Cover image of Bourání
(2)
Arts
Design
Leisure

Bourání

Updated about 13 hours ago

Arts
Design
Leisure
Read more

Architektura je všude kolem nás. Zásadním způsobem ovlivňuje naši psychickou pohodu. Stejný vztah, který poutá film a jeho soundtrack, spojuje architekturu a naše životy.

Read more

Architektura je všude kolem nás. Zásadním způsobem ovlivňuje naši psychickou pohodu. Stejný vztah, který poutá film a jeho soundtrack, spojuje architekturu a naše životy.

iTunes Ratings

2 Ratings
Average Ratings
1
1
0
0
0

iTunes Ratings

2 Ratings
Average Ratings
1
1
0
0
0
Cover image of Bourání

Bourání

Latest release on Sep 16, 2020

The Best Episodes Ranked Using User Listens

Updated by OwlTail about 13 hours ago

Rank #1: „Po návratu z Barcelony jsem měl v Praze pocit jako po výbuchu. Nikde nikdo,“ říká Adam Gebrian

Podcast cover
Read more
„Adam Gebrian, 3 měsíce v Barceloně“ je událost, kterou na středeční večer připravilo pražské Centrum architektury a městského plánování. Architekt si totiž instagramovým zpravodajstvím z Barcelony získal publikum, které se o tamějším veřejném prostoru chce dozvědět víc, než stačil zaznamenat. Jestli máte do Prahy daleko, pusťte si náš rozhovor, ve kterém popisuje, jak se místní umí starat o své město a díky hustotě obyvatel tu leccos funguje jinak než u nás.

Jun 20 2018

Play

Rank #2: Bourání se Znamením čtyř: Plechovým krabicím na polích se daří ve společnostech, které nekomunikují

Podcast cover
Read more
„Minimalismus a úcta ke kvalitním stavbám doby minulé, včetně historických, klasických slohů,“ popisuje Martin Tycar práci a témata ateliéru Znamení čtyř, kterého je součástí. O současné architektuře, o dostavbě pražského kampusu na Albertově nebo například o tom, jak se mění Praha, si povídal s Adamem Gebrianem v pořadu Bourání.

Feb 19 2019

Play

Rank #3: Bourání s Janem Vranovským 2: Tokio se neustále přetváří, chová se jako améba

Podcast cover
Read more
Když dá někdo do vyhledávače jméno Jan Vranovský, objeví se mimo jiné jeho instagramový profil, na kterém prezentuje svou fotografickou práci. „K fotografii jsem přišel až v Japonsku. Žil jsem tam neustále studiem a byl na univerzitě, člověk má pocit, že je v ponorce. Žije v obrovském městě, které vůbec nezná. Kampus vypadá jako hrad Bradavice z Harryho Pottera,“ říká Jan Vranovský.

Jan 21 2019

Play

Rank #4: Bourání s Jurášem Lasovským: Na Vltavě by mohly plout multifunkční pontony místo nehybných lodí

Podcast cover
Read more
„Kodaň se mi líbí hlavně kvůli kolům a využívání veřejného prostoru. V létě a na jaře je to jako venkovní obývák – lidé se setkávají venku a posedávají na ulicích,“ říká Juráš Lasovský, architekt, který pracuje v ateliéru v Dánsku, spolu se zbytkem týmu ale navrhuje budovy po celém světě. Na kole se podle něj v Kodani jezdí skvěle, v Praze by se prý dalo jezdit stejně dobře.

Aug 13 2018

Play

Rank #5: Bourání s Miroslavem Šikem II: Praha dělá stejné chyby jako západní města v 60. letech

Podcast cover
Read more
„Praha se vyvíjí dvěma způsoby. Amerikanizací a postmodernizací. Bez přispění reformní vrstvy se trend gentrifikace nezmění,“ říká profesor a architekt Miroslav Šik. V druhém díle pořadu Bourání se s Adamem Gebrianem bavili například o tom, jak se vyvíjí Praha a v čem nás předběhl Stockholm už ve dvacátých letech minulého století.

Oct 12 2018

Play

Rank #6: Bourání s Janem Vranovským: Japonsko není exotika, připomíná krajinu babiček

Podcast cover
Read more
Jan Vranovský je architekt žijící v Japonsku, kde zároveň dostudoval a kde dnes pracuje. V pořadu Bourání s Adamem Gebrianem spolu v první části rozhovoru probrali například rozdílné přístupy studia v Česku a Japonsku nebo to, jak se Jan dostal od konstrukce stroje na obalování jídelních hůlek lepidlem až ke studiu města a informační entropie.

Jan 14 2019

Play

Rank #7: Bourání s Miroslavem Šikem: Architekti a urbanisté mají zabránit útěkům lidí z měst

Podcast cover
Read more
„Architektura není pro fotku ani pro manifest, ale je pro život,“ říká vysokoškolský profesor a architekt Miroslav Šik, který strávil velkou část života ve Švýcarsku. Město pro něj znamená hlavně bydlení a architekti s urbanisty by podle něj měli právě nad bydlením nejvíce přemýšlet. O tom, jak se mění město a co je potřeba dělat, aby lidé z města neutíkali, mluvil s Adamem Gebrianem v pořadu Bourání.

Oct 02 2018

Play

Rank #8: „Autor Transgasu před dvanácti lety nevěřil, že se mi ta budova líbí,“ říká Vladimir 518 v Bourání

Podcast cover
Read more
„Nad zbouranými předrevolučními stavbami brečíme, ale chyby pořád opakujeme,“ myslí si Vladimir 518, autor projektu Česká architektura 58–89. Současné vnímání předrevolučních budov se podle něj mění k lepšímu, obdiv k těmto stavbám ale podle něj přišel pozdě. O tom, proč se na československou architekturu dnes díváme jinak a jak ji přiblížit veřejnosti, mluvil v pořadu Bourání.

Aug 24 2018

Play

Rank #9: Bourání s Matějem Draslarem: Švýcarsko je zlatá klec, ze které se těžko dostává do zahraničí

Podcast cover
Read more
Matěj Draslar žije od malička ve Švýcarsku, kde dnes působí jako architekt a vyučující na ETH v Curychu. Švýcarsko je pro mnoho českých architektů rájem na zemi, nejlepším a největším cílem, kterého by všichni chtěli dosáhnout. Je to tak? O tom, jak se pracuje ve Švýcarsku a jak se Matěj Drasler snaží propojit svou práci a své studenty s Prahou, si poslechněte v pořadu Bourání.

Feb 05 2019

Play

Rank #10: Bourání s Mirko Baumem: Jak provést neproveditelné a nenadělat si u toho do kalhot

Podcast cover
Read more
V první části rozhovoru jsme si s profesorem architektury Mirko Baumem povídali o jeho dětství na okraji mladoboleslavského letiště, kde zatoužil stát se leteckým konstruktérem. Tentokrát si poslechněte o vzniku televizního vysílače na Ještědu, jeho vlivu na tehdejší studenty nebo o tom, jak dokázal Karel Hubáček zařídit v úplném bezvětří vítr pro sovětskou delegaci.

Sep 10 2018

Play

Rank #11: Bourání s Mirko Baumem 2: Ďábel je nejlepší designér

Podcast cover
Read more
„Někdy stojím s otevřenou hubou a smiřuji se s tím, že některým věcem nikdy nebudu rozumět,“ říká architekt Mirko Baum o architektuře, která je podle něj iracionální a snaží se napodobovat něco, co není. Jeho vlastní rukopis definuje soustředění na funkci a technický detail a právě to oceňuje i na architektuře svých kolegů. O geometrii, Tančícím domě a Gripenech mluvil v pořadu Bourání.

Sep 18 2018

Play

Rank #12: Bourání s Annette Gigon: Nechceme stavět stále jen šedivé domy z betonu a kovu

Podcast cover
Read more
„Když stavíme muzeum, chceme, aby prostor bral ohled na umění v něm. Stavba nemá jen odrážet kreativitu architekta,“ říká Švýcarka Annette Gigon o minimalistickém interiéru muzea v Davosu. Poslechněte si rozhovor se známou architektkou o spolupráci s výtvarníky, o domech odrážejících oblohu a o architektonickém viru, který ji přivedl k řemeslu.

Aug 02 2018

Play

Rank #13: Krajinářská architektka Forejtová: Zeleň je potřeba někdy také pokácet. Trávník je v české rodině chlouba manžela

Podcast cover
Read more
Kvůli karanténě se nikam nesmí. A tak jsme s krajinářskou architektkou Martinou Forejtovou vyrazily do parku. Zrovna kousek od jejího domu je park, který se svým studiem Land05 rekonstruovala – Thomayerovy sady v pražské Libni.

Apr 22 2020

40mins

Play

Rank #14: Designéři Vrtiška&Žák: Umíme hodinky i stadion. Kreativita je jenom jedna...

Podcast cover
Read more
Interiéry jsou zadání na pomezí architektury a designu, potkávají se tam obě profese. Kdo je má dělat? Architekt, nebo designér? „Nechci se nikoho dotknout, ale myslím, že spíš designér, protože je schopný řešit to titěrné měřítko, které v interiéru je potřeba, a v exteriéru tolik ne,“ myslí si Roman Vrtiška. S ním a jeho kolegou Vladimírem Žákem jsme řešili právě otázky z citlivého hraničního pásma mezi architekturou a designem.

Feb 18 2020

39mins

Play

Rank #15: Bourání s Mikulášem Hulcem: Z Česka se stávají omalovánky, dotyky historie bychom měli zachovat

Podcast cover
Read more
Na nový památkový zákon se u nás stále čeká. Odborníci jsou dlouhodobě frustrovaní mimo jiné kvůli tomu, že  řada budov jimi považovaných za unikátní, se bourá. Architekti Mikuláš Hulec a Daniel Špička proto založili Centrum pro ochranu a restaurování architektury, zachraňují chrámy, památníky, ale třeba i lidová obydlí z románů národních obroditelů.

Feb 28 2018

Play