OwlTail

Cover image of Nasıl Olunur

Nasıl Olunur

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

Popular episodes

All episodes

The best episodes ranked using user listens.

Warning: This podcast is a series podcast

This means episodes are recommended to be heard in order from the very start. Here's the 10 best episodes of the series anyway though!

Podcast cover

34- Jared Wall

Konuk Amerikalı ancak, sohbet Türkçe. Jared Wall, Türkiye'de yaşayan, "bizi bizlere anlatan" ‘Türkilizce’ diyebileceğimiz yarı İngilizce-yarı Türkçe tweet'leriyle pek çok kişinin dikkatini çeken bir İngilizce öğretmeni. Nasıl Olunur'un bu bölümü bir değişik...

44mins

28 Nov 2019

Rank #1

Podcast cover

1: Serdar Kuzuloğlu

İkizleri yeni dünyaya gelmişti, bir purosu ve 34 TL'si kalmıştı... Sonra neler oldu? Televizyon ve radyo programlarının en çok takip edilen ve aranan konuklarından, başta teknoloji ve değişen dünya olmak üzere birçok konuda ülkemizin en sevilen konuşmacılarından biri olan Serdar Kuzuloğlu, "usta konuşmacılığa"; giden kendi profesyonel macerasını, yaşadığı zorlukları ilk kez anlatıyor.

58mins

28 Mar 2019

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

44- Saffet Emre Tonguç

Nilay Örnek'in bu bölümdeki konuğu, Türkiye'nin en çok gezen, en çok kitap yazan, en fazla ödül alan, en fazla tanınan, çok da çalışan sıkı rehberlerinden biri... O bir "İstanbul uzmanı". Tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç, Nasıl Olunur'un bu bölümünde eğitiminden rehberliğe başlamasına, dünyaca ünlü pek çok ünlü isimle bir araya gelişinden Türkiye'de muhakkak gezilmesi gereken yerlere birçok farklı konuda Örnek'in sorularını yanıtlıyor.

1hr 18mins

27 Jan 2020

Rank #3

Podcast cover

38- Serdar Erener

Serdar Erener; Türkiye’de reklamcılık denince ilk akla gelen isimlerden biri, üzerinden yıllar da geçse sloganları ya da karakterleriyle aklımızda kalan pek çok reklamın yaratıcısı… Erener bu işe nasıl başladı, nasıl geliştirdi? Reklamın dünü, bugününü, yarını… Nasıl Olunur’un 38’inci bölümünde.

1hr 17mins

25 Dec 2019

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

24- Nevzat Aydın

Nilay Örnek’in bu bölümdeki konuğu, Yemeksepeti.com’un kurucu ortağı ve CEO’su, girişimci ve yatırımcı Nevzat Aydın. Cumhuriyet tarihinin en büyük girişimcilik hikâyelerinden birine imza atan Aydın, nasıl başladığını, ekiple ilişkilerini, kendi deneyimleri ışığında başarılı olacak ya da yatırım alabilecek projeler için neler yapılması gerektiğini anlatıyor. Nasıl Olunur’un bu bölümünde, Aydın’ın Obama, Robert De Niro ve Al Pacino gibi dünyaca ünlü isimlerle buluşmalarından Trabzonspor aşkına kadar pek çok konu da muhabbet konusu oluyor.

55mins

12 Aug 2019

Rank #5

Podcast cover

6: Can Öz

Nilay Örnek’in hazırlayıp sunduğu Nasıl Olunur’un 6. Bölümü’nün konuğu Can Yayınları'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Socrates Dergisi’nin genel müdürü Can Öz. Kitap ve dergi yayıncılığı konusundaki benzersiz tecrübesini aktaran Öz’ün, yayınevi yöneticiliğinden, yazarlığa; kitapların ekonomisinden, değişen yayıncılık dünyasına birçok önemli ipucu ve bilgiyi paylaştığı bu keyifli sohbeti sakın kaçırmayın.

53mins

16 Apr 2019

Rank #6

Podcast cover

15 - Mert Fırat

"Nasıl Olunur?"da konuk, sosyal sorumluluk projeleri, işletmeciliği, senaryoları ve hatta seslendirdiği şarkılarla da beğenilen oyuncu Mert Fırat. Sohbet sohbeti açıyor ve ney üflemesinden aşçılık yaptığı günlere, müzisyen babasıyla ilişkisinden halk evleri dönemine kendi tecrübeleri ışığında Mert Fırat, dinleyicilere "Nasıl Olunur"un ipuçlarını veriyor.

48mins

6 Jun 2019

Rank #7

Podcast cover

56- Şermin Yaşar

Nasıl Olunur'un 56'ncı bölümünde Nilay Örnek'in konuğu sosyal mecralarda 'Oyuncu Anne' adıyla da tanınan yazar Şermin Yaşar. Oyunun önemi nedir? Çocuk kitabı yazmanın incelikleri nelerdir? Çocuklarla ne gibi ilginç oyunlar oynanabilir? Günümüzde annelik... Bu bölümde...

1hr 11mins

23 Mar 2020

Rank #8

Podcast cover

50- Emre Arolat

Nasıl Olunur’un 50’nci bölümünün konuğu mimar Emre Arolat. O, Türkiye’nin en yetenekli, en çok tanınan, en fazla tartışılan ve tartışan, hem proje, hem de yazın anlamında en çalışkan mimarlarından biri. Nilay Örnek’in “Nasıl iyi mimar olunur?” sorusuna yanıtla başlayan programda Sancaklar Camii’nden Hatay’daki müze otele, “açık, dışa dönük ve kışkırtıcı” biri olma yolculuğundan gökdelenlere pek çok muhabbet açılıyor. Bölüm, mimarlıktan yola çıksa da sorgulayıcı, çalışkan, samimi bir insan olmaya dair de pek çok ipucu içeriyor. Bu bölüm ‘biraz’ uzun. Böyle bir sözlü kayıt varken kısaltmaya gönlümüz el vermedi. İyi dinlemeler.

1hr 50mins

18 Feb 2020

Rank #9

Podcast cover

41- Evrim Kuran

Evrim Kuran bir girişimci ve özellikle "kuşaklar" üzerinde çalışan araştırmacı. Nilay Örnek ile Evrim Kuran, Nasıl Olunur'un bu bölümünde özel olarak Z Kuşağını masaya yatırıyor; bir önceki kuşaklarla ilişkiler de ihmal edilmiyor. 2000'li yıllarda doğanların Türkiye'deki yaşamları nasıl? Nasıl hissediyor, hangi durumlarda nasıl ortak tepkiler veriyorlar? Ekonomik sıkıntısı olan ile olmayan gençler arasındaki ilişkiler nasıl? Ortak paydaları neler? Gençler hangi müzikleri dinliyor, kimleri örnek alıyor, hangi kitapları okuyor, geleceğe nasıl bakıyorlar? Sorunlar neler, çözüm nerelerde olabilir? Nasıl Olunur'un 41'inci bölümünde.

1hr 10mins

11 Jan 2020

Rank #10

Podcast cover

31- Tarık Bayazıt - Savaş Ertunç

Nasıl Olunur'un bu bölümünde ilk defa "şu anda aktif olarak o işi" yapmayan insanlar var. Ama işlerinde çok iyiler! Nilay Örnek'in konukları Changa, ardından da Müzede Changa adlı restoranların kurucuları, Türkiye'deki yeme-içme sektöründe oyunu değiştiren iki isim; Tarık Bayazıt ve Savaş Ertunç. Kurumsal işlerden daha yaratıcı işlere geçişe, bir dönemin "yükselen İstanbul"undan güldüren anektodlara çok keyifli bir sohbet sizleri bekliyor.

1hr 13mins

11 Nov 2019

Rank #11

Podcast cover

25 - Şokopop

Nilay Örnek'in bu bölümdeki konuğu Türkiye'nin ilk magazin YouTuber'ı Şokopop. Onun programlarında bir hafıza var; popüler kültür, belli dönem insanları, siyaset, mafya, toplum ve huylarımız var. Şokopop yaptığı işi, kendi programının başında “Kavga, polemik, basitlik, skandal, hepsi bu kanalda” diye özetliyor ama aslında o, bildiğimiz magazin kavramına format atıyor, "magazin arkeologluğu yapıyor"

1hr 18mins

16 Sep 2019

Rank #12

Podcast cover

26- Bekir Ağırdır

"Türkiye şöyle... Bu topraklarda yaşayanlar şöyledir, böyledir" diyoruz sık sık; Nasıl Olunur'un 26'ncı bölümünde bu cümleleri "gerçekten" hakkıyla söyleyebilecek, bugünün toplumu hakkında çok şey öğrenebileceğimiz biri var karşımızda... Nilay Örnek'in konuğu, konuşmaları ve yazılarıyla da tanıdığımız, KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır. 

1hr 18mins

21 Sep 2019

Rank #13

Podcast cover

11- Berk İmamoğlu

11’inci bölümde Nasıl Olunur’a Berk İmamoğlu konuk oluyor. Seslenen Kitap’ı kurarak dünyada çok sevilen sesli kitapları Türkiye’ye tanıtan Berk İmamoğlu’nun, Seslenen Kitap’tan Storytel’e uzanan zorlu ama başarılı macerasını anlattığı bölümde, Türkiye’deki girişimcilik dünyasına ve yaşanan dijital dönüşüme dair ufuk açıcı ve öğretici ipuçları bulmak mümkün.

38mins

30 Apr 2019

Rank #14

Podcast cover

37- Doğan Cüceloğlu

Nasıl Olunur’un 37’nci bölümünün konuğu, psikolog, iletişim psikolojisi uzmanı, eğitimci ve Türkiye’de “kişisel gelişim” yayınlarının babası sayılabilecek bir isim; Doğan Cüceloğlu. 1979’dan bu yana kitapları milyonlarca kişiye ulaşan Cüceloğlu, Nilay Örnek’in sorularını yanıtlarken, çocuk yetiştirmeden evliliğe, ‘mış gibi’ yaşamaktan korku toplumu olmaya pek çok konuyu kendi hayatından da yola çıkarak mercek altına alıyor.

1hr 3mins

19 Dec 2019

Rank #15

Podcast cover

16- İlker Canikligil

Nasıl Olunur'da 16'ncı bölümünün konuğu yönetmen İlker Canıklıgil. "Yönetmenlik sanatçılık değildir, son derece teknik bir iştir" diyen Canıklıgil ile yönetmenlik, klişeler, eleştiri kültürü, dizi ve film sektörü, televizyon ile sinema karşılaştırması üzerine akıcı bir söyleşi sizleri bekliyor.

52mins

7 Jun 2019

Rank #16

Podcast cover

10- Saadet Özen

Nilay Örnek, Nasıl Olunur’un 10’uncu bölümde Saadet Özen’i konuk ediyor. Fernando Pessoa ve Jose Saramago gibi birçok önemli yazarın eserlerini Türkçe’ye kazandırmasının yanı sıra eğitimli bir arkeolog olan, İstanbul ve tarihle ilgili çalışmalarıyla da tanınan Saadet Özen ile profesyonel yaşamının tüm bu farklı alanlarına dokunan keyifli bir sohbet bu bölümde sizlerle.

39mins

29 Apr 2019

Rank #17

Podcast cover

30- Mehmet Y. Yılmaz

Nilay Örnek, bu bölümde “Nasıl Olunur?” sorusunu meslektaşı Mehmet Y. Yılmaz’a yöneltiyor. Bugüne kadar pek çok büyük gazete ile derginin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini yapan Yılmaz, bugünün medyasını masaya yatırırken çocukluk ve gençlik yıllarına dair gülümseten anekdotlar da aktarıyor.

1hr 6mins

5 Nov 2019

Rank #18

Podcast cover

21- Mesut Süre

Nasıl Olunur’un 21’inci bölümünde Nilay Örnek’in konuğu Mesut Süre. Radyo programları, stand-up şovu ve son dönemde YouTube’un en iyilerinden biri olan ‘İlişki Testi’ adlı gösterisiyle adından sıkça söz ettiren Süre, komedi yapmanın, tek başına sahneye çıkmanın, televizyonda olmanın zorluklarını anlatıyor. Süre ile kahkaha dolu bir sohbet sizleri bekliyor.

41mins

11 Jul 2019

Rank #19

Podcast cover

7: Vedat Ozan

Nasıl Olunur’un 7. Bölümü’nde konuk, parfümör, koku uzmanı ve yazar Vedat Ozan. Türkiye’de kokuların dünyasını ve gizemini en iyi bilenlerden biri olan Ozan’dan pek çok ilginç bilgi edinebileceğiniz bu bölümde, insanın yaşamsal deneyiminin en önemli parçalarından biri olan koku duyusuna hiç bakmadığınız bir gözle bakacaksınız.

56mins

16 Apr 2019

Rank #20