE ACADEMY, kde organizuje skupinové cvičenia pre širokú verejnosť. Okrem toho sa venuje školeniam nových inštruktorov.
V roku 2016 sa jej narodila vytúžená dcérka s veľmi komplikovanou diagnózou. Lekári jej nedávali prakticky žiadnu šancu na pohyb. Čo je však nemožné pre medicínu, dokáže zdolať láska a vytrvalosť...
Zaujímavé linky z podcastu:Štúdio MOVE Academy: http://www.moveacademy.sk/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Sep 17 2019

28mins

Play

NRoP 018: Nakopni svoj biznis investíciou

Podcast cover
Read more
Dosiahnuť raketový rast je pre každú firmu snom. Nie je to však jednoduché. Máte produkt alebo službu, ktorá sa predáva, ľudí, na ktorých sa viete spoľahnúť, pomocou marketingových aktivít budujete silnú značku, no dostanete sa do momentu, keď ste obmedzení kapitálom. V tomto štádiu potrebujete investície, potrebujete nájsť niekoho, kto vám pomôže biznis ešte viac nakopnúť. Práve preto sme si do tejto epizódy pozvali Branislava Gordana, ktorý má s investíciami bohaté skúsenosti. 
Braňo má za sebou viacero úspešných investícií. Spoločne s Ondrejom Tomekom (zakladateľ Centrum.cz; 27. najbohatší Čech) riadia investičnú firmu Impulse Capital. Prostredníctvom Impulsu investovali aj do spoločnosti Kiwi.com, cez ktorú ste si pravdepodobne kupovali letenku. Ak áno, tak aj vy ste prispeli k raketovému rastu a v júni tohto roku sa ju podarilo úspešne exitovať a predať podiel General Atlantic. Tiež svoj kapitál naliali do firmy Shoptet, čo je platforma na prevádzkovanie e-shopov. Tá má dominantnú pozíciu v rámci českého e-commerce, beží na nej 17 000 online obchodov, tohtoročný obrat očakáva vo výške 140-150 mil. CZK a zisk okolo 35-40 mil. CZK. 
Prečo by mal podnikateľ vôbec uvažovať o
investícií, kde hľadať investora, čo by mal obsahovať úspešný biznis
plán alebo prečo by mal byť vzťah zakladateľa a investora ako manželstvo
si vypočujte v tejto epizóde.  
Recept na úspešný biznis plán:  
Proof of concept (reálne tržby, existujúca báza zákazníkov, zisk nie je nutný) Plán rýchlosti vývoja tržiebMaržaPredstavenie manažmentuEfektívne využite investície (produkt, marketing, geografická expanzia) 
Zaujímavé linky z podcastu:
Coober Fund: http://www.cooberfund.com/Kiwi.com: https://www.kiwi.com/sk/Shoptet: https://www.shoptet.sk/Safetica: https://www.safetica.cz/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:  O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Oct 01 2019

36mins

Play

NRoP 019: Miliónový biznis v teniskách

Podcast cover
Read more
Peter Hajduček túžil podnikať už v detstve. Počas strednej školy začal s programovaním webových stránok. Postupne sa jeho aktivity z prostredia online marketingu, tvorby webov zoskupili pod jednu strechu a vytvoril agentúru Unikum. Jeho blízkosť k skateboardingu, grafitty či break-dance boli prirodzenou voľbou, prečo si otvoril vlastný obchod s teniskami Footshop.
Obchod, ktorý začal ako študentský projekt, sa dnes rozrástol do obrovských rozmerov. Ich neobyčajný prístup k výberu produktov, predaju, práci so zákazníkmi a podporou lokálnych umelcov priniesol vytúžený úspech.  Za rok 2018 Footshop dosiahlol tržby viac ako 22 miliónov EUR, momentálne má 4 kamenné obchody (2x Praha, Bratislava a Budapešť) a prostredníctvom e-shopu predal už viac ako 600 tisíc párov tenisiek.
Ako sa Peťo dostal k podnikaniu, kedy dosiahol bod zlomu, ako hľadať správnych ľudí do tímu alebo ako udržať kvalitu pri raketovom raste?
Fakt, že podnikanie je o trpezlivosti, dennodennej systematickej práci ale aj o náhode si vypočujte v tejto epizóde.
Zaujímavé linky z podcastu:O Petrovi Hajdučkovi: https://hajducek.sk/Footshop: https://footshop.sk/Unikum: https://unikum.cz/
Knihy, ktoré Peťo odporúča:Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudíKim Scott: Radikálna otvorenosťDaniel Kahneman: Myslenie rýchle a pomalé
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Oct 15 2019

39mins

Play

NRoP 020: Ako vyrásť v digitálnom marketingu

Podcast cover
Read more
Kamil Aujesky začínal vo firme, ktorá založila portály ako Obedovat.sk, Nakupovat.sk. Neskôr v tejto firme vznikol projekt ZlavaDna.sk, kde pracoval ako marketingový špecialista. Po týchto skúsenostiach sa rozhodol na chvíľu opustiť svet marketingu a venoval čisto svojej firme a značke oblečnia Fellows, kde získal cenné skúsenosti v oblasti event marketingu a práci s komunitou. Neskôr sa opäť vrátil k online marketingu a pracoval vo viacerých digitálnych a mediálnych agentúrach a následne v spoločnosti Orange.
Aktuálne vedie svoju vlastnú digitálnu agentúru SamsiDigital, okrem toho je certifikovaný Google Tréner, čo znamená, že ako jeden z pätnástich ľudí na Slovensku má na starosti vzdelávanie jednotlivcov a firmy v oblasti digitálneho marketingu. Celé pod taktovkou Google. Okrem týchto aktivít svoje skúsenosti a vzdelanie neskrýva doma v šuflíku, ale pravidelne organizuje marketingové eventy Digitálny Štvrtok, točí talk show Marketing Backstage a len v roku 2018 prednášal na 65 konferenciách o digitálnom marketingu a biznise.
Kde a ako sa môže človek vzdelávať v digitálnom marketingu, čo by mala obsahovať marketingová stratégia alebo ako sa ako sa dá aj za 3€ denne začať s marketingovou kampaňou? To všetko nájdeš v najnovšej epizóde podcastu s Kamilom Aujeskym.
Zaujímavé linky z podcastu:O Kamilovi Aujeskom - https://kamilaujesky.com/SamsiDigital - https://samsidigital.sk/
Vzdelávacie platformy:Digitálna Garáž - https://learndigital.withgoogle.com/digitalnagarazHubspot - https://academy.hubspot.com/courses/inbound-marketingUdemy - https://www.udemy.com/Google Tréningy - https://skillshop.withgoogle.com/
Kniha Kamila Aujeského:Ako vyrásť v kreatívnom biznise - https://www.martinus.sk/?uItem=666717
Recept na úspešnú marketingovú stratégiu:
Prieskum trhu a analýza konkurencieJasný cieľ komunikácieHlavná myšlienka / vlastnosť, ktorou sa chcem odlíšiťPlán rozpočtuOptimálne rozloženie distribučných kanálov
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:O PROSIGHT Slovensko - https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy - https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) - https://www.facebook.com/narovinu
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ - www.narovinu.online

Oct 29 2019

31mins

Play