OwlTail

Cover image of Latvijas Neatkarības

Latvijas Neatkarības Podcasts

Read more

5 of The Best Podcast Episodes for Latvijas Neatkarības. A collection of podcasts episodes with or about Latvijas Neatkarības, often where they are interviewed.

Read more

5 of The Best Podcast Episodes for Latvijas Neatkarības. A collection of podcasts episodes with or about Latvijas Neatkarības, often where they are interviewed.

Updated daily with the latest episodes

Best weekly hand curated episodes for learning

Episode artwork

Notikumi, kas tuvināja balsojumu par Latvijas neatkarības atjaunošanu

Play
Read more
4.maijā svinam deklarācijas par Latvijas neatkarības atjaunošanu 30. gadadienu. 1990.gada 4. maijā par deklarāciju nobalsoja 138 toreizējās Latvijas PSR Augstākās Padomes deputāti no 201 ievēlētā. Tādējādi tika izpildīta konstitucionālu lēmumu pieņemšanai nepieciešamā divu trešdaļu vairākuma kvota. Šis rezultāts nebūtu iespējams bez visa iepriekš notikušā Trešās atmodas procesa. Šī procesa nozīmīgākos momentus iezīmējam raidījumā Šīs dienas acīm, izmantojot fragmentus no iepriekšējo gadu sarunām.

Par sākumpunktu šim atskatam var izvēlēties  dažādus notikumus. Tas varētu būt Daiņa Īvāna un Artūra Snipa raksts "Par Daugavas likteni domājot" laikrakstā "Literatūra un Māksla" 1986.gada 17.oktobrī. Šī publikācija aizsāka kampaņu pret Daugavpils hidroelektrostacijas celtniecību, no kuras izauga Vides aizsardzības klubs - pirmā masveidīgā atmodas organizācija, kuras darbībā līdzās tīri ekoloģiskiem motīviem jau drīz izpaudās sabiedrības protests pret vispārējo degradāciju, kuru Latvijai un latviešu nācijai bija nesis padomju totalitārisms.

Nozīmīgas bija grupas "Helsinki 86" akcijas 1987.gadā, kā  pirmajiem publiski paužot Latvijas neatkarības centienus un aktualizējot padomju okupācijas un staļinisma perioda masu represiju faktus.

Taču šoreiz sākam ar Latvijas radošo savienību plēnumu 1988. gada 1. un 2. jūnijā, kad padomju okupācija tika pirmo reizi piesaukta varas sankcionētā notikumā. To atļāvās pateikt Mavriks Vulfsons, toreiz populārs televīzijas politiskais komentētājs un Latvijas Mākslas akadēmijas marksisma-ļeņinisma pasniedzējs. Mavrika Vulfsona 100.dzimšanas dienai veltītajā sarunā šim notikumam pieskārās vēsturnieks Marģeris Vestermanis.

No tās pašas tribīnes toreiz 1988.gada jūnijā izskanēja arī pirmais aicinājums dibināt tautas masu kustību sabiedrības demokratizācijai. Latvijas Tautas fronti. Attiecīgo uzsaukumu plēnumā nolasīja dzejnieks un žurnālists Viktors Avotiņš. Idejas tapšanas kodolam līdz ar viņu piederēja arī ģeogrāfs Valdis Šteins un selekcionārs un žurnālists Jānis Rukšāns. Lūk, kā viņi šos notikumus atcerējās Tautas frontes dibināšanas kongresa 25.gadadienai veltītajā sarunā.

Tautas frontes dibināšanas kongresā 1988. gada 8.oktobrī Latvijas Tautas fronte vēl nebija gatava deklarēt kā mērķi Latvijas suverēnā valstiskuma atjaunošanu. Tas notika gadu vēlāk, 2. Tautas frontes kongresā, 1989. gada 7.un8.oktobrī. Taču organizācija strauji kļuva masvedīga, jau drīz aptverot vairāk nekā 100 tūkstošus biedru un tās organizētajās masu manifestācijās piedalījās simti tūkstošu. Par starptautiski pamanītāko notikumu kļuva trīs Baltijas valstu kustību kopīgā akcija "Baltijas ceļš" 1989. gada 23.augustā - Staļina-Hitlera jeb Molotova-Ribentropa pakta 50.gadadienā. Baltijas ceļa 25.gadskārtā to atcerējās vācu vēsturnieks Hamburgas universitātes Ziemeļaustrumeiropas pētniecības centra pētnieks Detlefs Hennings, kurš tobrīd kā students bija saņēmis atļauju gadu ilgam mācību braucienam uz Latviju un uzturējās Rīgā.

Norises gadā pirms 1990. gada 18.marta Augstākās Padomes vēlēšanām un 4.maija balsojuma atceras toreizējais Tautas frontes priekšsēdētājs publicists Dainis Īvāns.
May 04 2020 · 30mins
Episode artwork

Sieviešu loma Latvijas neatkarības izcīnīšanā

Play
Read more
Vēstures stāsti parasti ir vīriešu stāsti, īpaši, ja pētām dažādu karu vēsturi. Līdztekus daudz un dažādām organizācijām, kas šogad svin savu simtgadi, jāmin arī Latvijas Sieviešu palīdzības korpuss, kam bija nozīmīga loma valsts neatkarības izcīnīšanā. Tas dibināts 1919. gada 22. septembrī. Kā šī organizācija darbojās un kāda bija sieviešu loma Latvijas sabiedriskajā dzīvē pirms simts gadiem, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta vēsturniece Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta zinātniskā asistente Aiga Bērziņa. Viņa stāsta arī par Elzu Žiglēvicu, Sieviešu palīdzības korpusa darbinieci, kura kritusi 1919. gada 20. oktobrī un ir viena no trim sievietēm, kas apbalvota ar Lāčplēša Kara ordeni.

"Sievietes lomas pētniecībai vēsturē Latvijā pievērsās pēc neatkarības atgūšanas 90.gados. Ir atrodami daudzi raksti par sievietēm Latvijas vēsturē un arī Neatkarības karā, bet tie nav populārā formā," skaidro Aiga Bērziņa.
„Sievietes ir nostabilizējošās Latvijas vēsturē, bet ir vēl daudz, ko pētīt," bilst Bērziņa.
Žēlsirdīgo māsu darbs Latvijā pirms simts gadiem

Sākoties Pirmajam pasaules karam, daudzās vietās atvēra žēlsirdīgo māsu kursus, kuros laikā no trim mēnešiem līdz vienam gadam jaunas sievietes  apguva māsas profesiju un pēc tam stājas līdzās ārstiem, lai palīdzētu apkopt ievainotos karavīrus un arī ārstētu bēgļus. Vairāk par šo laiku stāsta P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja speciālists Mārtiņš Vesperis.
Sep 30 2019 · 42mins

Similar People

Padomju Savienībā

Igoru Mintusovu

Karlis Ulmanis

Jenss Reihs

Tautu Savienība

Ulda Neiburga

Imanta Sudmaļa

Elmārs Ernsts Rozītis

Jānim Čakstem

Jānis Streičs

Latvijas Republiku

Padomju Savienība

Tālava Jundža

Eiropas Savienību

Valdis Āboliņš Berlīnē

Episode artwork

Paralēlēs meklējot: Latvijas neatkarības iegūšana un neatkarības atjaunošana

Play
Read more
21. augustā aprit 25 gadi kopš Latvijas neatkarības de facto atjaunošanas 1991. gadā. Nemaz tik daudz nav atlicis līdz Latvijas simtgadei, vien pāris gadi. Tāpēc sarunā raidījumā Šīs dienas acīm paraudzīsimies uz paralēlēm, uz kopīgo un atšķirīgo Latvijas situācijā 1918. – 1920. gadā – Latvijas neatkarības iegūšanas un izcīnīšanas laikā, un Latvijas neatkarības atjaunošanas laikā pagājušā gadsimta beigās. Raidījuma viesi vēsturnieki Valters Ščerbinskis un Edgars Engīzers.
Aug 21 2016 · 52mins
Episode artwork

Bermontiāde - Latvijas Neatkarības kara apogejs

Play
Read more
Bermontiāde – Latvijas Neatkarības kara apogejs. Par notikumiem Rīgā 1919. gada rudenī saruna ar vēsturniekiem Valteru Ščerbinski (Latvijas Nacionālā bibliotēka) un Barbu Ekmani (Kara muzejs).
Nov 09 2014 · 30mins
Episode artwork

Cēsu kauju nozīmība Latvijas Neatkarības karā

Play
Read more
Cēsu kaujas bija viena no spilgtākajām epizodēm Latvijas Neatkarības kara vēsturē ne vien no militārā, bet arī politiskā viedokļa. Stāsta vēsturnieki Barba Ekmane un Valters Ščerbinskis.

Attēlā: 2. (5.) Cēsu pulka Skolnieku rotas karavīri 1919.gadā
Jun 18 2014 · 30mins