OwlTail

Cover image of Český rozhlas - Historie

Český rozhlas - Historie

Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.

Weekly hand curated podcast episodes for learning

Popular episodes

All episodes

Warning: This podcast data isn't working.

This means that the episode rankings aren't working properly. Please revisit us at a later time to get the best episodes of this podcast!

Podcast cover

Archiv Plus: Kladenští horníci ve stínu totalitních ideologií

Fráze jako černé Kladno, kladenská stávka, dělnické hnutí na Kladně či události roku 1920 na Kladně byly nedílnou součástí tuzemské komunistické propagandy.

23mins

12 Nov 2021

Rank #1

Podcast cover

Portréty: Sunjatsen, revolucionář a první čínský prezident

Už 155 let uplyne od narození zakladatele moderní Číny a jejího prvního prezidenta Sunjatsena. Zemřel dřív, než mohl své ideály uvést do života. Nad jeho významem se v pořadu Portréty zamyslí historik Jan Adamec.

23mins

11 Nov 2021

Rank #2

Similar Podcasts

Podcast cover

Jak to bylo doopravdy: Sebevražda básníka Konstantina Biebla? Odpovědnost za jeho smrt mají komunisté, tvrdí historik Kopáč

Konstantin Biebl zemřel na pražském chodníku 12. listopadu 1951. Bylo mu 53 let. Talentovaný básník, který se zapsal do dějin literatury a také básník s řadou obdivovatelů. Na jeho smrti se ale podepsal brutální tlak stalinismu.

21mins

11 Nov 2021

Rank #3

Podcast cover

Jak to bylo doopravdy: Konspirační teorie kolem listopadu 1989? Všechny stojí na vodě, odpovídá historik Tůma

17. listopad 1989 a navazující dny jsou zásadním předělem naší novodobé historie. Přinesly změny ve všech oblastech našich životů. Nejrůznější konspirační teorie, i když se mohou zdát sebevíce absurdní, se týkají i tehdejšího listopadového dění. Jednou z nich je, že to „někdo“ zorganizoval.

21mins

8 Nov 2021

Rank #4

Most Popular Podcasts

Podcast cover

Příběhy 20. století: Poslední „nepřátelé socialismu“. Příběhy odsouzených a vězněných z politických důvodů v roce 1989

Berlínská zeď padla 9. listopadu 1989. Ve stejný den poslal Okresní soud v Táboře na rok do vězení dvaadvacetiletého Jiřího Jelínka, povoláním údržbáře národního podniku Silon Planá nad Lužnicí. Podle rozsudku měl Jelínek spáchat trestný čin pobuřování a k tomu přečin proti veřejnému pořádku, neboť rozšiřoval protestní letáky.

49mins

7 Nov 2021

Rank #5

Podcast cover

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel Karel Jaromír Erben podle divadelníka Lukáše Trpišovského

Lukáš Trpišovský tvoří polovinu tvůrčího dua SKUTR s Martinem Kukučkou. Režiséři inscenovali mnoho představení v České republice i zahraničí. Pro Národní divadlo vytvořili dosud 7 inscenací. Mezi nimi i Kytici.

24mins

7 Nov 2021

Rank #6

Podcast cover

Téma Plus: Ploština žalující a obžalovaná aneb Jaký byl osud moravských Lidic?

Blížil se konec války. Spojenecké armády už byly téměř na dostřel. V předvečer narozenin Adolfa Hitlera bylo jasné, že vítězství Německa mu jako dárek nikdo nepřinese. Přesto, nebo možná právě proto řádila ještě v té době nacistická komanda na okupovaném území mnohde brutálněji než doposud. Padla jim za oběť i malá pasekářská osada na Valašsku – Ploština. Osud „moravských Lidic“ v pořadu Téma Plus připomíná Naďa Reviláková.

53mins

6 Nov 2021

Rank #7

Podcast cover

Osudové ženy: Na svých křídlech mne nese obtížným světem. Osudové ženy: Otýlie Davidová, sestra Franze Kafky

Říkalo se jí Ottla. S jejím bratrem Franzem Kafkou ji pojil mimořádně silný vztah. Byla to právě ona, kdo vzal na svá bedra praktické záležitosti, s kterými si on nevěděl rady. Její život skončil předčasně v plynové komoře koncentračního tábora Osvětim.

27mins

6 Nov 2021

Rank #8

Podcast cover

Historie Plus: Šmelina a veksl. Nedílné součásti socialistického hospodářství

Komunistický režim plánoval vybudovat novou, lepší společnost: Nový člověk řídící se socialistickou morálkou nebude bažit po majetku a své zájmy podřídí celku. Centrálně řízená ekonomika zaručí sociální spravedlnost, uspokojí potřeb všech, zruší chudáky i boháče. Realita byla poněkud jiná.

25mins

6 Nov 2021

Rank #9

Podcast cover

Archiv Plus: Redaktoři rozhlasové Pionýrské jitřenky se občas snažili o zajímavosti pro děti i bez ideologie

V archivu Českého rozhlasu najdete tisíce nahrávek; mezi nimi i více než 40 let starý záznam pořadu Pionýrská jitřenka z ledna 1979. „Napište vše, co se jmenuje podle Vladimíra Iljiče Lenina. U nás i v Sovětském svazu,“ říká mladá žena v reportáži z rekreačního střediska v Poddubí na Sázavě, kam Pionýrská jitřenka svolala své mladé spolupracovníky. I takové byly rozhlasové pořady pro děti před rokem 1989.

24mins

5 Nov 2021

Rank #10